Czwartek, 7 listopada 2024 – 08:39 WIB
Djakarta – Członkini Komisji I DPR RI z frakcji NasDem Amelia Anggraini przekazała ważny apel dotyczący prowadzenia spraw cywilnych przez personel wojskowy. Apel ten pojawił się po podpisaniu protokołu ustaleń (MoU) pomiędzy Biurem Prokuratora Generalnego a TNI, który przewiduje różne formy współpracy, w tym przydział żołnierzy TNI w ramach Prokuratury.
Przeczytaj także:
Zanim Anita Jacoba skrytykowała naturalizację reprezentacji Indonezji, rozgniewała kiedyś Nadiema Makarima Gegarę…
„Wzywamy personel wojskowy, aby nie angażował się w sprawy cywili. „TNI powinno skoncentrować się na swoich obowiązkach i funkcjach w sektorze obronności, natomiast rozpatrywanie spraw cywilnych musi pozostać domeną cywilnych urzędników organów ścigania” – podkreśliła Amelia w swoim oświadczeniu w Dżakarcie, środa, 6 listopada 2024 r.
Podpisanie Porozumienia obejmuje różne aspekty współpracy Prokuratury Generalnej z TNI, w tym przydział żołnierzy TNI do prokuratury, z której jedną jest Zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępstw Wojskowych (Jampidmil). Poza tym oznacza to także wsparcie pracowników TNI w realizacji zadań Prokuratury.
Przeczytaj także:
Minister koordynujący ds. prawa i praw człowieka Immipas czeka na ponowne omówienie ustawy o konfiskacie mienia w DPR Baleg
Amelia wyjaśniła, że podstawa prawna protokołu ustaleń odnosi się do rozporządzenia prezydenta (Perpres) nr 15 z 2021 r., które powierza Jampidmilowi ważne zadanie polegające na koordynowaniu postępowań technicznych prowadzonych przez wymiar sprawiedliwości oraz rozpatrywaniu spraw dotyczących powiązań między wojskiem a ludnością cywilną.
Przeczytaj także:
Pierwsze spotkanie robocze z Komisją XII DPR RI, Minister Środowiska wyjaśnia Program Strategiczny 2025
Pomimo poparcia protokołu ustaleń, stwierdziła Amlia, Komisja podkreśliła, że zaangażowanie TNI w prowadzenie spraw w Prokuraturze musi odbywać się zgodnie z głównymi obowiązkami i funkcjami każdej agencji, zwłaszcza w kontekście ścigania z udziałem prokuratorów wojskowych.
„Popieramy ten protokół ustaleń, ale musimy zadbać o to, aby zaangażowanie TNI nie naruszało istniejących granic. „Zwłaszcza jeśli chodzi o rozpatrywanie spraw z udziałem ludności cywilnej, tak aby uprawnienia nie nakładały się na siebie” – stwierdziła Amelia.
Według niego w dzisiejszej erze cyfrowej przejrzystość i odpowiedzialność są bardzo ważne. Wszystkie kroki podejmowane przez instytucje państwowe, w tym Prokuraturę i TNI, muszą znajdować się pod publicznym nadzorem, aby zachować zaufanie społeczne.
„Jako członkowie DPR zdajemy sobie sprawę, że każda decyzja, którą podejmujemy, jest zawsze pod nadzorem społeczeństwa. „Dlatego ważne jest dla nas zapewnienie, że każda polityka i współpraca między instytucjami państwowymi jest wdrażana z zachowaniem wysokich zasad przejrzystości i odpowiedzialności” – stwierdziła Amelia.
Stwierdził, że protokół ustaleń znalazł się w centrum uwagi wielu stron, biorąc pod uwagę znaczenie utrzymania równowagi między rolą TNI a cywilnymi funkcjonariuszami organów ścigania w prowadzeniu spraw sądowych w Indonezji.
Następna strona
„Popieramy ten protokół ustaleń, ale musimy zadbać o to, aby zaangażowanie TNI nie naruszało istniejących granic. „Zwłaszcza jeśli chodzi o rozpatrywanie spraw z udziałem ludności cywilnej, tak aby uprawnienia nie nakładały się na siebie” – stwierdziła Amelia.