Obywatel Malezji Leonard Glenn Francis został sprowadzony z powrotem do Stanów Zjednoczonych w 2023 r. po tym, jak przeciął sobie monitor GPS i uciekł do Wenezueli.
Jak twierdzą prokuratorzy, były wykonawca robót obronnych został skazany w Stanach Zjednoczonych na 15 lat więzienia za spowodowanie jednego z największych skandalów w wojsku, który polegał na przekupieniu kilkudziesięciu oficerów marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.
Jak wynika z wtorkowego oświadczenia biura prokuratora USA, Leonard Glenn Francis został skazany przez sąd federalny w San Diego i nakazał zapłacić marynarce wojennej 20 milionów dolarów tytułem zadośćuczynienia oraz grzywnę w wysokości 150 000 dolarów.
Ponadto sędzia okręgowy Janis L Sammartino nakazał malezyjskiemu obywatelowi Francisowi – znanemu również jako „Gruby Leonard” ze względu na swój wysoki wzrost – utratę 35 milionów dolarów „nielegalnie uzyskanych dochodów ze swoich przestępstw”.
Prokuratorzy stwierdzili, że wyrok jest następstwem pierwszego przyznania się Francisa do winy w 2015 r. w związku z przekupstwem i oszustwem, jego szeroko zakrojonej współpracy z rządem od tego czasu oraz kolejnego wtorkowego przyznania się do winy za niestawienie się na pierwotną rozprawę w sprawie wyroku w 2022 r.
Krótko przed ogłoszeniem wyroku we wrześniu 2022 r. Francis odciął czujnik GPS na kostce, który nosił w areszcie domowym, i uciekł z kraju. Po hospitalizacji i leczeniu raka nerki i innych problemów zdrowotnych przebywał w areszcie domowym.
Po ucieczce do Meksyku rozpoczął międzynarodowe poszukiwania, a następnie udał się na Kubę i ostatecznie dotarł do Wenezueli.
Został aresztowany przez władze Wenezueli około dwa tygodnie po swoim zniknięciu, gdy próbował wejść na pokład samolotu na międzynarodowym lotnisku Simona Bolivara pod stolicą, Caracas.
Wenezuelscy urzędnicy powiedzieli, że zamierza przedostać się do Rosji. Do Stanów Zjednoczonych wrócił w grudniu 2023 r.
Leonard Glenn Francis skazany na 15 lat więzienia za masowe przekupstwo, oszustwa i zaginięcia pic.twitter.com/gxdv3tjs1b
— Prokurator amerykański CAS (@SDCAnews) 5 listopada 2024 r
Szacuje się, że 60-letniemu Francisowi pozostało około ośmiu i pół roku więzienia od chwili aresztowania w San Diego w 2013 r. i przebywania w areszcie tymczasowym do końca 2017 r., kiedy to sąd zwolnił go do czasu wydania wyroku ze względów zdrowotnych.
Według prokuratorów Francis i jego firma Glenn Defence Marine Asia (GDMA), która świadczyła usługi dla okrętów marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych w portach Azji i Pacyfiku, przekazali współspiskowcom wartościowe przedmioty o wartości milionów dolarów, w tym ponad 500 000 dolarów w gotówce.
Wydał także setki tysięcy dolarów na przekupywanie funkcjonariuszy imprezami erotycznymi, kosztami podróży, pobytami w hotelach, zabiegami spa, wystawnymi posiłkami, alkoholem i winem z najwyższej półki oraz luksusowymi prezentami, w tym wołowiną Kobe, kubańskimi cygarami i ozdobnymi mieczami.
Prokuratorzy powiedzieli, że Francis przyznał, że w zamian personel marynarki wojennej występował w imieniu jego i GDMA podczas procesu udzielania zamówień, dostarczając tajnych informacji o wizytach w portach różnych statków Marynarki Wojennej oraz ofertach konkurentów dotyczących kontraktów dla marynarki wojennej.
GDMA została również ukarana grzywną w wysokości 36 milionów dolarów.
Sprawami zajmowała się Biuro Prokuratora USA, starając się zachować niezależność od wojskowego wymiaru sprawiedliwości.
Jednak to, co Sammartino nazwał w zeszłym roku „rażącym niewłaściwym postępowaniem” głównego prokuratora federalnego w sprawach czterech byłych oficerów marynarki powiązanych z Francisem, doprowadziło do skazania oficerów wojskowych za przestępstwo.
Sammartino orzekł jednak, że niewłaściwe postępowanie nie wystarczyło, aby oddalić sprawę dotyczącą przekupstwa i oszustwa na dużą skalę.