Wzrasta aktywność wulkaniczna, góra Marapi przechodzi w stan alarmowy

Czwartek, 7 listopada 2024 r. – 12:40 WIB

WIWAT – Góra Marapi na Zachodniej Sumatrze znów budzi niepokój. Po kilku erupcjach i wzmożonej aktywności wulkanicznej, od 6 listopada 2024 r. jego status został oficjalnie podniesiony do poziomu III (alarm).

Przeczytaj także:

Góra Lewotobi Lalaki wyrzuca więcej popiołu na wysokość 5000 metrów

Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych (PVMBG) ustaliło, że promień zagrożenia wynosi 4,5 km od szczytu. Osobom znajdującym się w pobliżu góry i odwiedzającym zabrania się wykonywania czynności w tym promieniu.

Wyniki analizy PVMBG pokazują, że ten wzrost aktywności charakteryzuje się tendencją wzrostową, szczególnie w przypadku głębokich trzęsień ziemi wulkanicznych (VA), które są związane ze wzrostem dostaw płynów z głębokości od 7 października 2024 r.

Przeczytaj także:

Góra Semeru wybuchała kilka razy, czemu towarzyszyły erupcje do 1 km nad szczytem Mahameru

Erupcja góry Marapi na Zachodniej Sumatrze

Zdjęcie:

  • VIVA.co.id/Andri Mardiansyah (Padang)

Ten wzrost aktywności sejsmicznej jest również zgodny z deformacją inflacyjną na szczycie góry Marapi, a dane dotyczące zmian prędkości i spójności sejsmicznej wskazują na zaburzenie stanu ośrodka podpowierzchniowego (w pobliżu powierzchni) korpusu góry Marapi z powodu zwiększonego ciśnienia (naprężenie) na korpusie wulkanu.

Przeczytaj także:

Góra Lewotobi wybuchła ponownie w czwartek rano, a gorące chmury spadły na wysokość 1000 metrów

„Seria nieciągłych erupcji trwa do dziś w wyniku dynamiki wahań dostaw płynów z głębin korpusu góry Marapi, obserwowanych głównie na podstawie wahań wysokości słupa popiołu erupcyjnego i trzęsień ziemi Pod względem wizualnym aktywność Marapi wykazuje ostatnio tendencję wzrostową” – stwierdził szef Agencji Geologicznej Muhammad Wafid w komunikacie prasowym z czwartku, 7 listopada 2024 r.

Według Wafida, na podstawie oceny danych z monitoringu, ogólnie aktywność góry Marapi wzrosła. Zatem aktywność erupcyjna lub erupcje mogą wystąpić w dowolnym momencie jako forma uwolnienia zgromadzonej energii i mogą zachodzić intensywniej w miarę zwiększania się zasięgu wyrzucanego materiału erupcyjnego, jeśli dopływ płynu (magmy i gazu) z głębokości będzie nadal wzrastać.

„Dlatego PVMBG podniosło poziom aktywności góry Marapi z poziomu II (ostrzeżenie) do poziomu III (ostrzeżenie) począwszy od 6 listopada 2024 r.” – powiedział.

Funkcjonariusze obserwują erupcję góry Lewotobi Mena z punktu obserwacyjnego Mount Lewotobi Men w Wulanggitang, East Flores, East Nusa Tenggara, czwartek, 7 listopada 2024 r.

Mężczyźni z góry Lewotobi wypluwali gorące chmury spadające w odległości 3 kilometrów

Góra Lewotobi Laki, położona w regencji East Flores, we wschodniej Nusa Tenggara (NTT), w czwartek 7 listopada 2024 r. wypluła gorące chmury lawin.

tytuł_img

VIVA.co.id

7 listopada 2024 r



Zrodlo