Wiadomości ze świata Jaka jest różnica między detergentem w płynie a proszkiem do prania? To nie tylko jasne

Hobart (Australia), 14 listopada (wywiad) Wybór detergentów przy zakupie detergentów jest oszałamiający. Wszystkie produkty prawdopodobnie sprawią, że Twoje pranie będzie trochę czystsze. Ale co najlepiej pasuje do Twojego stroju i budżetu?

Czy chcesz bielszego, bielszego? Czy potrzebujesz enzymów? Jaka jest różnica między detergentem w proszku a płynem?

Przeczytaj także | Gabinet Donalda Trumpa 2.0: Gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem przewodzi bezpieczeństwu wewnętrznemu z mandatem imigracyjnym.

Jak to często bywa, wiedza na temat chemii pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania.

Przeczytaj także | Czym kieruje Departament Efektywności Rządu, na którego czele stoją Elon Musk i Vivek Ramaswamy? Co będzie robić „DOGE” i jak to będzie działać?.

Co to jest detergent?

Aktywnymi składnikami zarówno proszków, jak i płynów do prania są „środki powierzchniowo czynne”, zwane także detergentami (stąd nazwa produktu). Są to zwykle naładowane lub „jonowe” cząsteczki, które mają dwie oddzielne części w swojej strukturze. Jedna jego część dobrze radzi sobie z wodą, a druga z olejkami.

Ta korzystna właściwość pozwala surfaktantom usuwać olej i brud z tkanin i zawieszać je w wodzie. Środki powierzchniowo czynne mogą również tworzyć pęcherzyki.

Sole metali rozpuszczone w wodzie mogą ograniczać działanie środka powierzchniowo czynnego. Tzw. twarda woda zawiera dużą ilość rozpuszczonych soli wapnia i magnezu, które łatwo mogą tworzyć pianę mydlaną.

Dlatego nowoczesne detergenty zawierają fosforany, zmiękczacze wody i inne metalowe „sekwestranty”, które zatrzymują osady z mydła. Fosforany mogą powodować zakwity glonów w środowiskach słodkowodnych. Dlatego nowoczesne formuły detergentów zawierają mniej fosforanów.

Wiele produktów zawiera także rozjaśniacze optyczne. Ta substancja chemiczna pochłania światło UV i emituje światło niebieskie, zapewniając zjawisko „bielszych” lub „jaśniejszych kolorów”.

Detergenty są zazwyczaj zapachowe. Nie są one niezbędne przy chemii czyszczącej, ale dają wrażenie świeżości ubrań.

Wreszcie, niektóre detergenty zawierają enzymy – więcej o nich później.

Co znajduje się w proszku do prania?

Chociaż detergenty i składniki są najważniejszymi składnikami zapobiegającymi osadzaniu się mydła, nie jest ich najwięcej. Głównymi składnikami proszku są sole (takie jak siarczan sodu), które dodają objętości i zapobiegają zbrylaniu się proszku.

Inną popularną solą dodawaną do proszku do prania jest węglan sodu, zwany także sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona (chemiczna kuzynka sody oczyszczonej) pomaga chemicznie zmienić tłuszcz i brud, dzięki czemu rozpuszczają się w wodzie.

Proszki do prania często zawierają również środki utleniające, takie jak nadwęglan sodu. To mocne połączenie sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru. Dodatek znany jako tetraacetyloetylenodiamina aktywuje nadwęglan, dając łagodny efekt wybielający.

Pod względem chemicznym proszki są lepsze – ich składniki można formułować i mieszać, ale przechowywać oddzielnie w postaci stałej. (Zwykle w detergencie do prania można zobaczyć różne rodzaje granulek.)

Co znajduje się w detergencie do prania?

Głównym składnikiem detergentów do prania jest woda. Pozostałe elementy należy dokładnie przemyśleć. Powinny być stabilne w butelce i następnie współpracować w praniu.

