Antonio Celestino Pérez Medina (Los Llanos de Aridane, La Palma, 1951-2024) otrzyma w najbliższy piątek pośmiertnie od Ministerstwa Edukacji, Kształcenia Zawodowego, Aktywności Fizycznej i Sportu Rządu Wysp Kanaryjskich pod kierownictwem Poli Suáreza, Nagrodę Federacji, która jest częścią Nagród Sportowych Wysp Kanaryjskich, w dowód uznania dla ich zaangażowania i wysiłków w promocję, rozpowszechnianie i rozwój sportu i gier tradycje archipelagu, a w szczególności gra w calabazo.
To wyróżnienie, jedno z trzech przyznawanych rodzimym sportom i którego kandydatów proponuje jedna z regionalnych federacji tych rodzimych dyscyplin sportowych, zostanie wręczone podczas gali, która odbędzie się w obiektach Infecar w Las Palmas de Gran Canaria i podkreśli wkład Celestino w nawadnianie tykwy, jako kluczowej postaci w przekształceniu tej tradycyjnej działalności w formę sportu.
Urodzony w sąsiedztwie Argual, w gminie Los Llanos de Aridane na La Palmie, Antonio Celestino dorastał zanurzony w naukach swojego ojca i wujka na temat nawadniania dyni – żmudnego rzemiosła, które stało się źródłem utrzymania wielu rodzin w jego okolicy . Z biegiem czasu pasja do tej działalności doprowadziła go do założenia pod koniec lat 90-tych Klubu Sportowego La Regadera, w którym udało mu się przekształcić tę tradycyjną aktywność, stanowiącą sposób życia wielu jego rodaków, w rodzimą modę sportową o własnym charakterze .
Tak naprawdę związek pomiędzy Los Llanos de Aridane i grą dyniową nie jest przypadkowy. To właśnie w ratuszu tej gminy La Palma zachowały się pierwsze udokumentowane wzmianki o tej działalności, pochodzące z 1868 roku.
Celestino był pionierem w szerzeniu rodzimego sportu calabazo poza swoją okolicę, zabierając go na lokalne i wyspiarskie jarmarki i uroczystości, a także z wielkim entuzjazmem prezentując go także w szkołach i instytutach. W tym względzie warto szczegółowo zauważyć, że jeden z ośrodków edukacyjnych w tej gminie, Instytut Szkolnictwa Średniego im. José Maríi Péreza Pulido (IES), jako jedyny na całych Wyspach Kanaryjskich posiada placówkę do wykonywania zawodu z kalabazo.
Co więcej, jego postać dotarła do kina, kiedy wziął udział jako statysta w filmie Mambí (1998) w reżyserii braci Ríos, przybliżając w ten sposób ogółowi społeczeństwa tę tradycyjną praktykę, poprzez którą składa się hołd ludziom, którzy zrobili tykwa ich środki do życia.
To wyróżnienie stanowi szczery hołd dla niestrudzonej pracy Antonio Celestino na rzecz konserwacji jednej z najbardziej wyjątkowych i nieznanych wśród ogółu społeczeństwa tradycyjnych gier. Jego nazwisko na zawsze będzie kojarzone z podlewaniem dyni i na zawsze będzie stanowić nieodłączną część zbiorowej i kulturowej pamięci wysp, a jego wpływ będzie nadal obecny w tym sporcie Wysp Kanaryjskich.