Renowacja Notre-Dame dobiega końca 5 lat po niszczycielskim pożarze

Wieczorem 15 kwietnia 2019 roku dach katedry stanął w płomieniach.

Pięć lat po niszczycielskim pożarze odbudowa katedry Notre-Dame dobiega końca, a oczy świata zwrócone są na Paryż z okazji Igrzysk Olimpijskich.

Wieczorem 15 kwietnia 2019 roku dach katedry stanął w płomieniach. Wkrótce pochłonęła iglicę i prawie przewróciła główne dzwonnice. Widzowie telewizyjni na całym świecie z przerażeniem obserwowali płonący średniowieczny budynek.

Macron, którego druga i ostatnia kadencja kończy się w 2027 r., chce, aby odbudowa katedry poprawiła nastroje w kraju i zyskała poparcie jego rządu.

„Tylko raz na stulecie organizuje się igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie i tylko raz na tysiąclecie odbudowuje się katedrę” – powiedział Macron w swoim przemówieniu noworocznym 2024.

Nie jest jasne, co dokładnie było przyczyną pożaru. Władze francuskie twierdzą, że przyczyną mogła być awaria instalacji elektrycznej lub palenie papierosa.

„Strażak powiedział mi: «Proszę pana, przyjrzyj się uważnie fasadzie, bo jeśli nie uda nam się ugasić pożaru, wszystko ulegnie ruinie»” – wspomina Patrick Chauvet, były główny ksiądz Notre-Dame.

Fasada wytrzymała, ale zniszczenia wymagały pięciu lat intensywnych prac stabilizacyjnych i restauratorskich.

Widać dumę osób pracujących nad projektem.

„To praca budowlana życia, ponieważ odrestaurowanie całego pomnika w całej jego trójwymiarowości to coś zupełnie wyjątkowego” – powiedziała Emma Roux, rzemieślniczka pracująca nad kultowymi witrażami.

Według urzędnika kierującego projektem ponowne otwarcie zaplanowano na grudzień i obecnie przebiega zgodnie z harmonogramem.

„Dotrzymujemy terminu i mieścimy się w budżecie” – powiedział w zeszłym miesiącu Philippe Jost podczas przesłuchania w Senacie.

Jost powiedział prawodawcom, że projekt kosztował dotychczas 550 milionów euro (587 milionów dolarów), częściowo finansowany z ogromnych darowizn, w tym od miliarderów z sektora luksusowego Francois Henri Pinault i rodziny Arnault. Przekazali tak dużo pieniędzy, że zostaną nawet środki na dalsze inwestycje w budynek – dodał.

„Należy udostępnić dodatkowe 150 milionów euro, które – pod warunkiem zgody naszych sponsorów – zostaną wykorzystane na renowację katedry i rozwiązanie problemów, które wystąpiły przed pożarem, a które dotyczą głównie kamieniarki zewnętrznej” – dodał Jost.

Jost (63 lata), z wykształcenia inżynier, który większość swojej kariery spędził w ministerstwie obrony, objął to stanowisko po tym, jak jego poprzednik, generał Jean-Louis Georgelin, zginął w wypadku podczas wędrówki w sierpniu 2023 r.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here