Choroba niebieskiego języka dotyka pół tysiąca gospodarstw hodowlanych w Estremadurze

Ogniska choroby niebieskiego języka, serotypy 1, 3, 4 i 8, dotknęły już 498 gospodarstw hodowlanych w Estremadurze, co potwierdziło Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (MAPA).

Są to przypadki odnotowane od ogniska wykrytego w Almoharín (Cáceres) pod koniec września, które doprowadziło do oficjalnego ogłoszenia istnienia serotypu 1 choroby w Estremadurze.

Oprócz opuszczenia Międzynarodowych Targów Zafra (Badajoz), jednego z najważniejszych w Hiszpanii, bez bydła, owiec i kóz.

W szczególności w Estremadurze znajduje się 411 gospodarstw hodowlanych z serotypem 1, 205 z serotypem 3 – najbardziej niebezpiecznym wariantem – siedem z 4 i cztery z 8.

Suma wszystkich tych przypadków przekracza oficjalną liczbę 498 ognisk.

Wyjaśnieniem jest to, że w przypadku jednoczesnego wykrycia w tym samym gospodarstwie dwóch różnych serotypów, co w wielu z nich potwierdzono, szczególnie 1 i 3, oficjalnie uznaje się to za pojedyncze ognisko.

W związku z tym liczba przypadków opublikowanych w sieci MAPA Veterinary Health Alert Network (Rasve) utrzymuje się na poziomie 498.

Minister Rolnictwa, Hodowli Hodowli i Zrównoważonego Rozwoju Mercedes Morán ogłosiła w tym tygodniu, że rząd Aragonii przekaże Extremadurze szczepionki przeciwko serotypowi 8, aby móc podawać je jagniętom przygotowywanym na eksport.

Junta de Extremadura najpierw skontaktowała się w tym celu z Generalitat Katalonii, któremu również podziękowała za chęć, ale wykluczyła tę opcję, biorąc pod uwagę, że szczepionki dotrą dopiero 25 listopada, który w przypadku Aragonii zostanie przesunięty.

„Kupimy go dla Aragonii i tych, które może nam dać Katalonia” – powiedział Morán.

Poza tym Izba ma prawie półtora miliona dawek przeciwko serotypowi 3, do czego kolejny milion oczekuje na wysyłkę.

„To nie wszystko, ponieważ potrzebujemy o wiele więcej, dlatego będziemy w dalszym ciągu przeznaczać środki finansowe na ich zakup i zaszczepienie całej naszej chaty” – powiedział Morán.

Zrodlo