Wyprodukowane w Iranie satelity Kowsar i Hodhod zostały pomyślnie umieszczone na orbicie przez rosyjską sondę kosmiczną Sojuz-2.1.
Rosyjska rakieta przenosząca na orbitę ładunek składający się z satelitów – w tym dwóch z Iranu – wystrzeliła pomyślnie, podała rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos, co jest postrzegane jako odzwierciedlenie rosnącej współpracy między Moskwą a Teheranem.
Sonda kosmiczna Sojuz-2.1 wystartowała zgodnie z planem z wyrzutni kosmodromu Wostocznyj na dalekim wschodzie Rosji i umieściła swój ładunek na wyznaczonej orbicie dziewięć minut po wystrzeleniu we wtorek.
Roscosmos podał, że dwa rosyjskie satelity Ionosfera-M – przeznaczone do monitorowania pogody kosmicznej wokół Ziemi – oraz 53 małe satelity, w tym dwa z Iranu, zostały pomyślnie umieszczone na orbicie.
Spośród 53 małych satelitów zidentyfikowano dwa irańskie satelity: Kowsar – satelita obrazujący o wysokiej rozdzielczości i Hodhod – mały satelita komunikacyjny. Na orbitę umieszczono także rosyjsko-chińskiego satelitę studenckiego Drużba ATURK.
Irańskie satelity są pierwszymi wystrzelonymi na zlecenie sektora prywatnego kraju. Kowsar wyprodukowany jest przez firmę Omidfaza, która rozpoczęła projektowanie satelity w 2019 r. – podała oficjalna irańska agencja informacyjna IRNA.
Według IRNA przewidywany okres eksploatacji Kowsara wynosi trzy lata, a Hodhod – cztery lata.
Pomyślnie wystrzelono irańskie satelity Kowsar i Hodhod pic.twitter.com/OQki7GrrUD
— Agencja informacyjna IRNA (@IrnaEnglish) 5 listopada 2024 r
W 2022 roku rosyjska rakieta wystrzeliła irańskiego satelitę obserwacyjnego Ziemi o nazwie Chajjam, który został zbudowany w Rosji na zlecenie Teheranu. W lutym Rosja umieściła na orbicie kolejnego irańskiego satelitę o nazwie Pars-1.
Pars-1 to satelita badawczy, który będzie skanował topografię Iranu z orbity, jak podały wówczas irańskie media państwowe.
Wystrzelenie najnowszego satelity następuje w momencie, gdy Rosja i Iran rozszerzają więzi w różnych sferach oraz w obliczu narastającej krytyki ze strony Ukrainy i Zachodu, że Teheran dostarczył Moskwie drony do wykorzystania w atakach na cele na Ukrainie.
Moskwa i Teheran planują także dalsze zacieśnienie swoich więzi w ramach „kompleksowego partnerstwa strategicznego”, które ma zostać podpisane podczas planowanej wizyty irańskiego prezydenta Masouda Pezeshkiana w Rosji, której data nie została jeszcze potwierdzona.
Wystrzelenie satelitów przez Rosję jest następstwem serii nieudanych wystrzeleń cywilnego programu kosmicznego Iranu w ostatnich latach, w tym pięciu nieudanych wystrzeleń z rzędu rakiety do przenoszenia satelitów Simorgh.
W ramach odrębnego irańskiego programu kosmicznego prowadzonego przez elitarny Korpus Strażników Rewolucji udało się wystrzelić rakiety z bazy wojskowej niedaleko Shahroud, położonej na wschód od stolicy Teheranu.
Zdjęcia satelitarne przeanalizowane przez Associated Press pokazują, że Izrael mógł zbombardować to miejsce podczas ataku na Iran 26 października.
Iran oświadczył wówczas, że izraelski atak spowodował minimalne szkody.