10 najlepszych filmów o sztukach walki w reżyserii Yuena Woo Pinga

Większość widzów zna Yuena Woo-pinga jako wpływowego choreografa sztuk walki stojącego za takimi filmami jak Matryca I Przyczajony Tygrys, Ukryty Smokale Yuen wyreżyserował także kilka niesamowitych filmów. Yuen rozpoczął karierę reżyserską mocnym początkiem dzięki filmom z Jackie ChanemWąż w Cieniu Orła I Pijany mistrz. Połączenie komedii i akcji widoczne w filmach pojawiało się przez całą karierę Yuena, gdy współpracował ze znanymi aktorami sztuk walki, takimi jak Sammo Hung, Donnie Yen i Michelle Yeoh.

Yuen to niezaprzeczalny talent, łączący niektóre z najsłynniejszych scen akcji zarówno w filmach z Hongkongu, jak i z Hollywood. Jednak Yuen jest również określany jako jeden z najlepszych reżyserów sztuk walki wszechczasów. Jego doświadczenie jako choreograf dobrze sprawdziło się w pracy Yuena jako reżysera. Yuenowi udało się stworzyć wiele innowacyjnych sekwencji akcji, które są nie tylko ostre technicznie, ale także uderzające wizualnie.

Powiązany

10 filmów o sztukach walki, które mają świetne historie i doskonałą akcję

Filmy o sztukach walki są często odrzucane jako proste filmy akcji, ale kilka z nich naprawdę przesuwa granice doskonałości narracji.

10 Bojownicy cudów (1982)

Fantazja o sztukach walki, która jest uroczo chaotyczna

Przeglądając jego filmografię, widać, że Yuen nie boi się sięgać po komedię i… Bojownicy Cudów może być jednym z jego najbardziej absurdalnych filmów. Bojownicy Cudów zaczyna się od tego, że żołnierz mandżurski porywa syna cesarza i ucieka z pałacu z celem na plecach. Jednakże, proste założenia filmu ewoluują w wszechobecną narrację, w której ekscentryczni bohaterowie uwikłani są w liczne konflikty.

Bojownicy Cudów Czasami może być trudno śledzić całość, a film często najlepiej się ogląda, gdy widzowie ulegają jego slapstickowemu humorowi. Przez cały film przeplatają się elementy fantasy, które przedostają się do scen akcji. Chociaż choreografia walki nie skupia się tak bardzo na technice, jak w innych filmach o sztukach walki, sekwencje są kreatywne i utrzymują widzów w napięciu – nawet jeśli trudno jest określić, co się dzieje.

9 Prawdziwa legenda (2010)

Powrót Yuena Woo-pinga do reżyserii

Andy On marszczy brwi, gdy miecz przebija jego pierś.

Po reżyserii Bokser Tai Chi w 1996 roku Yuen zrobił sobie przerwę w reżyserowaniu. W tym czasie Yuen pełnił funkcję choreografa walk w filmach takich jak Matryca, Zabij BillaI Nieustraszony. Yuen powrócił do reżyserii w 2010 roku Prawdziwa Legenda. Akcja filmu o sztukach walki rozgrywa się w Chinach lat 60. XIX wieku i zaczyna się od bitwy pomiędzy Su Canem (Vincent Zhao) a jego bratem Yuanem Lie (Andy On).

Jednakże konflikt ten zostaje rozwiązany nieco na początku filmu, a w dalszej części filmu Su walczy z niebezpiecznymi zapaśnikami. Decyzja o wydłużeniu filmu poza wciągający główny konflikt pozostawiła wielu fanów i krytyków rozczarowanych filmem Yuena. Jednak reżyseria, zwłaszcza w scenach szybkiej akcji, dowodzi, że Yuen jest nadal dobrze wyposażony. Sceny walki są pomysłowe i prezentują różnorodne style walki, w których wykorzystuje się zarówno miecze, jak i pięści.

8 Legenda wojownika (1982)

Historia artysty sztuk walki Huo Yuanjia

Ka-Yan Leung podnosi ręce, mając na sobie rękawice bokserskie.

Kilka filmów o sztukach walki jest inspirowanych historiami z życia wziętymi Legenda wojownika jest jednym z nich. Legenda wojownika oparty jest na historii Huo Yuanjii, w której Bryana Leunga gra słynnego chińskiego mistrza sztuk walki. Fabuła filmu przedstawia postać Leunga, która wbrew woli ojca uczy się kung fu od swojego nauczyciela akademickiego. Wiele lat później obaj spotykają się ponownie w wyniku konfrontacji. Legenda wojownika nie jest pozbawiony momentów humorystycznychale film nadal jest w większości poważny.

