MANILA, Filipiny – Rząd dysponuje wystarczającymi funduszami na wypadek klęsk żywiołowych, które może wykorzystać do końca roku w odpowiedzi na nadchodzące tajfuny, oznajmił w poniedziałek Pałac.
Sekretarz Biura ds. Komunikacji Prezydenta Cesar Chavez złożył oświadczenie podczas wywiadu przeprowadzonego w zasadzce po podpisaniu nowej ustawy zatytułowanej Ustawa o naprawie przedsiębiorstw i zachętach podatkowych dla przedsiębiorstw w celu maksymalizacji możliwości ożywienia gospodarki.
Chavez powiedział, że fundusze na klęski żywiołowe kończą się zwykle około września każdego roku.
PRZECZYTAJ: Tajfun Nika jest teraz silniejszy i wysyła sygnał nr 4 w 7 obszarach
Ale zapewnił też, że rząd ma odpowiednie źródła finansowania.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
„Departament Budżetu i Zarządzania zapewnił nas, że mamy fundusze” – powiedział.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
(Departament Budżetu i Zarządzania zapewnił nas, że mamy wystarczające środki.)
„To prawda, że maleje. Historycznie rzecz biorąc, już w październiku, czasem we wrześniu, państwowy i lokalny fundusz klęskowy się wyczerpuje” – zauważył.
(To prawda, że fundusze te ulegają zmniejszeniu. Historycznie rzecz biorąc, już w październiku, a czasem nawet we wrześniu, krajowe i lokalne fundusze na wypadek klęsk żywiołowych były już wyczerpane.)
„Ale rząd zawsze ma źródło funduszy, a DBM zapewnia, że wystarczy środków na następną katastrofę do końca grudnia” – dodał.
(Ale rząd ma źródła finansowania, a DBM zapewnia, że do końca grudnia będzie wystarczających środków na nadchodzące katastrofy.)
Według stanu na godzinę 8:00 Filipińska Administracja ds. Usług Atmosferycznych, Geofizycznych i Astronomicznych stwierdziła, że tajfun Nika (nazwa międzynarodowa: Toraji) nasilił się w miarę zbliżania się do granicy Isabela i Aurora.
PRZECZYTAJ: W nadchodzących dniach na PH mogą wpłynąć jeszcze 2 zaburzenia pogodowe
Tajfun był ostatnio widziany nad wodami przybrzeżnymi Dilasag w stanie Aurora, niosąc ze sobą maksymalny utrzymujący się wiatr o prędkości 130 kilometrów na godzinę (km/h) i w porywach do 180 km/h, przemieszczający się z zachodu na północny zachód z prędkością 15 km/h.