MANILA, Filipiny – Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (Phivolcs) odnotował 28 kolejnych emisji popiołu lub zdarzeń „popielenia” przy wulkanie Kanlaon i ostrzegł, że zwiększone wyładowanie popiołu może prowadzić do „wybuchowych niepokojów”.
W swoim poradniku wydanym w sobotni poranek, 9 listopada, Phivolcs powiedział: „Przypomina się społeczeństwu, że nad Kanlaon panuje drugi poziom alarmu (rosnące niepokoje), ale obecna aktywność w kraterze szczytu może prowadzić do wybuchowych niepokojów i wzrostu stanu alarmowego. Poziom.”
W piątek 8 listopada Phivolcs zarejestrował 28 epizodów emisji popiołu.
Zdarzenia trwały od czterech minut do godziny i 18 minut, generując smugi szarego popiołu, które wznosiły się na wysokość od 300 do 800 metrów nad kraterem, po czym dryfowały na zachód.
„Emisja popiołu była generalnie „cicha” i przebiegała bez sygnałów sejsmicznych ani infradźwiękowych” – stwierdził stanowy wulkanolog.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Ostatnie zjawisko „popielania” miało miejsce w sobotę, 9 listopada, między godziną 5:46 a 7:02 i wytworzyło jasnoszary pióropusz, który wzniósł się na wysokość 750 metrów nad kraterem, po czym popłynął na południowy zachód.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Sitio Bais w Barangay Yubo w mieście La Carlota i Barangay Sag-ang w mieście La Castellana w prowincji Negros Occidental zgłosiły ślady popiołu.
Barangays Yubo i Sag-ang powiedziały, że również doświadczyły oparów zawierających siarkę.
Phivolcs powiedział jednak, że próbki popiołu z emisji popiołu w dniach 19 października, 2 i 5 listopada wykazały, że popiół składał się głównie ze sproszkowanej starej skały, a nie materiału z nowej magmy.
Według stanowego wulkanologa Kanlaon wyemitował w piątek 8 listopada 4701 ton dwutlenku siarki, czyli więcej niż średni poziom 4299 ton dziennie od erupcji wulkanu 3 czerwca ubiegłego roku.
PRZECZYTAJ: DENR wyznacza strefę stałego zagrożenia na górze Kanlaon
Phivolcs ponownie ostrzegł społeczeństwo, aby było gotowe i nie wchodziło do strefy stałego zagrożenia (PDZ) wulkanu w promieniu czterech kilometrów
Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych umieścił niedawno pierwszą flagę, aby oznaczyć strefę PDZ wulkanu Kanlaon.