Osobisty dramat i napięcie w Legenda wojownika nie jest wystarczająco mocny, aby utrzymać się sam, ale dobrze nadaje się do scen akcji w filmie. Kiedy dwójka głównych bohaterów filmu spotyka się ponownie i uświadamia sobie prawdziwą naturę swojego bojowego związku, napięcie narasta i eksploduje w zabawnej ostatecznej bitwie.

7 Pancernik (1981)

Zamaskowany przestępca sieje spustoszenie

Mężczyzna wygląda na spanikowanego, leżąc z klatką piersiową na podłodze.

Można by przypuszczać, że na papierze Pancernikzderzenie wielu gatunków nie sprawdziłoby się. Film łączy w sobie emocje horroru, absurd komedii i oszałamiające sekwencje akcji, jakich można spodziewać się po filmie o sztukach walki. Jednak wszystko to ładnie się ze sobą łączy dzięki reżyserii Yuena i zaangażowanej grze obsady. Pancernik podąża za praczką (Yuen Biao), która jest zdeterminowana pokonać potężnego zbiega znanego jako Biały Tygrys.

To, co na początku filmu wydaje się wciągającą historią zemsty, szybko zamienia się w chaotyczną grę w kotka i myszkę pomiędzy postacią graną przez Yuen Biao a Białym Tygrysem. Pancernik nie jest tak skupiony jak inne filmy Yuena, często opiera się na nieprzerwanym slapstickowym humorze i scenach walki, aby popchnąć film do przodu. Nie można jednak zaprzeczyć, że film potrafi bawić.

6 Mistrz Z: Dziedzictwo Ip Mana (2018)

Spin-off słynnych filmów o Ip Man

Michelle Yeoh w Master Z: IP Man Legacy

Chwila Mistrz Z: Dziedzictwo Ip Mana odbiega od pierwotnego przebiegu Ip Man filmów pod względem fabuły, jakość akcji pozostaje ta sama. Działając jako spin-off Ip Man filmy, Mistrz Z opowiada historię Cheunga Tin-chi (Max Zhang), który próbuje prowadzić normalne życie, zanim w końcu zostaje przywrócony do życia pełnego walki. Fabuła jest w dużej mierze znana, ale Zhang jest mocnym liderem Mistrz Zwnosząc do filmu emocje i energię.

Zhang jest fascynującym wykonawcą, zarówno w sensie emocjonalnym, jak i fizycznym. Sekwencje akcji przypominają najlepsze sceny walki z filmu Ip Man kino. Każda scena jest bardziej ekscytująca i kreatywna niż poprzednia, dzięki czemu utrzymuje zainteresowanie widzów przez cały czas.

5 Skrzydło Chun (1994)

Przeciętna bizneswoman walczy z brutalnymi bandytami

Skrzydło Chun (1994)

Prowadzi Michelle Yeoh Wing Chun jako tytułowa bohaterka, która trenuje, aby zostać zręcznym mistrzem sztuk walki, aby bronić się i chronić swoją wioskę. Postać grana przez Yeoh, Yim Wing-chun, jest także znaną postacią, wymienianą jako pierwsza mistrzyni stylu sztuk walki, dzięki któremu zyskała swoje imię. W filmie można znaleźć niektóre z najlepszych scen walki Yeoh, wcielając się w postać Wing Chunaa aktorka po raz kolejny udowodniła, że ​​jest utalentowaną sportsmenką.

Oprócz swoich osiągnięć technicznych, Wing Chun to także niezwykle zabawny film. Większość scen akcji jest kręcona za pomocą drutów, ale wykorzystuje się także tradycyjną walkę wręcz i użycie broni. Zmieszane z Wing Chun’Choreografia walk to elementy komediowe i romantyczne. Yeoh jest na ekranie pełna życia i czarująca, a jej współpracownicy, w szczególności Donnie Yen, dobrze ją uzupełniają.

4 Wspaniały rzeźnik (1979)

Zainspirowany kultowymi chińskimi artystami sztuk walki

Sammo Hung z trudem utrzymuje w ustach ciężki przedmiot za pomocą liny.

Stworzony, aby odtworzyć część fanfar i sukcesu, jaki przyniósł Yuen Pijany mistrz, Wspaniały Rzeźnikz Sammo Hungiem w roli głównej odniósł niemal taki sam sukces. Wspaniały Rzeźnik jest inspirowany historią słynnego Wong Fei-hunga i jednego z jego uczniów, Lam Sai-winga (Hung). W filmie Hunga wspierają Kwan Tak-hing jako Wong i Fan Mei-sheng jako kolejny chiński bohater ludowy, Beggar So. Fabuła nie jest do końca wciągająca, ale film pozostaje jedną z najlepszych komedii o sztukach walki.