Należą do nich składniki proszkowe, takie jak sole alkaliczne, środki maskujące metale, zmiękczacze wody i środki powierzchniowo czynne.

Środki powierzchniowo czynne w produktach płynnych są często wymieniane jako „jonowe” (naładowane) i „niejonowe” (nienaładowane). Niejonowe środki powierzchniowo czynne mogą domyślnie mieć postać płynną, co czyni je nieodpowiednimi do stosowania w postaciach proszkowych. Niejonowe środki powierzchniowo czynne dobrze zawieszają oleje w wodzie i nie tworzą piany mydlanej.

Detergenty zawierają również konserwanty, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów psujących mieszaninę.

Zarazki znajdują się również wewnątrz pralki. Produkty w płynie nie mogą zawierać nadtlenków (łagodnych środków wybielających) występujących w produktach w proszku. Nadtlenki zabijają zarazki. Brak nadtlenków w płynnych detergentach zwiększa prawdopodobieństwo tworzenia się biofilmów pleśni w pralce i przenoszenia bakterii pomiędzy elementami odzieży.

Jako alternatywę dla nadtlenków, płyny zawierają zwykle wyłącznie rozjaśniacze optyczne.

Płyny mają jedną przewagę nad proszkami – można je dodać bezpośrednio na plamy przed włożeniem rzeczy do prania.

Ostatnią „wygodną” opcją płynnych formuł są pudełka na detergenty. Te kolorowe, przypominające cukierki produkty uznano za niebezpieczne dla małych dzieci i osób z niepełnosprawnością poznawczą.

Kapsułki eliminują także możliwość dodania mniejszej ilości detergentu, jeśli używasz mniejszego wsadu lub po prostu chcesz użyć ogólnie mniej detergentu.

A co z enzymami?

Enzymy to naturalnie występujące białka dodawane do produktów do prania w celu usunięcia określonych plam. Z chemicznego punktu widzenia są to katalizatory – substancje przyspieszające reakcje chemiczne.

Nazwy enzymów pochodzą od cząsteczek, na których działają, po których następuje przyrostek „-aza”. Na przykład lipaza rozkłada tłuszcze (lipidy), proteaza rozkłada białka, amylaza i mannanaza rozkładają skrobię i cukry.

Enzymy te pochodzą od organizmów występujących w chłodnym klimacie, co pomaga im w niskiej temperaturze wody do mycia.

Uruchomienie zbyt gorącego cyklu prania może spowodować rozkład lub denaturację enzymów i uniemożliwić im wspomaganie prania. Pomyśl o białku jajka, które po ugotowaniu zmienia się z przezroczystego na białe – jest to denaturacja białka.

Jeśli detergent zawiera enzymy, temperatura prania nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. Orientacyjnie w standardowych testach prania przyjmuje się temperaturę 15-20 stopni C.

Czy lepszy jest proszek czy płyn?

Dokonujemy wyborów konsumenckich w oparciu o wydajność, psychologię, wartość, zapach, względy środowiskowe i wygodę.

Warto poeksperymentować z opakowaniami wielokrotnego użytku, aby znaleźć to, co będzie dla Ciebie najlepsze i będzie odpowiadać Twoim potrzebom, budżetowi domowemu i trosce o środowisko.

Osobiście pierze w temperaturze 20 stopni z połową zalecanej ilości zapachowego proszku do prania, zapakowanego w tekturę pochodzącą z recyklingu i zawierającego szeroką gamę enzymów oraz źródło aktywnego nadtlenku.

Znajomość odrobiny chemii może bardzo pomóc w czyszczeniu ubrań.

Jednak producenci detergentów nie zawsze ujawniają pełną listę składników na opakowaniach swoich produktów.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat zawartości Twojego produktu, odwiedź stronę internetową produktu. Możesz także sięgnąć nieco głębiej, czytając dokumenty zwane kartami charakterystyki (SDS). Każdy produkt zawierający potencjalnie niebezpieczne chemikalia musi posiadać kartę charakterystyki. (rozmowa)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo