Środa, 13 listopada 2024 r. – 15:30 WIB
Djakarta – Komisja ds. Likwidacji Korupcji (KPK) przymusowo aresztuje członka RI DRL na lata 2024–2029, Anwara Sadada, po złapaniu go w związku z podejrzeniem korupcji w zarządzaniu funduszami dotacyjnymi dla grup społecznych (Pokmas) ze Wschodu APBD prowincji Java na rok podatkowy 2019–2022. Został poproszony przez Komisję ds. Likwidacji Korupcji (KPK) o współpracę przy jej wezwaniach w sprawie korupcyjnej.
Przeczytaj także:
Przed prokuratorem generalnym polityk Gerindra oświadczył, że ustalenia podejrzanego Toma Lembonga były pochopne
Wiadomo, że Anwar Sadad jest podejrzanym w sprawie o oszustwo związane z funduszem dotacyjnym we Wschodniej Jawie. W dniu 22 października 2024 roku przeszedł proces egzaminacyjny przed Komisją ds. Zwalczania Korupcji w charakterze świadka.
Mimo to nie stawił się na wezwanie bez podania przyczyny. Komitet ds. Likwidacji Korupcji (KPK) potwierdził, że ponownie wyśle wezwanie do Anwara, który jest jednocześnie przewodniczącym DPD Partii Jawa Wschodnia Gerindra.
Przeczytaj także:
Dopuszczenie do wstępnego procesu Sahbirina, KPK: Śledczy przeszukali Południowy Kalimantan, ale ich tam nie ma
„Jasne jest, że jeśli dana osoba nie będzie obecna bez wyjaśnień, których nie da się wytłumaczyć, oczywiście zostanie przeprowadzone wycofanie i będzie można ją odebrać siłą” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka KPK Tessa Mahardhika.
Przeczytaj także:
PDIP docenia, że Prabowo zgodziło się z wyborem Jokowi na szefa i przełożonego KPK
Komisja ds. Zwalczania Korupcji (KPK) ustaliła harmonogram wzywania świadków w sprawie oszustwa związanego z funduszem dotacyjnym we Wschodniej Jawie. Nie ma jednak dalszych informacji na temat daty wezwania Anwara Sadada.
„Plan dochodzenia został już sporządzony, określono harmonogram. Musimy więc po prostu poczekać i zobaczyć, kiedy dana osoba zostanie ponownie wezwana” – powiedziała Tessa.
Obecnie Tessa nie chce także ujawniać rzekomych oszukańczych działań Anwara w sporze dotyczącym tej sprawy, przez co stał się więźniem. Podejrzewa się także, że Anwar otrzymał pieniądze z tej dotacji.
„Tak, ponieważ jest to zawarte w materiale, więc nie mogę jeszcze na nie odpowiedzieć” – powiedziała Tessa.
Dla Państwa informacji Komisja ds. Zwalczania Korupcji bada zarzuty przekupstwa w funduszach dotacyjnych dla grup społecznych lub grup społecznych z APBD prowincji East Java na rok budżetowy 2019–2022 i jako podejrzanych wskazała 21 osób.
Ustalenie 21 podejrzanych stanowi rozwinięcie sprawy, w którą wplątano byłego wiceprzewodniczącego DPRD w Jawie Wschodniej, Sahata Tua P. Simanjuntaka. Wszystkim im przez sześć miesięcy zabroniono opuszczania kraju.
W tej sprawie jakiś czas temu śledczy przeszukali szereg biur władz prowincji Jawa Wschodnia. W rezultacie skonfiskowano dokumenty i przedmioty elektroniczne związane z rzekomą sprawą przekupstwa funduszu dotacyjnego.
Następna strona
Obecnie Tessa nie chce także ujawniać rzekomych oszukańczych działań Anwara w sporze dotyczącym tej sprawy, przez co stał się więźniem. Podejrzewa się także, że Anwar otrzymał pieniądze z tej dotacji.