Akcja, którą można zobaczyć w kilku filmach Yuena, jest na najwyższym poziomie i została po mistrzowsku uchwycona, ponieważ przez cały film postać Hunga doskonali swoje umiejętności w zakresie sztuk walki. Hung odgrywa jedną ze swoich najlepszych ról w filmieznajdując się w najsłodszym miejscu Wspaniały Rzeźnikpołączenie komedii i pełnych energii scen akcji.

3 Mistrz Tai Chi (1993)

Byli przyjaciele rywalizują ze sobą

Zhang Sanfeng otoczony przez uzbrojonych żołnierzy przyjmujących postawę Tai Chi przeciwko przeciwnikowi w Mistrzu Tai Chi.

W rolach głównych występują Jet Li i Chin Siu Ho Mistrz Tai Chi jako dwóch mnichów z Shaolin studiujących sztuki walki. Obaj zostają wydaleni i opuszczają świątynię, przyjmując zupełnie odmienne podejście do sztuk walki. Michelle Yeoh również pojawia się w Mistrz Tai Chi w roli drugoplanowej. Podobnie jak inne prace Yuena, Sekwencje walki są wciągające i to jest w modzie Mistrz Tai Chi gdzie Yuen przesadza z kreatywnością w tych scenach.

W całym filmie wykorzystano mnóstwo drutów, aby wykonać ruchy w sztukach walki przeczące grawitacji. Mimo że sceny walki są ekstrawaganckie, opierają się one na narracji filmu, a zwłaszcza na konflikcie pomiędzy Jetem Li i bohaterami Chin Siu Ho. Ostateczna konfrontacja pomiędzy byłymi przyjaciółmi jest pełna ekscytującego napięcia i podkreśla różne umiejętności rozwinięte przez ścierających się artystów sztuk walki.

2 Żelazna małpa (1993)

Fikcyjna opowieść o życiu Wong Fei-hunga

Donnie Yen trzymający rękę z jednym palcem w górze w Iron Monkey.

Przypomina słynną postać Robin Hooda, tytułowego mistrza sztuk walki w Żelazna Małpa zabiera bogatym, aby zapewnić biednym i uciskanym. Dla tych, którzy należą do tej drugiej grupy, jest bohaterem, ale potężna i bogata społeczność desperacko pragnie go schwytać, w związku z czym na zawsze zaprzestaje jego działalności. Żelazna Małpa to także fabularyzowana historia, która koncentruje się wokół bohatera ludowego Wong Fei-hunga (Angie Tsang) i jego ojca (Donnie Yen).

Wdrażanie stosowania przewodów, Żelazna MałpaAkcja nie jest realistyczna, ale wciąga gdy postacie przemieszczają się z jednego rogu pokoju do drugiego szybkim ruchem. Jednakże, Żelazna Małpa ma równie wciągającą fabułę. Tajne tożsamości i dające do myślenia motywy podziału klasowego sprawiają, że film nie jest nieprzekonującą kompilacją sztuk walki. Żelazna Małpa ukazuje umiejętności Yuena jako filmowca i zalicza się do najlepszych filmów o sztukach walki lat 90-tych.

1 Pijany mistrz (1978)

Komedia o sztukach walki, która zapoczątkowała karierę Jackie Chana

Jackie Chan kontratakuje Jeonga lee-Hwanga i uderza go w brodę w kulminacyjnej scenie walki Drunken Master

Słynny mistrz sztuk walki Wong Fei-hung był wielokrotnie przedstawiany w filmach, zwłaszcza w filmach Jackie Chana i Jeta Li. Z tej dwójki Chan jako pierwszy zagrał Wonga, prowadzącego komedię o sztukach walki Pijany mistrz. Z Yuenem Siu-Tinem w roli żebraka, Pijany mistrz opowiada fabularyzowaną historię o tym, jak Wong uczy się od So. Pijany mistrz to jedna z najbardziej wpływowych komedii o sztukach walkiłącząc sekwencje slapstickowe i precyzyjnie opracowane choreografie sztuk walki.

Yuen i Chan współpracowali już wcześniej Wąż w Cieniu Orłaale tak było Pijany mistrz co ugruntowało pozycję gwiazdy kina akcji jako prawdziwej potęgi. Mieszanka przyciągającej wzrok choreografii sztuk walki i momentów komediowych oraz prostej fabuły była nadal widoczna w filmografiach Chana i Yuena. Nie można zaprzeczyć wpływowi Pijany mistrz. Jako dopiero drugi film wyreżyserowany przez Yuena, Pijany mistrz był dla reżysera pomyślną zapowiedzią wspaniałej kariery.

Zrodlo