To jest statek „Ramón Margalef”, statek naukowy, który będzie szukał na morzu ofiar DANA

Ministerstwo Nauki, Innowacji i Uniwersytetów (MICIU), za pośrednictwem Wyższej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC), zmobilizowało statek badawczy Ramón Margalef z Hiszpańskiego Instytutu Oceanografii (IEO-CSIC), aby włączyć go do prac wsparcie naukowo-techniczne, jakie ta instytucja zapewnia w zarządzaniu sytuacjami nadzwyczajnymi i odbudową obszarów dotkniętych DANA na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Ramón Margalef, zwodowany w 2011 roku, to najnowocześniejszy statek oceanograficzny wyposażony w najnowszą technologię, zdolny do badania oceanów z dużą precyzją i szczegółowością. Ma długość 46 metrów i może pomieścić 11 asów badaczy i techników.

Statek posiada system Ecosonda Multihaznarzędzie, które pozwala uzyskać szczegółowe obrazy dna morskiegogenerując mapy batymetryczne o wysokiej rozdzielczości. Dzięki tej technologii możliwe jest badanie topografii podwodnej i identyfikacja różnych rodzajów podłoża z rozdzielczością kilku metrów. Posiada również Robot podwodny Liropus 2000 w przegubowe ramiona i kamery o wysokiej rozdzielczości, które mogą pomóc w zadaniach poszukiwawczo-ratowniczych na pełnym morzu.

Oprócz możliwości mapowania dna morskiego, Ramón Margalef jest wyposażony do obsługi bezzałogowych pojazdów podwodnych (ROV), roboty, które można rozmieścić peksplorację trudno dostępnych obszarów, pobieranie próbek i bezpośrednie obserwacje dna morskiego.

Ramón Margalef będzie miał badaczy doświadczenie w działaniach ratowniczych oraz w analizie danych batymetrycznych, śledzeniu obiektów i wykorzystaniu ROV w sytuacjach krytycznych.

Co więcej, będziesz miał specjaliści w analizie skutków ekologicznych masowych spływów do morzaprzyczyniając się do monitorowania jakości wody i obserwacji zjawisk takich jak eutrofizacja, anoksja i zakwity fitoplanktonu, a także innych skutków dla środowiska.

Występy Ramóna Margalefa Stanowią one część wsparcia, jakiego MICIU udziela w zakresie zarządzania konsekwencjami DANA poprzez Grupę Doradczą ds. Katastrof i Sytuacji Kryzysowych CSIC.

W szczególności CSIC oferuje już Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pomoc związaną z interpretacją zdjęć satelitarnych pozyskiwanych w ramach Programu Obserwacji Ziemi Copernicus Unii Europejskiej, a także systemów informacji geograficznej wspierających powstawanie w przygotowaniu, interpretacja i zarządzanie danymi kartograficznymi.

Wojskowa Jednostka Ratunkowa (UME) Ministerstwa Obrony zwróciła się również o wsparcie do specjalistów CSIC w celu uzyskania porady dotyczącej sytuacji możliwych uszkodzeń budynków i infrastruktury na dotkniętych obszarach.

Zrodlo