Super/Man: Historia Christophera Reeve’a przewodził grupie zwycięzców, zdobywając sześć wyróżnień we wszystkich nominowanych kategoriach podczas dziewiątej dorocznej edycji Critics Choice Documentary Awards, która odbyła się dzisiaj w The Edison Ballroom w Nowym Jorku. W zaskakującym momencie film podzielił się także zwycięstwem z Netfliksem Willa i Harpera dla najlepszego filmu dokumentalnego.
Podczas ceremonii uhonorowany został także nominowany do Oscara dokumentalista Rory Kennedy, który otrzymał nagrodę Pennebaker Award, nazwaną na cześć nieżyjącego już zdobywcy nagrody Critics Choice za całokształt twórczości DA Pennebakera (Pokój Wojenny). Nagrodę wręczyła wdowa po Pennebakerze i partner producencki Chris Hegedus.
Uroczystość była transmitowana na żywo na platformach YouTube, X i Facebook, a oglądanie było również możliwe na platformie Stowarzyszenie Wybór Krytyków strona internetowa rozpoczynająca się o 19:00 czasu wschodniego.
Debiut na Festiwalu Filmowym w Sundance, Nadczłowiek już po premierze stał się ulubieńcem krytyków. Film opowiada pełną emocji historię Reeve’a, który od nieznanego aktora stał się ikoną kina – ze względu na różnorodne role, w których grał, w tym rolę Człowieka ze stali w czterech filmach. Nadczłowiek filmów, których życie zmieniło bieg po niemal śmiertelnym wypadku podczas jazdy konnej, który sparaliżował go od szyi w dół i stał się działaczem na rzecz praw osób niepełnosprawnych.
Tuż za nim, z dwiema nagrodami, uplasował się Netflix Powstanie Simone BilesNational Geographic Cukrowiec i Apple TV+ Ostatnia z morskich kobiet. Pełną listę nominowanych funkcji znajdziesz tutaj.
Gospodarzem wydarzenia był aktor i wieloletni kibic wydarzenia Erich Bergen. Prezenterami i uczestnikami byli Ron Howard, Chelsea Clinton i Amanda Zurawski (jako część zespołu odpowiedzialnego za dokument Zurawski przeciwko Teksasowi), Jerry Seinfeld i Jessica Seinfeld, Jeremy Piven, Bridget Moynahan, Lorraine Toussaint, Michael Cyril Creighton, Daphne Rubin-Vega, Ali Wentworth, RJ Cutler, Lauren Greenfield, Andrew Jarecki, Ken Leung, Chai Vasarhelyi, Marc Shaiman i nie tylko.
Christopher Campbell, wiceprezes stowarzyszenia Critics Choice Association ds. filmów dokumentalnych, powiedział w oświadczeniu: „Dzisiejszy wieczór przyniósł kilka wspaniałych niespodzianek, ponieważ świętowaliśmy fantastyczną gamę filmów dokumentalnych i niezwykłych ludzi, których historie opowiedziały. Nasz dziewiąty występ był z pewnością najbardziej inspirującym w dotychczasowej historii. Gratulacje dla wszystkich zwycięzców!”
Poniżej znajduje się pełna lista zwycięzców:
Najlepszy film dokumentalny (KRAWAT)
Super/Man: Historia Christophera Reeve’a (Warner Bros. Pictures, DC Studios, filmy dokumentalne HBO, CNN Films)
Willa i Harpera (Netflix)
Najlepszy reżyser
Ian Bonhôte i Peter Ettedgui – Super/Man: Historia Christophera Reeve’a (Warner Bros. Pictures, DC Studios, filmy dokumentalne HBO, CNN Films)
Najlepszy nowy twórca filmów dokumentalnych
Natalie Rae i Angela Patton – Córki (Netflix)
Najlepsze zdjęcia
Iris Ng, Eunsoo Cho, Justin Turkowski – Ostatnia z morskich kobiet (Apple TV+)
Najlepsza edycja
Otto Burnhama – Super/Man: Historia Christophera Reeve’a (Warner Bros. Pictures, DC Studios, filmy dokumentalne HBO, CNN Films)
Najlepszy wynik
Ilan Eshkeri – Super/Man: Historia Christophera Reeve’a (Warner Bros. Pictures, DC Studios, filmy dokumentalne HBO, CNN Films)
Najlepsza narracja
Steve! (Martin) Dokument w 2 częściach (Apple TV+), napisany i wykonany przez Steve’a Martina
Najlepszy dokument archiwalny
Super/Man: Historia Christophera Reeve’a (Warner Bros. Pictures, DC Studios, filmy dokumentalne HBO, CNN Films)
Najlepszy dokument historyczny
Najwspanialsza Noc Popu (Netflix)
Najlepszy dokument biograficzny
Super/Man: Historia Christophera Reeve’a (Warner Bros. Pictures, DC Studios, filmy dokumentalne HBO, CNN Films)
Najlepszy dokument muzyczny
Muzyka Johna Williamsa (Studia Walta Disneya)
Najlepszy dokument polityczny
Cukrowiec (National Geographic)
Najlepszy dokument naukowy/przyrodniczy
Ostatnia z morskich kobiet (Apple TV+)
Najlepszy film dokumentalny o sporcie
Powstanie Simone Biles (Netflix)
Najlepszy dokument o prawdziwej zbrodni
Cukrowiec (National Geographic)
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
Jedyna dziewczyna w orkiestrze (Netflix)
Najlepszy limitowany serial dokumentalny
Powstanie Simone Biles (Netflix)
Najlepszy ciągły serial dokumentalny
30 za 30 (ESPN)