W miarę jak globalne ocieplenie postępuje, a kryzys klimatyczny staje się coraz bardziej niepokojący, ludzie muszą przyczynić się do zrozumienia ekosystemów planety Ziemia i pomóc je chronić. Netflix oferuje Nasze Oceany w tej sprawie pięcioczęściowy dokument wyprodukowany przez Freeborne Media (twórcy, zdobywcy nagrody Emmy). Nasze wspaniałe parki narodowe)którego transmisja ma rozpocząć się 20 listopada. Serial zabiera widzów w podróż przez pięć oceanów planety, podążając za „Globalnym Prądem Oceanicznym” (więcej o tym później), aby podkreślić, jak różnorodne życia łączy ta sama siła życiowa, niezależnie od tego, czy zamieszkują Atlantyk, czy Ocean Indyjski.
Opowiada prezydent Barack ObamaNasze Oceanya jego zabawna, ale stała intonacja pozwala widzom podziwiać cuda świata, jednocześnie zastanawiając się nad niebezpieczeństwami, na jakie się narażają. Filmowiec James Honeyborne, który jest odpowiedzialny za różne filmy dokumentalne o tematyce przyrodniczej, w tym ten cieszący się dużym uznaniem Błękitna Planeta IIi jego nieustraszony zespół korzystają z najnowocześniejszych technologii, aby zbliżyć się do stworzeń żyjących pod powierzchnią morza, często odkrywając nigdy wcześniej nie widziane zachowania, które z pewnością zdumiewają i zadziwiają.
Powiązany
30 najlepszych programów telewizyjnych dostępnych obecnie w serwisie Netflix (listopad 2024 r.)
Od klasyków, takich jak Suits i Seinfeld, po kręte science-fiction, takie jak Stranger Things – w najlepszych serialach na Netflix każdy znajdzie coś dla siebie.
ScreenRant mieli przyjemność wziąć udział w specjalnym pokazie zorganizowanym przez Netflix w Monterey Bay Aquarium, gdzie Nasze Oceany Zespół filmowy przedstawił projekt i podzielił się ekscytującymi doświadczeniami, które miały miejsce podczas produkcji. Producent wykonawczy James Honeybourne, producent serialu Jonathan Smith i badaczka serialu Inka Creswell przedstawili fascynujące ciekawostki na temat organizmów wodnych, których zetknęli się, ożywiając dokumenty przyrodnicze.
Jak nasze oceany ukuły termin „globalny prąd oceaniczny”
„Naszym zamiarem było opowiedzenie historii pięciu niesamowitych oceanów, każdy z własnym charakterem i własną historią do opowiedzenia”.
Chociaż widzowie mogą spodziewać się, że każdy z pięciu odcinków będzie poświęcony każdemu z pięciu oceanów, Nasze Oceany dokonuje zaskakującego wyboru, skupiając się zamiast tego na wzajemnych powiązaniach oceanu. Zapytany, w jaki sposób „Globalny prąd oceaniczny” stał się dominującą tezą w dokumentach, Honeyborne wyjaśnił:
Jak chyba wynikało z tego występu, podążamy ścieżką prądu. Kiedy zaczynaliśmy, naszą intencją było opowiedzenie historii pięciu niesamowitych oceanów, każdy z własnym charakterem i własną historią do opowiedzenia. Kiedy jednak zaczęliśmy się bliżej przyglądać, wiedzieliśmy, że ocean jest podzielony przez prądy, ale tak naprawdę istnieje ścieżka, która je wszystkie łączy i wiąże. I istnieje sposób, aby całą tę historię przelać przez nich w jedną.
Zamiast pięciu odcinków, jest to tak naprawdę jedna historia opowiedziana w pięciu częściach, a na końcu dochodzimy do logicznego wniosku. Ale zdumiewający wniosek jest oczywiście taki, że to nie jest pięć oceanów; to jeden ocean i wszystko jest ze sobą powiązane. A to oznacza, że wszystko, co robimy gdziekolwiek, może mieć wpływ wszędzie. To wszystko jest połączone. I to jest dla nas niesamowita historia, którą możemy opowiedzieć, podzielić się i zrealizować po raz pierwszy. Naszym wyzwaniem było to, że nie miało to nawet nazwy – w każdym razie nie było to popularne imię. To cyrkulacja termohalinowa, więc musieliśmy wymyślić „globalny prąd oceaniczny”, co naszym zdaniem jest naprawdę pięknym sposobem na opowiedzenie tego.
Być może najbardziej fascynującym wynikiem jest to, że naukowcy, którzy rozmawiali z Honeyborne i Nasze Oceany badaczy tak bardzo zachwyciła ta nowa terminologia, że według Jamesa „Teraz mówią, że będą go używać podczas swoich wykładów na uniwersytecie.„
Upał ośmiornicy to tylko jedna z niesamowitych historii w naszym oceanie
„W tym miejscu historia przybrała naprawdę szalony obrót…”
Nasze Oceany producent serialu Jonathan Smith wyjaśnił, że chociaż główny zespół pracujący nad dokumentami pozostał przez cały czas ten sam, łączna liczba naukowców i badaczy uczestniczących czasami wzrosła do 700. Biorąc pod uwagę, że ich największą misją było „filmować rzeczy, których nikt wcześniej nie widział”, co oznaczało dokumentowanie zachowań, które biolodzy morscy mogli dostrzec w pojedynczych przypadkach, i próbę ich odtworzenia podczas filmowania. Pomimo tego, że „natura nigdy nie czyta scenariusza”, były momenty czystego piękna, w których ekipie filmowej udało się utkać historię z niesamowitych zachowań.
