Ola Electric, największy indyjski producent hulajnóg elektrycznych pod względem udziału w rynku, odnotował w piątek mniejszą stratę w drugim kwartale, do czego przyczynił się wzrost sprzedaży, i stwierdził, że niedawny wzrost liczby zgłoszeń serwisowych dotyczył głównie „drobnych problemów”.
Firma z siedzibą w Bengaluru podała, że jej skonsolidowana strata w okresie od lipca do września zmniejszyła się do 4,95 miliarda rupii (58,7 miliona dolarów) z 5,24 miliarda rupii rok wcześniej.
Kwartalne przychody Oli wzrosły o 39,1% do 12,14 miliarda rupii, do czego przyczyniła się sprzedaż modeli masowych, czyli tych wycenionych poniżej 100 000 rupii (około 1186 dolarów). W ubiegłym roku nie rozpoczęła dostaw tych modeli.
W okresie od lipca do września Ola Electric dostarczyła łącznie 98 619 jednośladów, o 73,6% więcej niż w roku ubiegłym. Sprzedano 56 545 modeli masowych.
Wydatki wzrosły o 21,8%, wolniej niż w poprzednim kwartale, gdzie wzrost wyniósł 26,6%. Koszty surowców, największy wydatek Oli, wzrosły o 46,7%, ale sekwencyjnie spadły o 18,2%.
Rosnące skargi konsumentów i kontrole regulacyjne w związku z zarzutami dotyczącymi złej obsługi rzuciły cień na producenta e-hulajnóg wspieranego przez SoftBank po znakomitym debiucie rynkowym w sierpniu.
„Nie wszystkie zgłaszane zgłoszenia serwisowe to skargi lub problemy z produktem, wiele z nich to regularne kontrole lub planowa konserwacja” – powiedział w piątek założyciel i prezes Bhavish Aggarwal podczas rozmowy z analitykami.
„Dwie trzecie z nich to tak naprawdę drobne problemy, takie jak luźne części lub klienci niezaznajomieni z używanym oprogramowaniem” – powiedział Aggarwal.
Akcje Ola Electric spadły o 5,5% od notowania 9 sierpnia, a jej dominacja na rynku elektrycznych jednośladów zmniejszyła się w ostatnich miesiącach.
„W drugim kwartale mieliśmy pewne wyzwanie w zakresie wydajności usług, nasza sprzedaż rosła szybciej niż rozbudowywaliśmy naszą sieć serwisową” – powiedział Aggarwal.
W zeszłym roku agencja Reuters odwiedziła 35 centrów Ola w 10 stanach Indii i stwierdziła, że wiele z nich boryka się ze znacznymi zaległościami, a popyt przewyższa siłę roboczą lub podaż części zamiennych.
© Thomson Reuters 2024
(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)