MANILA, Filipiny – Malacañang wydał rozporządzenie wykonawcze (EO) w sprawie natychmiastowy zakaz dla wszystkich filipińscy operatorzy gier offshore (Pogo) lub licencjobiorcy gier internetowych (IGL) oraz operatorzy gier offshore w tym kraju.
Zarządzenie nr 74 zostało podpisane przez Sekretarza Wykonawczego Lucasa Bersamina 5 listopada ubiegłego roku i przekazane mediom w piątek.
Poza samą działalnością zarządzenie zakazywało również stosowania i odnawiania nowych licencji, zezwoleń i autoryzacji.
Nakazała także utworzenie Technicznej Grupy Roboczej (TWG) ds. Odzyskiwania Pracy i Reintegracji, która zbierze się w celu opracowania i wdrożenia kompleksowej strategii skutecznie egzekwowania zakazu.
Do ich zadań należało również zajęcie się wpływem powyższego zakazu na dotknięte sektory gospodarki, zapewnienie reintegracji przesiedlonych pracowników filipińskich i zapewnienie im pomocy, a także zapewnienie im programów podnoszenia i przekwalifikowywania.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
TWG będzie składać się z następujących agencji/departamentów:
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
- Filipińska korporacja rozrywki i gier (przewodniczący)
- Departament Pracy i Zatrudnienia (Wiceprzewodniczący)
- Departament Finansów
- Departament Handlu i Przemysłu
- Katedra Budżetu i Zarządzania
- Departament Opieki Społecznej i Rozwoju
- Katedra Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych
- Krajowy Urząd ds. Gospodarki i Rozwoju
EO nr 74 nakazał także utworzenie TWG ds. zwalczania nielegalnych gier hazardowych na morzu w celu dalszego zintensyfikowania działań represyjnych.
Grupa ta będzie kierować dochodzeniami w sprawie osób zaangażowanych w nielegalną działalność w branży gier hazardowych na morzu, zapewniać ściganie naruszeń oraz inicjować i przeprowadzać deportacje cudzoziemców związanych z branżą gier na morzu.
Będą się one składać z następujących agencji:
Prezydencka Komisja ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (Przewodniczący)
- Departament Sprawiedliwości
- Departament Spraw Wewnętrznych i Samorządu Terytorialnego
- Filipińska policja krajowa
- Biuro Imigracji
- Krajowe Biuro Śledcze
- Rada ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy
- Komisja Papierów Wartościowych i Giełd
- Urząd Strefy Ekonomicznej Cagayan
Szefowie wspomnianych urzędów wyznaczają swoich przedstawicieli dla obu TWG.
Ponadto Paocc, Filipińska Agencja ds. Walki z Narkotykami i inne organy ścigania otrzymały zadanie zintensyfikowania wysiłków przeciwko nielegalnym Pogo/IGL.
Departamentowi Osiedli Ludzkich i Rozwoju Miast polecono także wspierać TWG ds. zwalczania nielegalnych gier hazardowych na morzu w zapewnianiu współpracy stowarzyszeń właścicieli domów w celu zapewnienia nierozprzestrzeniania Pogo/IGL.
Na podstawie EO poproszono Departament Turystyki o monitorowanie obiektów i obiektów turystycznych, aby upewnić się, że nie są one wykorzystywane do celów Pogo/IGL.
Stwierdzono także, że Pagcor i Urząd Skarbowy przyspieszą pobór podatków i opłat związanych z wymienionymi branżami.
„Niniejszym poleca się wszystkim innym organizacjom NGA, WOŚP i instytucjom zapewnienie niezbędnej pomocy i wsparcia w celu pomyślnej realizacji niniejszego zarządzenia” – czytamy.
Dodatkowo nakazano jednostkom samorządu terytorialnego pełne wsparcie i przyczynienie się do pomyślnej realizacji zakazu.
„W interesie promowania fair play, równości i sprawiedliwości oraz w celu wsparcia natychmiastowego zamknięcia Pogo/IGL i zagranicznych zakładów gier hazardowych, zdecydowanie wzywa się sektor prywatny do zrzeczenia się odsetek, kar, opłat i innych obciążeń związanych z zakończeniem działalności umowy dodatkowe lub usługi, takie jak między innymi dzierżawa pomieszczeń, usługi sprzątania, bezpieczeństwo, internet i energia elektryczna, świadczone przez należycie licencjonowane Pogo, IGL lub innych zagranicznych operatorów gier hazardowych, których dotyczy niniejsze rozporządzenie” – stwierdzono również.
W swoim trzecim orędziu o stanie narodu w lipcu ubiegłego roku Prezydent Ferdinand „Bongbong” R. Marcos Jr. zakazał wszystkich Pogo na Filipinach i otrzymał czas do 31 grudnia na działanie.
Po tym oświadczeniu Marcos poinstruował Departament Pracy i Zatrudnienia, w porozumieniu z menadżerami ekonomicznymi administracji, aby wykorzystał czas „od czasu do czasu” na znalezienie nowej pracy dla wysiedlonych Filipińczyków.