Czym jest platforma zasobów cyfrowych omawiana przez grupę BRICS?

W październiku prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził, że kraje BRICS prowadzą dyskusje na temat wykorzystania walut cyfrowych w celu ograniczenia wpływów Zachodu na fintech. Obecnie grupa rozważa utworzenie platformy aktywów cyfrowych, której celem byłoby zmniejszenie uzależnienia od dolarów amerykańskich w transakcjach międzynarodowych. Prezydent Putin wyraził poparcie dla tej inicjatywy, podkreślając, że waluty cyfrowe mogą przynieść korzyści nie tylko krajom BRICS, ale także innym gospodarkom rozwijającym się.

Według Putina kraje BRICS planują uruchomienie usługi o wstępnej nazwie BRICS Pay, as zgłoszone przez Crypto Briefing. Z platformy tej będą korzystać kraje członkowskie, w tym Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki, Iran, Egipt, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zbudowana w oparciu o sieć blockchain platforma ma ułatwić rozliczenia transgraniczne ww. narodom. Aktywa finansowe, takie jak kryptowaluty i CBDC, umożliwią transakcje bez konieczności korzystania z brokerów i pośredników. Ponadto wykorzystanie zasobów cyfrowych do płatności może obniżyć opłaty za usługi pobierane zazwyczaj przez operatorów płatności za transakcje w walucie fiducjarnej.

Aby wspierać te płatności w walutach cyfrowych, kraje BRICS rozważają również uruchomienie systemu przesyłania wiadomości takiego jak SWIFT – będącego bezpieczną platformą wymiany informacji, z której korzysta kilka instytucji finansowych.

Grupa BRICS od początku tego roku próbuje wprowadzić w życie dedolaryzację. W marcu tego roku rosyjska publikacja TASS poinformowała, że ​​grupie zaproponowano utworzenie potencjalnie zdecentralizowanej platformy w celu integracji zasobów cyfrowych z istniejącymi systemami finansowymi zaangażowanych gospodarek.

W ostatnich latach dolar amerykański charakteryzował się znaczną zmiennością ze względu na kolejne podwyżki stóp procentowych po pandemii Covid-19. W przypadku Chin i Rosji potrzeba zmniejszenia zależności od dolara jest szczególnie pilna, ponieważ Stany Zjednoczone nałożyły liczne sankcje na płatności pochodzące z tych krajów.

W dniach 22–24 października w Kazaniu w Rosji odbył się 16. szczyt BRICS. Kwestia kierowania obecnymi międzynarodowymi systemami płatniczymi, które w opinii BRICS są zdominowane przez dolara, została poruszona podobno jeden z głównych punktów obrad spotkania.

Warto zauważyć, że Indie współpracują również z krajami G20 w celu opracowania kompleksowego zestawu globalnych przepisów dotyczących kryptowalut. Jednak RBI i urzędnicy z indyjskiego Ministerstwa Finansów nie ujawnili jeszcze żadnych szczegółów na temat platformy aktywów cyfrowych, nad którą obecnie dyskutuje grupa BRICS.

Zrodlo