Zbudowany w Japonii LignoSat przetestuje przydatność drewna do przyszłych badań Księżyca i Marsa
Pierwszy na świecie drewniany satelita został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną, aby udowodnić, że drewno jest odnawialnym materiałem kosmicznym, który pewnego dnia będzie można wykorzystać do budowy domów na Księżycu i Marsie.
Zbudowany przez japońskich naukowców satelita został wystrzelony we wtorek na bezzałogowej rakiecie SpaceX z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie – wynika z doniesień mediów, które cytują Centrum Kosmologii Człowieka Uniwersytetu w Kioto.
Mały satelita, nazwany LignoSat, od łacińskiego słowa oznaczającego drewno, ważący zaledwie 900 gramów, został opracowany przez Uniwersytet w Kioto i firmę Sumitomo Forestry zajmującą się budową domów. Według doniesień satelita przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) tego samego dnia na pokładzie kapsuły transportowej SpaceX Dragon i ma zostać wypuszczony na orbitę około 400 km (250 mil) nad Ziemią.
„Drewno jest trwalsze w kosmosie niż na Ziemi, ponieważ nie ma wody ani tlenu, które mogłyby je zgnić lub spowodować zapalenie” Profesor nauk leśnych Uniwersytetu w Kioto, Koji Murata, powiedział Reuterowi.
„Samoloty z początku XX wieku były wykonane z drewna” – zauważył. „Drewniany satelita również powinien być możliwy”.
Panele LignoSata wykonane są z honoki, gatunku drzewa magnolii tradycyjnie używanego do wyrobu pochew do mieczy. Pudełkopodobny satelita jest wykonany przy użyciu tradycyjnej japońskiej techniki, bez śrub i kleju, a także zawiera części aluminiowe i komponenty elektroniczne.
LignoSat pozostanie na orbicie przez sześć miesięcy. Będzie mierzyć, jak drewno wytrzymuje ekstremalne warunki kosmiczne, gdzie temperatury wahają się od -100 do 100 stopni Celsjusza.
„Jeśli uda nam się udowodnić, że nasz pierwszy drewniany satelita działa, chcemy przekazać go SpaceX Elona Muska” – dodał. Takao Doi, astronauta badający działalność człowieka w przestrzeni kosmicznej na Uniwersytecie w Kioto, powiedział Reutersowi.
Zespół Doi podobno ma 50-letni plan sadzenia drzew i budowy domów z drewna na Księżycu i Marsie.
„Dzięki drewnu, materiałowi, który możemy sami wyprodukować, będziemy mogli budować domy, żyć i pracować w kosmosie na zawsze” – dodał. – powiedział astronauta.
Doktor Simeon Barber, naukowiec zajmujący się badaniami kosmicznymi na Uniwersytecie Otwartym w Wielkiej Brytanii, powiedział BBC, że nie jest to pierwszy raz, kiedy w statku kosmicznym zastosowano drewno.
„Używamy drewna – korka – do tworzenia zewnętrznych powłok statków kosmicznych, które wchodzą w atmosferę, aby pomóc im przetrwać ponowne wejście w atmosferę ziemską” powiedział, dodając, że radzieckie lądowniki księżycowe wykorzystywały korek, aby zwiększyć przyczepność łazika podczas schodzenia na powierzchnię.
Twórcy LignoSat twierdzą, że drewniane satelity mogą zminimalizować wpływ na środowisko, ponieważ są znacznie mniej zanieczyszczające niż metalowe, gdy spalają się podczas ponownego wejścia w atmosferę.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: