Nieoczekiwane odkrycie pierwszego Hiszpana, który zszedł do Otchłani Syreny, w Rowie Mariańskim: "kwestia czasu"

Inspiruj, edukuj i motywuj, aby przede wszystkim podnosić świadomość na temat znaczenia ochrony oceanów i ich różnorodności biologicznej. To są wyznaczone cele festiwalu filmów dokumentalnych Festiwal Filmowy „Dzikie Oceany” które po raz kolejny Fundacja Bioparc świętuje w obiektach Akwarium w Gijón.

W trzeciej edycji, która odbyła się w dniach 4-9 listopada, udało się zapis udziałuz prawie pół tysiącem zarejestrowanych produkcji z 77 krajów, co potwierdza jego międzynarodowy postęp. Oprócz projekcji w programie znalazły się dyskusje i inne zajęcia związane z tematem.

Zejście do rowu Mariana

Konkurs jest platformą dialogu i rozmów pomiędzy ekspertami, artystami i miłośnikami morza. W 2024 r. za otwarcie drzwi odpowiedzialny będzie Fernando González Sitges, odpowiedzialny za festiwal; dyrektor Akwarium w Gijón, Alejandro Beneit; pierwsza nurek Marynarki Wojennej, Lola Higueras; Badacz BBC i producent filmów dokumentalnych Keith Scholey; I Héctor Salvador, pierwszy Hiszpan, który zszedł do Otchłani Syreny (drugi najgłębszy punkt w Rowie Mariańskim i trzeci na Ziemi, na głębokości 10 730 metrów).

EFE/ Juan González

Inauguracja III Festiwalu Filmowego Wild Oceans z udziałem Fernando Gonzáleza Sitgesa, Keitha Scholeya, Alejandro Beneita, Loli Higueras i Héctora Salvadora (od lewej do prawej)

Zeznania Salvadora, eksperta w dziedzinie nurkowania podwodnego, są bardzo odkrywcze, ponieważ święto obchodzone jest w „niepokojącym” kontekście. Według ONZ działalność człowieka zmieniła 66% ekosystemów morskich (w środowisku lądowym odsetek ten wzrasta do 75%); i po ponad dziesięciu latach nurkowania w morzach, zapewnia, że ​​„niszczymy planetę” i że 70% oceanów jest już skolonizowane i „nasycone” mikroplastikiem.

worek ziemniaków

Nawet Rów Mariański, najgłębszy punkt na planecie. Podczas zejścia w otchłań Syreny w 2021 r. znalazł nawet „worek ziemniaków”.

Y, jak oni się tam dostają? Cóż, zdaniem Salvadora, problemem jest „ślepota morza”; to znaczy, że „Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wyrzucamy śmieci do oceanu” ponieważ „przejeżdżasz przez Gijón, widzisz w kanałach komunikat «morze zaczyna się tutaj», a w kanałach jest pełno śmieci”.

worek ziemniaków

Pixabay

worek ziemniaków

Ostrzega, że ​​„wszyscy jesteśmy częścią problemu i rozwiązania”, a jeśli nic nie zostanie zrobione, „na dnie morza będzie coraz więcej plastiku”. „Tworzywo znajdujące się na powierzchni morza jest oczyszczane, ale tylko ten plastik, który ma mniejszą gęstość niż woda, a reszta opada, a my nie mamy technologii, aby to wyeliminować” – ostrzega.

„Wchodzi do łańcucha pokarmowego”

Odkrycie Salvadora nie było jedyne. W 2019 roku podwodny badacz Victor Vescovo, który zszedł do Głębi Challengera – najgłębszego punktu na Marianach i na Ziemi – zgłosił, że na dnie rowu znalazł opakowania po cukierkach. W tym samym roku magazyn naukowy „Scientific American” również stwierdził, że odkrył u zwierząt wodnych żyjących w tym środowisku skutki testów bomb nuklearnych.

Héctor Salvador również odwraca uwagę od Marianów; ponieważ w innych morzach, w których nurkował, również Są „porzucone sieci, opony, bębny czy rękawice kuchenne”, a nawet „na Antarktydzie można znaleźć wysypisko ludzkich tworzyw sztucznych”. Wiele z tych tworzyw sztucznych pochodzi również z lądu i wleczonych na dno morza.

Motto „Tutaj zaczyna się morze” w kanałach Gijón

EMULSA

Motto „Tutaj zaczyna się morze” w kanałach Gijón

Konsekwencje dla ekosystemu morskiego są już rzeczywistością. „Wiele ryb żyjących na dużych głębokościach ma jelita pełne plastiku” i ostrzega, że ​​mikroplastik będzie również stanowić część łańcucha pokarmowego: „Wchodzi do łańcucha pokarmowego, jest kwestią czasu, zanim dotknie także nas, ludzi”,.

„Błękitny węgiel: ukryta moc natury”, ważny dokument

Z kolei III Wild Oceans FilmFest został nagrodzony produkcja „Blue Carbon: Ukryta moc natury” nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego. Wyreżyserowany przez Nicolasa Browna, znanego brytyjskiego reżysera, laureata kilku nagród Emmy, film podkreśla potencjał ekosystemów przybrzeżnych w zakresie pochłaniania dwutlenku węgla i przeciwdziałania zmianom klimatycznym z perspektywy producenta muzycznego i biologa Jaydy Guy.

Zrodlo