Środa, 13 listopada 2024 – 23:35 WIB
Waszyngton, VIVA – Prezydent Indonezji Prabowo Subianto i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zgodzili się na rozszerzenie zakresu wspólnych ćwiczeń wojskowych. Porozumienie przyjmuje formę współpracy między obydwoma krajami w celu utworzenia Tarczy Super Garuda i wzmocnienia bezpieczeństwa morskiego.
Przeczytaj także:
Prezydent Joe Biden wspiera program bezpłatnych, pożywnych posiłków w Indonezji
Porozumienie to zostało zawarte podczas spotkania obu głów stanu w Białym Domu w Waszyngtonie we wtorek 12 listopada 2024 r. czasu lokalnego.
Cytując informacje zawarte w arkuszu informacyjnym zamieszczonym na stronie internetowej Białego Domu, stwierdzono, że Tarcza Super Garuda rozwinęła się u podstaw amerykańsko-indonezyjskich stosunków wojskowych.
Przeczytaj także:
Przed odejściem ze stanowiska Biden zaprosił izraelskiego prezydenta do Białego Domu
W platformie biorą udział żołnierze z Australii, Kanady, Francji, Japonii, Nowej Zelandii, Filipin, Republiki Korei, Singapuru i Wielkiej Brytanii, a w tym roku po raz pierwszy uwzględniono ćwiczenia cybernetyczne.
„W ćwiczeniach bierze udział ponad 4000 pracowników z 23 krajów, którzy obserwują lub szkolą się ramię w ramię podczas jednego z największych międzynarodowych ćwiczeń w regionie Indo-Pacyfiku” – napisano w oświadczeniu cytowanym w środę, 13 listopada 2024 r.
Przeczytaj także:
Przed przejściem na stanowisko Trumpa Biden i Herzog omawiają konflikty w Gazie i Libanie
Obie strony zgodziły się także na rozszerzenie więzi wojskowych. Obecnie Indonezja i USA co roku prowadzą ponad 200 rodzajów działań wojskowych.
Następnie Stany Zjednoczone zauważyły, że międzynarodowy program edukacji i szkolenia wojskowego realizowany z Indonezją był największym amerykańskim programem szkolenia edukacyjnego w regionie USINDOPACOM.
We wspólnym oświadczeniu przesłanym przez Biały Dom ujawniono również, że Prabowo i Biden byli zaangażowani we wzmocnienie dwustronnej współpracy obronnej. Obydwaj potwierdzili swoje wspólne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz podkreślili znaczenie Umowy o współpracy obronnej uzgodnionej w 2023 r.
Indonezja i Stany Zjednoczone będą współpracować na rzecz wzmocnienia zdolności w zakresie bezpieczeństwa morskiego. Następnie należy zwalczać nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy, a także połowy powiązane z ponadnarodową przestępczością zorganizowaną.
„Obaj przywódcy z zadowoleniem przyjęli także ciągłą współpracę w zakresie modernizacji obronności i wojska w sposób zgodny z międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka i międzynarodowym prawem humanitarnym,” – napisał Biały Dom.
Ponadto obaj przywódcy potwierdzili zamiar zwołania 2. dialogu wyższych urzędników USA–Indonezja na temat polityki zagranicznej i obrony, 21. dialogu na temat bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a Indonezją (IUSSD) oraz dwustronnej dyskusji na temat obronności między Stanami Zjednoczonymi a Indonezją (USIBDD) przed zakończeniem pierwszy kwartał 2025 r.
Jeśli chodzi o współpracę morską, obaj przywódcy z zadowoleniem przyjęli utworzenie w tym roku finansowanego przez USA centrum szkolenia morskiego BAKAMLA „Anambas” w Batam.
Prabowo i Biden również potwierdzili swoje zaangażowanie w prowadzenie dialogu morskiego i zbadają nowe obszary.
„W tym zrównoważona morska współpraca gospodarcza oraz rozwój nauki i technologii o morzu” – wyjaśniono w oświadczeniu Białego Domu.
Następna strona
Indonezja i Stany Zjednoczone będą współpracować na rzecz wzmocnienia zdolności w zakresie bezpieczeństwa morskiego. Następnie należy zwalczać nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy, a także połowy powiązane z ponadnarodową przestępczością zorganizowaną.