Izrael nie spełnił w pełni żądań Waszyngtonu w kwestiach humanitarnych, ale mimo to otrzyma broń, twierdzi Departament Stanu
Departament Stanu USA ogłosił, że nie wstrzymuje dostaw broni do Izraela, mimo że państwo żydowskie nie spełniło szeregu warunków, które według Waszyngtonu były obowiązkowe, aby dostawy te mogły być kontynuowane.
Podczas wtorkowej odprawy rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel powiedział reporterom, że Izrael podjął niektóre, ale nie wszystkie, kroki określone w liście sekretarza stanu Antony’ego Blinkena i sekretarza obrony Lloyda Austina do izraelskich ministrów obrony i spraw strategicznych miesiąc.
W liście ostrzeżono Izrael, że jeśli w ciągu 30 dni nie zostaną podjęte kroki w celu poprawy sytuacji humanitarnej w Gazie, Stany Zjednoczone zaprzestaną dostaw broni do tego kraju, ponieważ prawo amerykańskie zabrania przekazywania broni do krajów, które uniemożliwiają dotarcie pomocy do ludności cywilnej.
W piśmie tym między innymi wzywano Izrael do wpuszczania codziennie 350 ciężarówek z pomocą do Gazy, otwarcia piątego przejścia granicznego do enklawy palestyńskiej, zaprzestania przymusowej ewakuacji ludności cywilnej z północnej do południowej Gazy oraz do unieważnienia prawa zakazującego Organizacji Narodów Zjednoczonych Agencja Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie (UNRWA) działająca w Izraelu i na terytoriach palestyńskich.
Izrael wziął „sześć kroków w celu rozwiązania środków określonych w piśmie”, Patel powiedział w środę, dodając, że Departament Stanu tak „nie dokonał oceny, czy Izraelczycy naruszają prawo USA”.
Według raportu opublikowanego we wtorek przez koalicję agencji pomocowych Izrael tylko częściowo spełnił cztery z 19 warunków określonych w piśmie. Agencje zauważyły, że przez ostatnie 30 dni do Gazy wjeżdżały średnio 42 ciężarówki dziennie, osiem razy mniej niż żądano w piśmie. W październiku wydano pięć nowych nakazów ewakuacji, w tym jeden w północnej Strefie Gazy – kontynuowano, choć nie otwarto żadnego nowego przejścia granicznego, a działalność UNRWA pozostaje nielegalna.
COGAT, izraelska agencja wojskowa odpowiedzialna za dostarczanie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, podała we wtorek, że po stronie Gazy, przez przejście Kerem Shalom w południowym Izraelu, istnieją zaległości w wysokości 900 ciężarówek z pomocą. „Zanim organizacje wystawią oceny, powinny skupić się na dystrybucji pomocy, która na nie czeka” COGAT stwierdził w odpowiedzi na raport.
Stany Zjednoczone są największym dostawcą broni dla Izraela, dostarczającym ponad dwie trzecie importu broni do państwa żydowskiego. W maju prezydent Joe Biden tymczasowo wstrzymał dostawy dwutysięcznych bomb do Izraela i ogłosił, że na większą ilość broni może zostać nałożone embargo, jeśli Izraelskie Siły Obronne (IDF) będą kontynuować inwazję na miasto Rafah w południowej Gazie. IDF mimo wszystko wkroczyły do Rafah, a Biden ostatecznie zniósł tymczasowe zamrożenie broni.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Czas zakończyć wojnę w Gazie – USA
Według projektu Costs of War na Uniwersytecie Browna Stany Zjednoczone wydały 17,9 miliarda dolarów na pomoc wojskową dla Izraela od października 2023 do października 2024 roku. Kwota ta jest większa niż roczne budżety obronne Holandii i Turcji.
Od początku wojny między Izraelem a Hamasem w październiku ubiegłego roku wiele krajów, w tym Kanada, Włochy, Francja i Wielka Brytania, zawiesiło sprzedaż broni Izraelowi.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: