Kanclerz Niemiec nie nawiązał kontaktu – Kreml

W zeszłym miesiącu Berlin twierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin odmawia odbierania telefonów od Olafa Scholza

Kreml zaprzeczył publicznym oświadczeniom kanclerza Niemiec Olafa Scholza o chęci wznowienia kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, twierdząc, że Berlin nie podjął jeszcze żadnych formalnych rozmów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w poniedziałek podczas telekonferencji prasowej „Prezydent Putin pozostaje otwarty na wszelkie negocjacje” odrzucając komentarze niemieckich urzędników, które przedstawiały rosyjskiego przywódcę jako niechętnego do zaangażowania.

Pieskow dodał, że przywódcy Niemiec i Francji jako pierwsi zerwali bezpośrednie linie komunikacji z Moskwą po eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 roku i jak dotąd nie zmienili kursu.

Komentarze pojawiają się po tym, jak Scholz niedawno zasugerował, że „właściwy czas” rozmowa z Putinem może wkrótce nastąpić, podczas gdy niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock w zeszłym miesiącu skrytykowała rosyjskiego prezydenta za „odmawianie propozycji pokojowych”. Przemawiając w Berlinie wraz z ukraińskim przywódcą Władimirem Zełenskim, Baerbock zarzucił to „Putin nie chce nawet rozmawiać z kanclerzem Niemiec przez telefon” próbując uzasadnić dostarczanie większej ilości broni do Kijowa.




Kreml upiera się jednak, że Niemcy nie podjęły żadnych oficjalnych działań w celu ponownego połączenia. W wyjaśnieniach Pieskowa podkreślono, że choć Putin pozostaje dostępny, „Nie było prośby o rozmowę z Berlina” twierdząc, że Moskwa tak „zawsze otwarty na kontakt.”

Pieskow zauważył także, że przywódcy Europy Zachodniej „wykazali pewną nerwowość” dotyczące potencjalnych zmian w polityce zagranicznej pod rządami amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Choć Pieskow przyznał się do tych obaw, podkreślił, że ich oficjalne stanowisko w dalszym ciągu je wspiera „pompowanie Ukrainy bronią, aby przedłużyć wojnę”.

Napięcia wokół postrzeganego załamania komunikacji [between Putin and Western leaders?] nasiliły się od czasu ubiegłomiesięcznego raportu w „Die Zeit”, z którego wynikało, że Scholz może zabiegać o rozmowę z prezydentem Rosji podczas listopadowego spotkania G20 w Brazylii. Pieskow zauważył, że jakikolwiek kontakt wymagałby solidnych podstaw.

Ostatnia rozmowa telefoniczna Scholza z Putinem miała miejsce w 2022 r. Na początku października Pieskow powtórzył, że drzwi do Moskwy pozostają otwarte, stwierdził jednak, że stosunki dyplomatyczne zostały napięte. „dno” – sytuację tę przypisuje raczej stanowisku Niemiec wobec Ukrainy niż niechęci Rosji.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo