Co najmniej 30 Palestyńczyków zginęło w Gazie, gdy izraelskie czołgi wjechały do ​​Nuseirat

Szpital Kamal Adwan w północnej Gazie wzywa organizacje międzynarodowe do ochrony obiektu przed atakami.

Co najmniej 30 osób zginęło w całej Gazie w wyniku izraelskich ataków wojskowych, gdy czołgi wjechały w zachodnią część obozu dla uchodźców Nuseirat w ramach nowego najazdu.

Służby sanitarne w szpitalu al-Awda w Nuseirat w środkowej Strefie Gazy podają, że 20 osób zginęło w serii ataków powietrznych i naziemnych, które miały miejsce w nocy i od poniedziałku, w tym jeden, który uderzył w obozowisko namiotowe.

W północnym mieście Beit Lahiya, które siły izraelskie oblegają od początku października, lekarze poinformowali, że w izraelskim ataku powietrznym zginęły cztery osoby.

Inni zginęli w ataku powietrznym w mieście Gaza.

Medycy powiedzieli również, że trzech pracowników medycznych zostało rannych w szpitalu Kamal Adwan niedaleko Beit Lahiya w wyniku ostrzału izraelskiego drona.

Donosząc z Deir el-Balah, Tareq Abu Azzoum z Al Jazeery powiedział, że szpital zaapelował do instytucji międzynarodowych o zapewnienie ochrony w świetle izraelskich ataków.

„Od wczesnych godzin porannych doszło do znacznej intensyfikacji ataków na północy Strefy Gazy, w szczególności w pobliżu szpitala Kamal Adwan, a także na centralnym rynku w mieście Gaza” – powiedział Azzoum.

„Na tych obszarach wydano nowe rozkazy ewakuacji, które zostały przyjęte i wydane przez izraelskie wojsko” – dodał.

Ministerstwo Zdrowia Gazy podało, że od początku wojny w zeszłym roku w Gazie w wyniku izraelskich ataków zginęło co najmniej 43 603 Palestyńczyków.

Izraelskie ataki na enklawę rozpoczęły się po ataku pod przewodnictwem Hamasu z 7 października 2023 r., w którym zginęło 1200 osób w południowym Izraelu.

Państwo palestyńskie nie jest „realistyczne”

Minister spraw zagranicznych Izraela Gideon Saar odrzucił w poniedziałek wezwania do utworzenia państwa palestyńskiego, twierdząc, że nie jest to „realistyczny” cel, i dodał, że państwo palestyńskie będzie „państwem Hamasu”.

Komentarze Saara pojawiają się po tym, jak prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas powiedział, że „bezpieczeństwo i stabilność” w regionie można osiągnąć jedynie poprzez ustanowienie „suwerenności i niepodległości na ziemi państwa palestyńskiego”.

Sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Islamskiej Hissein Brahim Taha, saudyjski minister spraw zagranicznych książę Faisal bin Farhan Al Saud i sekretarz generalny Ligi Państw Arabskich Ahmed Aboul Gheit biorą udział w konferencji prasowej w Riyadzie w Arabii Saudyjskiej [Hamad I Mohammed/Reuters]

Podczas wspólnego szczytu Ligi Państw Arabskich i Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) w Arabii Saudyjskiej kraje arabskie i muzułmańskie potępiły „przerażające i szokujące zbrodnie” popełnione przez Izrael podczas wojny w Gazie.

W oświadczeniu przywódcy „w najostrzejszych słowach” potępili działania armii izraelskiej w enklawie.

W oświadczeniu potępiono „zbrodnię ludobójstwa… zwłaszcza w północnej Strefie Gazy, która miała miejsce w ostatnich tygodniach”, powołując się na tortury, egzekucje, zaginięcia i „czystki etniczne”.

Książę koronny Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman również powiedział podczas szczytu, że królestwo „kategorycznie” odrzuca „ludobójstwo braterskiego narodu palestyńskiego”.

Nalegał, aby społeczność międzynarodowa powstrzymała także Izrael przed atakami na Iran w celu poszanowania suwerenności Iranu.

Zrodlo