Pentagon pozwala amerykańskim wykonawcom wojskowym naprawiać broń na Ukrainie

Stany Zjednoczone łagodzą ograniczenia dla kilku wykonawców, którzy mogą pracować poza linią frontu i twierdzą, że nie będą brać udziału w walce.

Według amerykańskich urzędników Stany Zjednoczone zezwalają niewielkiej liczbie amerykańskich wykonawców z branży obronnej na pracę na Ukrainie w celu konserwacji i naprawy broni dostarczonej przez Pentagon.

Stany Zjednoczone są kluczowym wojskowym sponsorem Ukrainy, przeznaczając ponad 60 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. Nie pozwoliły jednak amerykańskim wykonawcom wojskowym na pracę na Ukrainie, obawiając się, że może zostać wciągnięty w konflikt bezpośredni konflikt z Rosją.

Jak podały amerykańskie media w piątek, przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 5 listopada, które odbędą się 5 listopada, prezydent USA Joe Biden podjął decyzję stanowiącą znaczącą zmianę polityki przed opuszczeniem urzędu przez Donalda Trumpa.

Biden planuje także przeznaczyć miliardy dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy przed końcem swojej kadencji. Trump skrytykował skalę amerykańskiego wsparcia militarnego i finansowego dla Ukrainy i zapowiedział szybkie zakończenie wojny z Rosją – nie mówiąc w jaki sposób.

Przez ostatnie dwa lata siły amerykańskie i sojusznicze udzielały w czasie rzeczywistym porad dotyczących konserwacji, korzystając z telefonów i tabletów, aby komunikować się z siłami ukraińskimi na szyfrowanych czatach.

Urzędnicy twierdzą, że Pentagon zezwala wykonawcom na wyjazd, ponieważ naprawa niektórych urządzeń – w tym myśliwców F-16 i systemów obrony powietrznej Patriot – wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie zaawansowanych technologii. Powiedzieli, że skorzystanie z usług wykonawców zapewni szybką naprawę broni, dzięki czemu siły ukraińskie będą mogły nadal używać jej w walce.

Liczba wykonawców byłaby niewielka i zlokalizowana z dala od linii frontu. Urzędnicy powiedzieli, że nie będą brać udziału w bezpośredniej walce. Spółki będą odpowiedzialne za bezpieczeństwo swoich pracowników.

Ograniczenia czasami spowalniały naprawy i okazywały się coraz trudniejsze, ponieważ Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie bardziej skomplikowane systemy, takie jak systemy F-16 i Patriot.

Wiele urządzeń nie jest używanych, ponieważ są uszkodzone. W sierpniu odrzutowiec F-16 rozbił się podczas odpierania rosyjskiego ataku, zabijając pilota.

Zmiana polityki zbliżyłaby Pentagon do poleceń Departamentu Stanu USA i Agencji Rozwoju Międzynarodowego USA, które mają już amerykańskich wykonawców na Ukrainie.

Decyzja zapadła w krytycznym momencie konfliktu, gdy Rosja poczyniła coraz większe postępy na terytorium Ukrainy.

Nie jest jednak jasne, jak trwała będzie zmiana polityki, biorąc pod uwagę tak mało czasu w administracji Bidena. Trump obejmie urząd 20 stycznia.

Prezydent Wołodymyr Zełenski nalegał, aby jego zachodni sojusznicy zezwolili Ukrainie na użycie rakiet dalekiego zasięgu do uderzania w cele w Rosji i zwiększyli presję na Moskwę, aby zakończyła wojnę.

Zrodlo