The Fundacja Pawła VI była sceną prezentacji Nie widzieliśmy czegoś takiego. Przekaz chrześcijaństwa dzisiaj”ostatnia książka teologa Juliana Carrona. Prezentacja, moderowana przez dziennikarza Fernando de Haro, obejmowała wystąpienie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Hiszpanii (CEE), Luis Arguello; dyrektor generalny Fundacji Pawła VI, Jezus Avezuela; pisarz, Antonio G. Maldonado; i samego autora.
„idź z innymi przez historię”
Podczas swojego przemówienia arcybiskup Valladolid, który jest także arcybiskupem Valladolid, podkreślił znaczenie wiary jako drogi do samopoznania i przynależności do wspólnej historii, także powiązanej z naturą: „Jesteśmy powołani, aby zacznij od siebie i jej tajemnicy, […] przywołać siebie, sprowokować je do doświadczenia cud kroczenia z innymi przez historię i być częścią tej tajemnicy, jaką jest życie.”
Argüello podkreślił znaczenie wolności sumienia w życiu chrześcijańskim i przypomniał, że „ Sobór Watykański II zdecydowanie potwierdza, co oznacza wolność religijna, wolność sumienia i czym ona jest niezbywalne dla samej propozycji Prawdy”.
Odnosząc się do dialogu w dzisiejszym społeczeństwie, Argüello wyjaśnił znaczenie poszukiwania prawdziwego spotkania, w którym dialektyka przeciwstawnych stanowisk: „Istnieje ciągłe zapotrzebowanie na dialog; wszyscy mówią drugiemu, że chcemy porozmawiać […] ale dialog jest zraniony przez tę ciągłą dialektykę jednostek pretendujących do władzy”. I dodał, że dialog musi obejmować „trzeci”, która zachęca do relacji i wyjścia poza konflikt, „jak obecnie biedni, uszkodzeni, zranieni”.
W tym sensie oświadczył, że „z tego powodu np. dialogu między małżonkami Dzisiaj jest to tak problematyczne, że tak wiele małżeństw rozpada się lub w ogóle nie zostaje… ponieważ wyrzeka się trzeciego, a trzeci to syn. Tak więc, gdy w samej relacji następuje ontologiczne wyrzeczenie się, aby pojawiła się osoba trzecia, normalną rzeczą jest to, że ten dialog kończy się dialektyka”.
„żywe i autentyczne doświadczenie”
Carron, profesor teologii, w swoim przemówieniu podkreślił, że wiarę należy przekazywać jako: żywe i autentyczne doświadczeniezdolny dialog w coraz bardziej pluralistycznym i sceptycznym społeczeństwie: „Klucz jest w środku zaprosić na spotkanie i w uznaniu szukać sensu ludzi, bez popadania w osądy i narzucania”.
Nie widzieliśmy czegoś takiego. Przekaz chrześcijaństwa dzisiaj”, wyd Biblioteka Autorów Chrześcijańskich (BAC) i Fundacja Pawła VIjest już dostępna w księgarniach i ma stanowić punkt odniesienia w debacie na temat odnowy chrześcijaństwa w XXI wieku.