Naftowy gigant wygrywa sprawę przeciwko działaczom klimatycznym

Holenderski sąd apelacyjny odrzucił orzeczenie z 2021 r., które zobowiązało Shell do ograniczenia emisji

Brytyjski gigant naftowy Shell wygrał przełomową sprawę przeciwko grupom ekologicznym w Holandii, które żądały od koncernu energetycznego drastycznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Sąd apelacyjny w Hadze uchylił orzeczenie z 2021 r. w sprawie wniesionej przeciwko Shell przez Friends of the Earth, inne organizacje pozarządowe i grupę osób – podała korporacja we wtorkowym oświadczeniu.




Zieloni aktywiści pozwali firmę w 2019 roku, argumentując, że Shell miał obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, aby chronić ludzi przed globalnym ociepleniem.

Kolejne orzeczenie wydane dwa lata później nakazało Shell ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 45% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2019 r. Orzeczenie objęło zarówno emisje firmy, jak i te spowodowane korzystaniem z jej produktów, takie jak ludzie spalający paliwo w swoich samochodach.

Sąd stwierdził, że przedsiębiorstwo naftowo-gazowe powinno postępować zgodnie z art „porozumienie ogólnoświatowe” że konieczna jest redukcja netto emisji gazów cieplarnianych o 45% do roku 2030, aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5°C (2,7 Fahrenheita) powyżej poziomu przedindustrialnego. Cel został wyznaczony w międzynarodowym traktacie w sprawie zmian klimatycznych, Porozumieniu paryskim z 2016 r.


Przyjęto „historyczne porozumienie” w sprawie klimatu, aktywiści w Paryżu potępiają porozumienie jako „słabe”

Sąd apelacyjny w Hadze oddalił we wtorek całe orzeczenie, stwierdzając, że Shell już pracuje nad redukcją swoich emisji. Według Reuters sąd stwierdził także, że nie jest jasne, czy żądania ograniczenia emisji spowodowanej stosowaniem produktów Shell pomogą w walce ze zmianami klimatycznymi.

W swoim oświadczeniu brytyjska korporacja stwierdziła, że ​​nadal angażuje się w realizację swojego celu, jakim jest osiągnięcie do 2050 r. przedsiębiorstwa energetycznego o zerowej emisji netto, i pracuje nad zmniejszeniem o połowę emisji ze swojej działalności do 2030 r.

„Ostatnie kilka lat podkreśliło kluczowe znaczenie bezpiecznej i niedrogiej energii dla gospodarki i życia ludzi,– zauważył.

Przyjaciele Ziemi opisali werdykt jako „uderzenie w sprawiedliwość klimatyczną” ale dodał, że orzeczenie „tylko wzmocni determinację grup klimatycznych, ponieważ będą one w dalszym ciągu rzucać wyzwanie dużym podmiotom zanieczyszczającym”.

Organizacja ekologiczna ma trzy miesiące na złożenie apelacji do holenderskiego Sądu Najwyższego, a podjęcie ostatecznej decyzji zajmie około 18 miesięcy, podaje Financial Times, powołując się na osoby zaznajomione z tym procesem.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Shell zniszczył tysiące źródeł utrzymania – Amnesty International

Shell jest jedną z największych pod względem przychodów spółek naftowo-gazowych na świecie należących do inwestorów. Według bazy Carbon Majors brytyjski gigant energetyczny był jednym z największych autorów emisji gazów cieplarnianych w latach 2016-2023, odpowiadającym za co najmniej 1% globalnych emisji.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo