MANILA, Filipiny – Były prezydent Rodrigo Duterte zgodził się z sugestią prawodawcy, że jego oświadczenie, w którym bierze na siebie „pełną prawną i moralną odpowiedzialność” za wojnę swojej administracji z narkotykami, można postrzegać jako „pozasądowe przyznanie się do winy”.
Duterte powiedział to republikaninowi z Batangas Gerville’owi Luistro po tym, jak poprosiła byłego prezydenta o zdefiniowanie zasad spisku, którymi są: zasada zasadnicza poprzez zachętę, zasada niezbędna dzięki niezbędnej współpracy i zasada bezpośredniego uczestnictwa.
CZYTAĆ: Duterte bierze na siebie „pełną prawną i moralną odpowiedzialność” za wojnę narkotykową
„Zachętą może być zazwyczaj pieniądz lub nakłonienie mężczyzny przez kobietę do zabicia męża, aby mogli żyć wiecznie i szczęśliwie” – wyjaśnił Duterte podczas 11. przesłuchania komisji czterostronnej Izby Reprezentantów w środę.
Jeśli chodzi o nieodzowną współpracę zleceniodawcy, Duterte powiedział, że dana osoba może zostać pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli na przykład „dostarczy pojazd” do popełnienia przestępstwa.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Natomiast mocodawca przez bezpośredni udział oznacza, że osoba planowała popełnienie przestępstwa i brała w nim udział.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Po tych wyjaśnieniach Luistro odniósł się do oświadczenia Duterte wygłoszonego 28 października ubiegłego roku podczas śledztwa senackiej podkomisji „Błękitnej Wstążki” w sprawie jego wojny z narkotykami.
„Moim skromnym twierdzeniem, panie przewodniczący, byłego prezydenta można uznać za odpowiedzialnego za wszystkie te zbrodnie zgodnie z teorią spiskową, ponieważ pełnił funkcję dyrektora pod wpływem zachęty” – stwierdziła.
„Chcę zamanifestować, panie przewodniczący, że bez rozkazu i nagrody ci policjanci nie powinni byli doprowadzić do zabicia ogromnej liczby ofiar wojny z narkotykami” – dodała.
CZYTAĆ: Pałac: Duterte może poddać się MTK, jeśli chce
Następnie poseł zapytał Duterte, czy jego oświadczenie można uznać za „pozasądowe przyznanie się do winy”, na co ten odpowiedział: „W tym sensie, że tak, nie mogę już nic z tym zrobić”.
„Czy mówisz tak?” Luistro zapytał ponownie, wyjaśniając.
„Tak, ponieważ zleciłem kampanię przeciwko nielegalnym narkotykom. At kung anong ginawa nila, nielegalne czy nie, ako nagutos (Cokolwiek zrobili, nielegalne czy nie, rozkazałem to). W tym sensie biorę odpowiedzialność za ich czyny” – odpowiedział.