Cała wyspa Kuba pozbawiona prądu po przejściu huraganu Rafael

Kubańczycy mają złe poczucie deja vu po drugim poważnym huraganie i przerwie w dostawie prądu na całej wyspie w ciągu dwóch tygodni.

Cała wyspa Kuba została pozbawiona prądu po raz drugi w ciągu dwóch tygodni po huraganie Rafael, który z szalejącymi wiatrami uderzył w jej zachodnie pola uprawne, niszcząc uprawy oraz powalając drzewa i linie energetyczne.

Według Stanów Zjednoczonych w czwartek rano niewiele było informacji po przejściu burzy kategorii 3 w nocy, po której Rafael stracił intensywność, wchodząc do Zatoki Meksykańskiej. Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Prognozy ostrzegali, że maksymalny utrzymujący się wiatr w Rafaelu o prędkości 185 km/h (115 mil na godzinę) może sprowadzić „zagrażające życiu” sztormy, wichury i gwałtowne powodzie na Kubę, wyspę zamieszkiwaną przez 10 milionów ludzi, która jest bardzo narażona na złą pogodę ze względu na starszą, słabo utrzymana infrastruktura mieszkaniowa i publiczna.

Mieszkańcy stolicy, Hawany, wyszli ze swoich domów, aby sprawdzić zniszczenia, i stwierdzili, że ulice są stosunkowo suche po tym, jak Rafael przeciął wyspę około 60 km (40 mil) na zachód od miasta, dotykając cieszącego się międzynarodową sławą regionu uprawy tytoniu na Kubie w prowincji Artemisy i Pinar del Rio.

Rolnicy przenieśli się, aby chronić 8 000 ton przechowywanych na tym obszarze liści tytoniu, a także dojrzewać owoce i warzywa, powiedział minister rolnictwa Ydael Perez Brito.

W czwartek ulice Hawany były puste. Większość firm i szkół została zamknięta, a usługi transportowe powoli wracały do ​​normy.

Władze wstrzymały do ​​czwartku loty zarówno na międzynarodowym lotnisku Jose Marti w Hawanie, jak i w popularnym kurorcie nadmorskim w Varadero.

Światła samochodu oświetlają ulicę w Hawanie, gdy sieć energetyczna ulega awarii, a Rafael dociera na ląd w prowincji Artemisa jako huragan 3. kategorii [Norlys Perez/Reuters]

deja vu

Biuro prezydenta Kuby Miguela Diaz-Canela oświadczyło, że mobilizuje wojsko, aby pomóc w odpowiedzi na burzę.

„W każdym miejscu podjęto działania mające na celu ochronę naszych ludzi i zasobów materialnych. Jak zawsze to robiliśmy od czasu rewolucji, przezwyciężymy tę sytuację.

Jednak wielu Kubańczyków pozostało z ponurym poczuciem deja vu, brakiem wiary w zdolność pozbawionego gotówki rządu komunistycznego do zapewnienia podstawowych usług, takich jak żywność i energia elektryczna, ze względu na złe stosunki gospodarcze z najbliższym sąsiadem, Stanami Zjednoczonymi oraz ograniczone zasoby jej socjalistycznych sojuszników, takich jak Wenezuela, pogrążona w własnym kryzysie politycznym i gospodarczym.

„Jestem zdesperowany, jestem bezdomny. Dach zniknął i nie wiem, co zrobię” – powiedziała agencji prasowej AFP 57-letnia Marta Leon Castro. Co najmniej pięć rodzin w jej sąsiedztwie straciło całość lub część dachów.

„Cały kurczak i wieprzowina, które kupiłem, zniszczą się w lodówce, jeśli wkrótce nie odzyskamy prądu” – powiedział Al Jazeera Giovanny Fardales, zawodowy tłumacz z Hawany.

Zaledwie dwa tygodnie temu wyspę dotknęła podobna przerwa w dostawie prądu spowodowana problemami ze starzejącymi się elektrowniami termoelektrycznymi opalanymi ropą.

Kilka dni później nastąpił huragan Oscar, który spowodował poważne zniszczenia i zabił sześć osób we wschodniej Kubie.

Przy tej okazji Kubańczycy pocili się podczas trwającej cztery dni przerwy w dostawie prądu na całej wyspie.

Pracowity sezon huraganowy

Rafael to 17. nazwana burza sezonu, który kończy się w tym miesiącu, i dopiero ósmy główny huragan kategorii 3 lub silniejszej, który powstał w listopadzie w ciągu ostatnich 60 lat.

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczno-Atmosferyczna przewidziała, że ​​sezon huraganów w 2024 r. będzie prawdopodobnie znacznie powyżej średniej i wystąpi od 17 do 25 nazwanych burz. Prognoza przewidywała aż 13 huraganów i cztery główne huragany.

W przeciętnym sezonie huraganów na Atlantyku występuje 14 nazwanych burz, z czego siedem to huragany i trzy główne huragany.

Rafael to jedenasty huragan, który powstał w tym roku, a pięć z nich stało się huraganami poważnymi Burze kategorii 3 z maksymalnym utrzymującym się wiatrem o prędkości 178 km/h (111 mil/h) lub większej.

Zrodlo