Jak donosi wiele źródeł, Mark Thomson, znany brytyjski fizyk, został mianowany kolejnym dyrektorem generalnym CERN, prestiżowego europejskiego laboratorium fizyki cząstek elementarnych niedaleko Genewy. Przejmie obowiązki od Fabioli Gianotti pod koniec 2025 r. Thomson stanie przed poważnymi wyzwaniami, w tym zapewnieniem środków finansowych na ambitny projekt Future Circular Collider (FCC) oraz uporaniem się z zawiłościami politycznymi, które pogłębia trwająca wojna na Ukrainie.
Wyzwania stojące przed nowym liderem
Według A raport z natury Thomson, który wcześniej pracował nad dużymi eksperymentami w CERN, poprowadzi laboratorium przez krytyczny okres. Celem FCC, którego koszt szacuje się na 17 miliardów dolarów, jest stworzenie 90-kilometrowego tunelu do zderzeń cząstek, który ma pozwolić na zbadanie głębszych zagadnień fizycznych na przestrzeni stulecia. Wątpliwości co do projektu pojawiły się w Niemczech, które są największym płatnikiem finansowym CERN. Własne plany Chin dotyczące podobnego zderzacza również zagrażają harmonogramowi CERN i światowemu przywództwu w tej dziedzinie.
Ponadto środowisko polityczne stwarza własny zestaw wyzwań. Następny wojny na Ukrainie CERN zerwał więzi z Rosją, a współpraca z innymi krajami będzie prawdopodobnie wymagać ostrożnej dyplomacji.
Kluczowe projekty CERN i przywództwo Thomsona
Kadencja Thomsona rozpoczyna się w czasie, gdy CERN kontynuuje modernizację swojego obecnego obiektu, Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), inwestując 1,5 miliarda euro. Wysiłki te mają na celu utrzymanie eksperymentów CERN w czołówce fizyki cząstek elementarnych. Oczekuje się, że Thomson skoncentruje się na utrzymaniu dynamiki naukowej laboratorium, jednocześnie odnosząc się do sceptycyzmu wokół FCC.
Thomson jest postrzegany jako zgodny z wizją swojej poprzedniczki, Fabioli Gianotti, ale jego podejście będzie prawdopodobnie obejmować przejrzyste podejmowanie decyzji w świetle różnych poglądów w społeczności naukowej. Ursula Bassler, była przewodnicząca rady CERN, wyraziła optymizm co do przywództwa Thomsona, powołując się na jego zdolność do radzenia sobie ze złożonymi kwestiami związanymi z projektem.
Tło i rola Thomsona w CERN
Mianowanie Thomsona na pierwszego od ponad dwudziestu lat dyrektora CERN w Wielkiej Brytanii wniosło istotne doświadczenie. Współkierując odkryciem bozonu Higgsa w LHC w 2012 roku, ma głębokie zrozumienie możliwości i ambicji CERN.