Smith opowiedział swoje ulubione wydarzenie z udziałem ośmiornicy „tak mały, że żyje w śmieciach i wokół nich”, co można zobaczyć w Nasze Oceany i miało miejsce na Oceanie Indyjskim:
Ośmiornica jest bardzo, bardzo mądra, więc sfilmowaliśmy tę ośmiornicę, która odnajduje drogę i szuka miejsca na polowanie. W pewnym momencie trafił do plastikowego kubka, ale wiedział, że chociaż znajdował się w kryjówce i wypatrywał, drapieżniki, a w szczególności rzeczy, które chciał złapać, mogły go zobaczyć. Więc, [its solution was] że znalazł nie tylko połowę muszelki, ale znalazłszy ją, zaczął szukać idealnego dopasowania, a następnie znalazł następną. A teraz może mieć plan. Nasza ośmiornica, uzbrojona w dwie muszle, stała się małżą. Wkopał się w ukryty piasek, po prostu wystawiając głowę.
Gdy ośmiornica ukryła się w swojej kryjówce, napotkała problem pozbycia się skorupy kraba po jedzeniu. Z powodu odpadów zaczęły krążyć inne (większe i bardziej drapieżne) ryby, co mogłoby potencjalnie zagrozić ośmiornicy i odstraszyć przyszłe kraby. Po przygotowaniu sceny Smith oświadczył: „W tym miejscu historia przybrała naprawdę szalony obrót.”
Nasz zespół kamer nawet tego nie zauważył, dopóki wieczorem nie wrócili do pokoju hotelowego i nie przyglądali się sitowiom. Potem, kiedy to zobaczyli, spędzili kolejne sto godzin, filmując go w ciągu następnych kilku tygodni. Ale oto zachowanie – całkowicie nowe w nauce. W tej chwili piszemy artykuł naukowy na ten temat, a także 20 innych artykułów naukowych na temat zachowań, które odkryliśmy w całej serii.
Ośmiornica jest otoczona przez te duże ryby i widzieliście, jak ośmiornica oddycha przez coś, co nazywa się syfonem. Wsysa kamień, a następnie celuje w górę. Wybiera rybę, celuje w górę i strzela do niej. W końcu zamienia się w broń. Wtedy nie robi tego tylko raz; robi to ciągle, żeby odstraszyć wszystkie ryby i wtedy może iść na polowanie.
Nasz badacz oceanów ma rady dla początkujących biologów morskich
„Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić po tym, jest przyjście i przedstawienie się”.
Inka Creswell jest dyplomowaną biolożką morską, reżyserką filmów o dzikiej przyrodzie i działaczką na rzecz ochrony oceanów, która zakochała się w oceanach w wieku sześciu lat. Zapytana, jak zmotywować nowe pokolenie aspirujących badaczy oceanów, odpowiedziała, co następuje:
„Pamiętam, jak woziłem kamienie i byłem po prostu zafascynowany tymi maleńkimi światami życia. To był dla mnie najlepszy sposób, aby zacząć rozumieć, jak działają ekosystemy i fakt, że są one tak łatwo dostępne [made it] takie fantastyczne miejsce do zwiedzania. Kiedy skończyłem pięć lub sześć lat, wiedziałem, że zostanę biologiem morskim. Wydaje mi się, że na początku powiedziałem tacie, że chcę pracować z delfinami, a on odpowiedział: „To się nazywa bycie biologiem morskim”. Wierzyłam mu na słowo i to bardzo skierowało mnie na tę ścieżkę. To była najbardziej niesamowita podróż.
Ale myślę, że dla mnie najbardziej wyróżniającą się rzeczą jest to, że posiadanie całej tej wiedzy dla siebie jest wspaniałe, ale najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to podzielić się tą wiedzą. Myślę, że każdy z Was, kto uwielbia dowiadywać się o tych wszystkich niesamowitych rzeczach, a może nurkuje w swoim lokalnym ekosystemie, albo przychodzi na taką rozmowę i słyszy, jak rozmawiają ludzie tacy jak my, to najlepsze, co możesz zrobić potem przyjdźcie i brońcie się. Każdy z Was ma doświadczenie i historię do opowiedzenia, więc możecie zastanowić się, w jaki sposób najlepiej podzielić się swoją wiedzą. To najlepszy możliwy sposób, w jaki możesz pomóc ocalić nasze oceany.
Więcej o naszych oceanach (2024)
Zanurz się w naszych oceanach, ekscytujący, pięcioodcinkowy serial z narracją Baracka Obamy, który zaprasza Cię do wzięcia udziału w inspirującej przygodzie, nagrodzonej nagrodą Emmy twórcy filmów o dzikiej przyrodzie, Jamesie Honeyborne. Ten przełomowy program zabierze Cię w globalną podróż, odkrywając hipnotyzujące historie o pięciu majestatycznych oceanach naszej planety. Każdy odcinek zagłębia się w unikalne charaktery stworzeń żyjących w tych ekosystemach, od zabawnych i przebiegłych po odporne i tajemnicze. Płyń wzdłuż wielkiego nurtu świata, odkrywając najbardziej spektakularne wodne osobowości i zapierające dech w piersiach cuda.
Nasze Oceany
Premiera 20 listopada na Netfliksie.
Oceany, kluczowe dla równowagi Ziemi, pozostają w dużej mierze niezbadane, a „Nasze oceany” ukazują cuda kryjące się pod różnymi wodami, od ciepłych Indii po lodowatą Arktykę.
- Rzucać
- Baracka Obamy
- Pismo)
- Narrator
- Data wydania
- 20 listopada 2024 r