Sąd Pierwszej Instancji nr 4 w Santander tak stwierdził skazał linię lotniczą Vueling na ponad 1200 euro dwóm pasażerom z Kantabrii o odwołanie w dniu 30 października 2021 r. lotu z La Palma do Bilbao z przesiadką w Barcelonie, w związku z erupcją wulkanu na Wyspach Kanaryjskich, która rozpoczęła się 19 września tego roku.
Było to jedyne połączenie zablokowane tego dniaw którym wszyscy pozostali funkcjonowali „zupełnie normalnie”, a spółka również nie podnosiła, jak stwierdzono w wyroku, „żadnych nadzwyczajnych okoliczności”.
Dotknięci podróżnicy narzekać odszkodowanie w wysokości 400 euro dla każdego za zniesienie połączenia lotniczego i zapłatę 412 euro na wydatki: 363 na opiekę zdrowotną i 49,3 na nocleg w Barcelonie.
Pozwana firma zgodził się jedynie na zapłatę kwoty wydatków wymagane, z wyjątkiem noclegu w hotelu. Jeśli zaś chodzi o odszkodowanie, zarzucił, że zawieszenie trasy było spowodowane „wyjątkową” sytuacją spowodowaną pyłem wulkanicznym z Cumbrevieja.
Jednak dla sędziego, który wydał wyrok, „notorycznym faktem” jest to, że od początku erupcji do 15 grudnia tego roku – okresu, w którym doszło do emisji gazów i popiołów – Obsłużono 74 procent regularnych lotów.
Tym samym doszło do wstrzymania lotów komercyjnych „w określone dni”, w sumie dziewięć, ale nie 30 i 31 października ani w „bliskich” terminach, jak potwierdziła Aena. Ponadto w danym dniu „tylko lot nieobsługiwany” dotyczyło powodów, podczas gdy reszta została przeprowadzona „z absolutną normalnością”.
Dlatego sędzia tak uważa Vueling ma obowiązek wypłacić odszkodowanie obu podróżnymzgodnie z przepisami wspólnotowymi, które stanowią, że należy to zrobić w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotów i jako że przewoźnik nie udowodni „żadnych nadzwyczajnych okoliczności”.
Vueling będzie teraz musiał zapłacić każde z 1212 euro wraz z odsetkami prawnymi od daty wniesienia powództwa pozasądowego (w maju 2022 r. pozew został złożony we wrześniu tego roku), a także obciąży kosztami linię lotniczą.
Wyrok jest ostatecznygdyż nie przysługuje od niej żadne odwołanie.
- Po lewej 6: Brak konfiguracji reklam dla żądanego slotu
PRAWA PASAŻERA
Jeżeli linia lotnicza poinformuje Cię o odwołaniu lotu na mniej niż 14 dni przed odlotem, Twoje prawo do złożenia wniosku o odszkodowanie za odwołany lot i otrzymania odszkodowania zależy od tego, czy zaoferowany Ci lot alternatywny wyląduje w dość późno lub dość wcześnie w miejscu docelowym. Rozporządzenie ws prawa pasażerów zapewnia, oprócz zwrotu ceny biletu lub alternatywnego transportu, odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro. Co do zasady, obowiązuje następująca zasada: Im szybciej linia lotnicza poinformuje Cię o odwołaniu lotu, tym większa jest dopuszczalna różnica w stosunku do pierwotnego czasu lotu. Cena biletu nie ma związku z przysługującym odszkodowaniem, a pasażerowie podróżujący z pakietami wakacyjnymi również mogą dochodzić swoich praw.
DO CZEGO MAM PRAWO, JEŚLI MÓJ LOT ZOSTANIE ODWOŁANY?
&pocisk; Możesz zażądać zwrotu ceny biletu lub poprosić o alternatywny transport tak szybko, jak to możliwe.
&pocisk; Możesz mieć prawo do odszkodowania, jeśli dowiedziałeś się o anulowaniu rezerwacji z mniej niż 14-dniowym wyprzedzeniem.
&pocisk; Wysokość odszkodowania waha się od 250 do 600 euro na osobę.
&pocisk; Jeśli zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu na lotnisku, po 2 godzinach oczekiwania musisz otrzymać podstawową pomoc, taką jak żywność lub napoje bezalkoholowe.
CO NALEŻY ZROBIĆ W PRZYPADKU ODWOŁANIA LOTU?
&pocisk; Linia lotnicza ma obowiązek zapewnić podstawową pomoc na lotnisku.
&pocisk; Poproś linię lotniczą o pisemne potwierdzenie przyczyny anulowania lotu.
&pocisk; Wskazane jest zgromadzenie dowodów takich jak: faktury, bilety alternatywne, bony rabatowe oraz zdjęcia.