MANILA, Filipiny – Rząd wypróbuje „nową strategię” zwalczania nielegalnych narkotyków, która będzie polegać na skupieniu się na łańcuchu dostaw, skąd pochodzą, oznajmił we wtorek sekretarz spraw wewnętrznych Jonvic Remulla.
On i inni urzędnicy organów ścigania omówili tę kwestię z prezydentem Ferdinandem Marcosem Jr. podczas poniedziałkowego spotkania.
CZYTAĆ: Marcos: Rząd nie równoważy odbudowy, przygotowania do tajfunu, gdy Nika uderzy w PH
„Omawialiśmy nową strategię prowadzenia wojny z narkotykami. Przez długi czas koncentrowaliśmy się na stronie konsumpcji: aresztowaliśmy ich na ulicach, aresztowaliśmy za przestępstwa, których dopuścili się przy aukcjach zakupowych” – powiedział na odprawie w Pałacu.
„Tym razem mocno skupimy się na stronie podaży, goniąc za potężnymi działami, dużymi dostawcami i głównymi podmiotami zaangażowanymi w import narkotyków. Osobowości zostały zidentyfikowane; Nie mam prawa o tym dyskutować. Hindi ko pwede sabihin (nie mogę tego zdradzić). Ale spotkanie dotyczyło zajęcia się stroną podażową wojny narkotykowej” – dodał Remulla.
Ponadto Remulla zauważył, że „największym źródłem handlu narkotykami” pozostaje więzienie miejskie w Muntinlupa.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Rząd aktywnie podejmuje kroki w celu przeniesienia „więźniów o dużej wartości” do ośrodka o zaostrzonym rygorze na Filipinach, powiedział.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Remulla odmówił podania szczegółów na temat obiektu i tożsamości zatrzymanych.
„Problem systemowy”
Podczas odprawy Remulla przyznała również, że wiele osób próbowało już rozwiązać problem nielegalnych narkotyków w ośrodku, ale bezskutecznie.
„Wielu próbowało to naprawić. Wszystko, co zrobili – zaostrzyli wszystko, ale wydaje się, że nadal istnieje – w Muntinlupie problem systemowy, co, więc próbują nowego podejścia” – powiedział.
CZYTAĆ: Wiceprzewodniczący Duterte o odejściu z polityki: Najpierw muszę odpowiedzieć Filipińczykom
(Wielu próbowało już to naprawić. Zrobili wszystko – zaostrzyli kontrolę, wszystko – ale wydaje się, że w Muntinlupie nadal występuje problem systemowy, więc próbują nowego podejścia).
„Kahit anong gawin nila, po isi-sweep nila, po dwóch tygodniach lahat may telepono na naman (nieważne, co zrobią, po przeszukaniu domu w ciągu dwóch tygodni wszyscy znów będą mieli telefon), więc widocznie coś jest nie tak w środku systemu, a zmiana personelu nie jest rozwiązaniem.
„Musisz zmienić lokalizację, zmienić ich możliwości, zmienić ich dostępność dla siebie (aby) komunikacja ze światem zewnętrznym została ograniczona. Zatem iyon ang ginagawa (to właśnie robią)” – kontynuował.