Pałac w Kordowie, siedziba Archiwum Miejskiego, u podnóża Alhambry, gości wystawę „Rzemiosło i sztuka jedwabiu w Granadzie” od 5 listopada do 31 stycznia 2025 r., od poniedziałku do piątku w godzinach pracy 14:00 i od 16:00 do 18:00
Radny ds. Kultury i Turystyki Juan Ramón Ferreira poinformował w komunikacie prasowym dotyczącym tej wystawy, że w tym roku zespół techniczny Archiwum Miejskiego skupił się na łańcuchu produkcji jedwabiu w Królestwie Granady.
Po przebudowie pomieszczenia Pałacu w Kordowie na salę wystawową Archiwum Miejskie podjęło się corocznej organizacji wystaw w ramach posiadanych środków. Według burmistrza historia jedwabiu w Królestwie Granady jest głęboko powiązana z kulturą i gospodarką regionu w średniowieczu.
Grenada stała się ważnym ośrodkiem produkcji jedwabiu, zwłaszcza od XIII wieku. Produkcja jedwabiu została wprowadzona na Półwysep Iberyjski przez muzułmanów, którzy mieli już długą tradycję hodowli robaków i wytwarzania tkanin.
W Granadzie jedwab stał się symbolem bogactwa i wyrafinowania. Rzemieślnicy z Granady udoskonalili hodowlę serów (hodowlę jedwabników) i techniki tkackie. Stosowali tradycyjne metody, które „przekazywano z pokolenia na pokolenie, tworząc produkty wysokiej jakości”, jak szczegółowo określiła Rada Miasta.
Jedwab był produktem bardzo cenionym w handlu zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Grenada stała się ważnym punktem handlowym, gdzie jedwab sprzedawano na rynkach Europy i Afryki Północnej. Produkcja jedwabiu miała wpływ nie tylko na gospodarkę, ale także na kulturę. Jedwabne tkaniny z Granady doceniono za ich piękno i jakość, stając się symbolem statusu wśród szlachty i klasy wyższej.
Burmistrz Kultury wyjaśnił, że wraz z podbojem Granady przez monarchów katolickich w 1492 r. produkcja jedwabiu stanęła przed wyzwaniami wynikającymi z mauretańskiego wykrwawienia demograficznego. Pomimo początkowego spadku, produkcja jedwabiu powróciła na powierzchnię w XVI wieku, by „definitywnie spaść w XIX wieku”.
Zdaniem radnej, na tej wystawie nacisk został położony na sieć produkcyjną jedwabiu, a w szczególności na wszystkie związki zawodowe zaangażowane w ten proces. W ten sposób przedstawiono kilka dokumentów znajdujących się w Archiwum Miejskim, dotyczących całego obszaru produkcji jedwabiu, od produkcji surowca po „jego sprzedaż i kontrolę w Alcaicería”.
Wyjaśnił, że skanując kod QR, wystawa umożliwia „rozszerzone informacje” na wystawie internetowej, umożliwiając „dostęp, przeglądanie i pobieranie pełnego tekstu” prezentowanych dokumentów.