Europejski kraj ogłasza datę rozpoczęcia zakazu noszenia burek

Zakaz noszenia osłon twarzy w miejscach publicznych w Szwajcarii wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. – ogłosił rząd. Kontrowersyjny środek, powszechnie znany jako „zakaz noszenia burek”, została zatwierdzona w ogólnokrajowym referendum dwa lata temu.

Datę wejścia zakazu w życie ustaliła na środowym posiedzeniu Rada Federalna, najwyższa władza wykonawcza w Szwajcarii. Rząd podał w oświadczeniu, że każdy, kto zakryje twarz w miejscach publicznych na terenie całego kraju, będzie karany grzywną w wysokości do 1000 franków szwajcarskich (1141 dolarów).

Zakaz dotyczy odzieży muzułmańskiej (burki i nikabu) oraz masek narciarskich i bandan noszonych przez protestujących.




Zakaz nie obejmuje samolotów, placówek dyplomatycznych i konsularnych oraz miejsc kultu – oznajmił rząd. Zakrywanie twarzy jest dozwolone także ze względu na zdrowie, bezpieczeństwo, warunki klimatyczne i lokalne zwyczaje, a także w przypadku występów artystycznych i rozrywkowych oraz w celach reklamowych – dodało oświadczenie.

Referendum w marcu 2021 r. odbyło się w wyniku popularnej inicjatywy „Tak dla zakazu zakrywania twarzy”. Propozycję poparło 51,2% szwajcarskich wyborców, a następnie we wrześniu 2023 r. przyjęła ją parlament. Propozycję poparła prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa, największe ugrupowanie w parlamencie.

Rząd szwajcarski sprzeciwił się temu środkowi, uznając go za nadmierny, argumentując, że zakaz może zaszkodzić turystyce. AP zauważyła, że ​​większość muzułmanek noszących zasłony w Szwajcarii to przyjezdne z państw Zatoki Perskiej.

Zakaz potępiły także stowarzyszenia muzułmańskie w kraju.

Według szwajcarskiego Federalnego Urzędu Statystycznego (FSO) spośród populacji zamieszkującej na stałe w kraju w wieku 15 lat i więcej, która wynosi około 7,5 miliona, 5,7% to muzułmanie.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Śmierć „kapsuły samobójcy” prowadzi do aresztowań

Zakazy noszenia burki – zakrywania całego ciała siateczką wokół oczu i nikabu – zasłony na twarz pozostawiającej szczelinę na oczach, obowiązują we Francji, Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Włoszech, Holandii i Hiszpania.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo