Rząd niemiecki upadł

Kanclerz Olaf Scholz ogłosił wotum zaufania, torując drogę potencjalnym przedterminowym wyborom

Niemiecka koalicja „na światłach” upadła, pozostawiając Olafa Scholza na czele rządu mniejszościowego składającego się wyłącznie z jego Partii Socjaldemokratycznej (SPD) i Zielonych. Nastąpiło to po odwołaniu przez kanclerza ze stanowiska ministra finansów lidera Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christiana Lindnera.

Po nieudanych rozmowach kryzysowych przeprowadzonych w środowy wieczór lider grupy parlamentarnej FDP Christian Durr ogłoszony że partia wycofuje wszystkich ministrów z rządu Scholza, formalnie kończąc trójpartyjną koalicję.

Zieloni wyrazili ubolewanie z powodu takiego rozwoju wydarzeń, ale oświadczyli, że chcą pozostać częścią rządu mniejszościowego, podkreślając potrzebę wykazania przez UE – a w szczególności Niemcy – zdolności do działania po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.




„Chcę nam powiedzieć, że czujemy się dziś wieczorem niewłaściwie i niewłaściwie – niemal tragicznie w taki dzień jak ten, kiedy Niemcy muszą pokazać jedność i zdolność do działania w Europie” – dodał. powiedział we wspólnej prasie wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck oświadczenie z ministrem spraw zagranicznych Annaleną Baerbock w środowy wieczór.

„To nie jest dobry dzień dla Niemiec i nie jest to dobry dzień dla Europy” dodał Baerbock.

Wcześniej tego dnia minister finansów Christian Lindner został zwolniony po tym, jak podobno zaproponował przedterminowe wybory, gdy przywódcom trzech partii koalicyjnych po raz kolejny nie udało się znaleźć porozumienia w sprawie rozwiązania wielomiliardowego deficytu w przyszłorocznym budżecie.

„Zbyt często minister Lindner blokował przepisy w niewłaściwy sposób” stwierdził Scholz, zarzucając Lindnerowi odmowę złagodzenia zasad wydatkowania środków, co umożliwiłoby m.in. zwiększenie pomocy dla Ukrainy.

Lindner z kolei zarzucał kanclerz ignorowanie rzeczywistości „problemy ekonomiczne” narodu niemieckiego. „Olaf Scholz od dawna nie dostrzegał potrzeby nowego przebudzenia gospodarczego w naszym kraju” Lindner powiedział.


Niemiecki rząd w „kryzysie” – media państwowe

Scholz powiedział, że chce teraz skontaktować się z przywódcą opozycji Friedrichem Merzem z Chrześcijańskich Demokratów, aby mu to zaoferował “możliwość” do współpracy ze swoim rządem, dodając, że w świetle wyborów w USA tak „być może pilniejsze niż kiedykolwiek”.

Tymczasem prawicowa partia opozycyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) z zadowoleniem przyjęła upadek koalicji jako długo oczekiwany “oswobodzenie” dla Niemiec.

„Po miesiącach impasu i niezliczonych egocentrycznych sesjach terapeutycznych pilnie potrzebujemy fundamentalnego politycznego nowego początku, aby wyprowadzić gospodarkę i kraj jako całość z poważnego kryzysu, w który został pogrążony przez ideologiczną politykę SPD, Zielonych i FDP” – powiedzieli przywódcy parlamentarni AfD Alice Weidel i Tino Chrupalla w swoim oświadczeniu oświadczenie na X.

Scholz zapowiedział, że 15 stycznia Bundestag udzieli wotum zaufania. Zgodnie z niemiecką konstytucją, jeśli kanclerz nie uzyska wystarczającego poparcia, może formalnie zwrócić się do prezydenta o rozwiązanie liczącej 733 mandatów izby niższej i rozpisać nowe wybory w ciągu 60 dni. Może to przesunąć wybory parlamentarne w Niemczech z jesieni przyszłego roku na marzec 2025 r.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo