Dobra pogoda w Gijón w pierwszych dniach listopada była zauważalna w jakości powietrza: na stacjach Jove i El Lauredal wzbiły się cząsteczki Rada Miasta uruchomiła protokół przeciwdziałania zanieczyszczeniom dla strefy zachodniej na poziomie zapobiegawczym; Oznacza to, że nie stosuje się środków ograniczających, ale raczej informacyjne.
Do braku deszczu dołączył m.in epizod najazdów Sahary co „według naukowców może mieć znaczący wpływ na jakość powietrza” – wyjaśnia na swojej stronie internetowej Sieć Kontroli Jakości Powietrza w Asturii.
Ale dlaczego następuje przybycie tego saharyjskiego pyłu? Delegat Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET) w Asturii, Ángel Gómez, wyjaśnił w COPE że „na Saharze oprócz piasku znajdują się obszary z osadami ze starożytnych jezior, które były suche od tysiącleci i zawierają bardzo drobny pył, który podczas silnych wiatrów unosi się bardzo wysoko w atmosferze”.
Może przepłynąć Atlantyk z Afryki do Ameryki Południowej
„Ponieważ jest tak mały, może pozostawać w zawieszeniu przez wiele dni, a wiatry występujące w środkowych poziomach atmosfery są w stanie przenieść go na setki i tysiące kilometrów” – dodaje. W rzeczywistości Gómez ujawnia, że „jest w stanie przepłynąć Atlantyk i istnieją badania, które to potwierdzają Pył ten służy do nawożenia Amazonii„.
Pomimo dużej odległości, jaką możesz przebyć, jak dotrzeć do Asturii? Delegat AEMET zapewnia, że są inne społeczności bardziej dotknięte bliskością, takie jak Wyspy Kanaryjskie, Andaluzja i Murcja, ale transport wtargnięcia Niekoniecznie dociera przez Półwysep Iberyjski, ale na zachód od Portugalii, nad oceanemrobi zakręt i wpływa do wybrzeża Kantabrii”.
Zapytany, czy te epizody będą coraz częstsze, Ángel Gómez wspomina ten z marca 2022 r., kiedy to doszło do „ogromnej ilości saharyjskiego pyłu”; i chociaż jest ostrożny i stoi na stanowisku, że „potrzebne są bardziej dogłębne badania”, przyznaje to „w dłuższej perspektywie oczekuje się większej częstotliwości tego typu epizodów”.
Powód? Zmiana klimatu. Według asturyjskiego delegata AEMET „strefa subtropikalna, z której pochodzi ten pył, zyska na rozciągnięciu w kierunku biegunów”. Zapewnia, że „spowoduje to mniej opadów, które dotkną np. Andaluzję, a więcej będzie pyłu saharyjskiego”.