Wtorek, 5 listopada 2024 – 19:56 WIB
Djakarta – Sąd Najwyższy (MA) ostatecznie przychylił się do kontroli sądowej (PK) złożonej przez skazanego w sprawie korupcyjnej Mardani H. Maminga. Zatem wyrok cielesny Mardani Maminga jest teraz niższy niż wyrok.
Przeczytaj także:
AGO współpracuje z PPATK w celu zbadania majątku Zarofa Ricara rzekomo należącego do jego rodziny
Sąd Najwyższy przyznał Mardani Maming PK. Teraz został skazany na zaledwie 10 lat więzienia z 12 lat więzienia.
„Sądzić: uwzględnij wniosek o kontrolę sądową złożony przez wnioskodawcę/skazanego Mardani H. Maming; – Uchylenie decyzji Sądu Najwyższego nr: 3741 K/Pid.Sus/2023 z dnia 1 sierpnia 2023 r.” – głosi postanowienie PK Mardani Maming, cytowane z Kancelarii Sekretarza Sądu Najwyższego, wtorek, 5 listopada 2024 r.
Przeczytaj także:
Zarof Ricar również przesłuchany wraz z 3 sędziami, a Ronald Tannur został uniewinniony. Czy zostanie skonfrontowany?
Sprawa Maminga została zarejestrowana pod numerem sprawy: 1003 PK/Pid.Sus/2024. PK został osądzony i zbadany przez przewodniczącego panelu, Prim Haryadi, wraz z sędziami-członkami Ansori i Dwiarso Budi Santiarto.
Następnie jego zastępcą został Dodik Setyo Wijayanto. Wyrok odczytano w poniedziałek 4 listopada 2024 roku. Wiek tej sprawy wynosi 120 dni.
Przeczytaj także:
Dlaczego trudno jest wyeliminować korupcję w Indonezji?
Początkowo PK Mardani Maming w Sądzie Najwyższym przewodniczył Sunarto, ale został zastąpiony. Powodem jest to, że teraz Sunarto został mianowany prezesem Sądu Najwyższego.
Dla Państwa informacji Mardani H. Maming, który był zaangażowany w sprawę dotyczącą przekupstwa i gratyfikacji na kwotę 118 miliardów rupii w wyniku przetwarzania zezwolenia na prowadzenie działalności wydobywczej (IUP) dla PT Prolindo Cipta Nusantara (PCN) należącej do (nieżyjącego już) biznesmena Henry’ego Soetio, złożył kilka wniosków. apelacje i kasacje.
W dniu 10 lutego 2023 r. panel sędziowski Sądu Korupcyjnego przy Sądzie Rejonowym Banjarmasin (PN) w południowym Kalimantanie, pod przewodnictwem Heru Kuntjoro, uznał go za winnego i skazał go na 10 lat więzienia oraz grzywnę w wysokości 500 mln IDR. Oprócz tego Mardani był zobowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości 110 601 731 752 rupii (110,6 miliarda rupii).
Nie akceptując tej decyzji, Mardani H. Maming i prokurator KPK złożyli apelację do Sądu Najwyższego w Banjarmasin (PT). Tym razem wygrała prokurator KPK. Wyrok Mardaniego został podwyższony do 12 lat. Nie zgadzając się już na to, Mardani H Maming złożył apelację do Sądu Najwyższego (MA), która została jednak odrzucona.
Z tego dorobku prawnego jasno wynika, że poglądy prawne stosowane przez sędziów sądów pierwszej instancji aż do kasacji są takie same. Że Mardani H. Maming rzeczywiście przyjmował łapówki i gratyfikacje.
Sprawa korupcyjna IUP, która ciągnęła Mardani H. Maminga, rozpoczęła się w 2010 r. Mardani poznał (nieżyjącego już) Henry’ego Soetio, głównego dyrektora PT Prolindo Cipta Nusantara (PCN), który był zainteresowany biznesem węglowym w Tanah Bumbu Regency w południowym Kalimantanie (Kalsel ).
W tym czasie Mardani H Maming był regentem Tanah Bumbu w południowym Kalimantanie. Obaj spotkali się kilka razy. Do połowy 2010 roku Mardani przedstawił Henry’ego szefowi Służby ds. Energii i Zasobów Mineralnych Tanah Bumbu (Kadis ESDM), Dwidjono Putrohadi Sutopo.
Podczas spotkania Mardani zlecił Dwidjono pomoc Henry’emu w przetwarzaniu IUP węgla PT PCN. Następnie Dwijono wykonał polecenie Mardaniego, przekazując IUP należący do PT Bangun Karya Pratama Lestari (BKPL).
Pojawiło się pismo o przeniesieniu IUP z BKPL do PCN, które zostało określone pismem nr 545/103/IUP-OP/D.PE/2010. Ratyfikowany dekretem regenta Tanah Bumbu nr 296 z 2011 r., podpisanym przez Mardani H. Maminga.
Następna strona
W dniu 10 lutego 2023 r. panel sędziowski Sądu Korupcyjnego przy Sądzie Rejonowym Banjarmasin (PN) w południowym Kalimantanie, pod przewodnictwem Heru Kuntjoro, uznał go za winnego i skazał go na 10 lat więzienia oraz grzywnę w wysokości 500 mln IDR. Oprócz tego Mardani był zobowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości 110 601 731 752 rupii (110,6 miliarda rupii).