Forum Młodych Polityków kwestionuje kadencję członków DPR wobec MK i żąda ograniczenia jej do 2 okresów

Czwartek, 7 listopada 2024 – 18:44 WIB

Djakarta – Indonezyjskie Forum Młodych Polityków (FPMI) złożyło wniosek o dokonanie kontroli sądowej ustawy o MPR, DPR, DPRD i DPD (MD3) do Trybunału Konstytucyjnego (MK).

Przeczytaj także:

Artykuł 36 ustawy o Komisji Likwidacji Korupcji został zaskarżony przez Alexa Marwatę do Trybunału Konstytucyjnego, którego jedną z treści był zakaz spotykania się ze stronami sporu

Ma to na celu ograniczenie kadencji członków organów ustawodawczych na wszystkich poziomach, zarówno DPR RI, prowincji DPRD, jak i regencji/miasta.

Organizacja ta, zrzeszająca młodych polityków z różnych partii i regionów, proponuje, aby parlamentarzyści mogli sprawować tę funkcję maksymalnie przez dwie kadencje. Ma to na celu zapewnienie młodym ludziom szerszych możliwości udziału w polityce.

Przeczytaj także:

Alexander Marwata kwestionuje art. 36 ustawy o Komisji ds. Likwidacji Korupcji przed Trybunałem Konstytucyjnym, prawnik udziela wyjaśnień

Skarbnik generalny FPMI Amul Hikmah Budiman na konferencji prasowej, która odbyła się w Dżakarcie w środę 6 listopada 2024 r., wyjaśnił, że bez ograniczeń kadencji regeneracja przywództwa w partiach politycznych będzie utrudniona.

Konferencja Prezydencka Indonezyjskiego Forum Młodych Polityków (Doc: Special)

Zdjęcie:

  • VIVA.co.id/Natania Longdong

Przeczytaj także:

Po polemice po spotkaniu z Eko Darmanto Alex Marwata kwestionuje art. 36 ustawy o Komitecie Likwidacji Korupcji do Trybunału Konstytucyjnego

„W idealnym przypadku kadencja członków organów ustawodawczych wynosi tylko dwie kadencje” – powiedział Amul reporterom.

Stwierdził także, że FPMI złożyło pozew do Trybunału Konstytucyjnego, przeprowadziło mediację z Generalną Komisją Wyborczą (KPU) oraz wysłało pismo do RI DPR. Jednak do tej pory nie było odpowiedzi.

Amul podkreślił, że wysiłki te wpisują się w narodowy ruch rzecznictwa, którego celem jest zachęcanie do zmian w ustawie MD3, zwłaszcza w zakresie art. 28d 45 ust. 3 Konstytucji, w celu zapewnienia młodym ludziom większych możliwości zasiadania w parlamencie.

„Mamy nadzieję, że dzięki tej kontroli sądowej Trybunał Konstytucyjny będzie mógł wydać regulacje ograniczające kadencję legislatorów maksymalnie do dwóch kadencji, aby młodsze pokolenie mogło łatwiej uzyskać dostęp do polityki” – podkreślił.

W tym przypadku FPMI zachęca również, aby system wyborów członków organów ustawodawczych prowadził do większej integracji młodzieży.

Zaproponowali, aby politycy po odbyciu dwóch kadencji na tym samym szczeblu nie mogli ponownie ubiegać się o kolejną kadencję, lecz musieli przejść na wyższy szczebel polityczny.

Na przykład członkowie DPRD poziomu II, którzy przepracowali dwie kadencje, nie mogą już sami mianować się na ten sam poziom, ale muszą awansować na poziom I. Podobnie jest z członkami DPR RI, którzy po dwóch kadencjach nie mogą już sami mianować, z wyjątkiem regionalne stanowiska wyborcze, takie jak gubernator czy regent.

Zastępca przewodniczącego I FPMI, Rudi Satria Mandala, który jest także członkiem Partii Przebudzenia Narodowego (PKB) w regencji Bolmong w Północnym Sulawesi, uważa, że ​​dwie kadencje to idealny termin pełnienia funkcji w parlamencie przez przedstawicieli ludu.

„Należy natychmiast przezwyciężyć obecny kryzys udziału młodych ludzi w polityce, ponieważ wielu młodych ludzi jest bardzo entuzjastycznie nastawionych do udziału w polityce, ale napotykają duże przeszkody, a mianowicie polityków wyższego szczebla, którzy służyli dłużej niż dwie kadencje” – powiedział Rudi.

Inny młody polityk, Indri Hapsari, który jest także członkiem Indonezyjskiej Partii Solidarności Zachodniej Jawy (PSI) i kandydował do organów legislacyjnych w 2019 i 2024 r., ujawnił, że wybory w 2024 r. stwarzają nowe wyzwania, szczególnie związane z praktyką polityki pieniężnej .

Według niego ograniczenia kadencji są jednym ze sposobów przezwyciężenia tej praktyki i zapewnienia młodym politykom przestrzeni do uczciwej rywalizacji.

„Bez ograniczeń to my stajemy się ofiarami, ponieważ musimy konkurować z tymi, którzy mają doświadczenie, a nawet duże zasoby” – powiedział.

Afriandi Samallo, inny członek FPMI, dodał, że ograniczenia kadencji są również ważne dla poprawy jakości demokracji w Indonezji.

„Zdrowa demokracja wymaga aktywnego udziału młodszego pokolenia. Jeśli kadencja nie będzie ograniczana, jakość naszej demokracji będzie się jeszcze bardziej pogarszać” – stwierdził.

Przedkładając tę ​​kontrolę sądową, FPMI ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny może uwzględnić ich wniosek i wydać decyzję popierającą ograniczenie kadencji członków organów ustawodawczych, aby stworzyć młodszemu pokoleniu większe możliwości wnoszenia wkładu w budowanie narodu poprzez bardziej włączającą politykę .

Następna strona

Amul podkreślił, że wysiłki te wpisują się w narodowy ruch rzecznictwa, którego celem jest zachęcanie do zmian w ustawie MD3, zwłaszcza w zakresie art. 28d 45 ust. 3 Konstytucji, w celu zapewnienia młodym ludziom większych możliwości zasiadania w parlamencie.

Następna strona



Zrodlo