USAID przyznaje dotację w wysokości 1,72 miliarda dolarów na walkę z cholerą w Lagos

Agencja Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USAID) za pośrednictwem swojej jednostki ds. wody miejskiej, infrastruktury sanitarnej i higieny w Lagos (LUWASH) przyznała dotacje o wartości 1,72 miliarda dolarów ośmiu lokalnym organizacjom na działania zapobiegające wybuchowi cholery.

Dotacje zostały wręczone organizacjom podczas dwudniowych warsztatów podpisywania i wdrażania nowych partnerów, które odbyły się w poniedziałek w Lagos. Warsztaty zorganizowano w celu oficjalnego rozpoczęcia działań grantowych i zapewnienia odpowiednich wskazówek nowym grantobiorcom.

Inicjatywa miała na celu wsparcie wysiłków rządu stanowego na rzecz ograniczenia przenoszenia cholery, promowania zmiany zachowań i zapobiegania przyszłym epidemiom.

Dotacje przyznano w ramach Funduszu budowania potencjału, badań i rzecznictwa (fundusz CAREVO) w celu zwiększenia potencjału operacyjnego i zasięgu organizacji lokalnych (CBO), które świadczą usługi WASH, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności, które nie są w wystarczającym stopniu obsługiwane przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Organizacje te to: Fundacja JAM, Inicjatywa Equitable Health Access w Nigerii, Organizacja Rozwoju Społecznego Sahary Południowej, Fundacja Humanity Family na rzecz Pokoju i Rozwoju.

Inne to Program Prawa Kobiet do Edukacji, Fundacja Rozwoju Chleba Życia, Towarzystwo na rzecz Wody i Higieny oraz Fundacja Szampana.

Szef partii i wykonawca USAID dla LUWASH, pan James Racicot, namawiał laureatów do pozytywnego wykorzystania dotacji do osiągnięcia celów LUWASH.

Racicot zauważył, że poprzez tę inicjatywę LUWASH ma na celu zmniejszenie wskaźników przenoszenia, zachorowalności i umieralności na cholerę w stanie Lagos.

Dodał, że będzie to promować zmianę zachowań, aby zapobiegać chorobom zakaźnym i ulepszać infrastrukturę WASH w społecznościach o niskich dochodach.

„Nie mamy wątpliwości, że każdy z Państwa odniesie sukces w zakresie złożonych wniosków” – powiedział stypendystom – powiedział.

Zauważył, że beneficjentów wybrano, ponieważ mieli pomóc w osiągnięciu ogólnych produktów i celów działania LUWASH.

„Wzywamy zatem Ciebie, beneficjenta, do skorzystania ze wszystkich szkoleń i wskazówek, które otrzymasz, ponieważ ostatecznie nie chcemy mieć problemów z zarządzaniem grantami, a raczej skupić się na wdrażaniu i sukcesie.

„Działanie LUWASH bardzo poważnie podchodzi do angażowania wybitnych, entuzjastycznych CBO w Lagos i Nigerii i planujemy to zrobić również w ciągu najbliższych kilku lat.

„Oczekiwania wobec tych organizacji zostaną uwzględnione w ogólnych celach LUWASH dotyczących wykorzenienia epidemii cholery w stanie Lagos.

„Tak więc działalność USAID LUWASH składa się z kilku elementów, w tym pracy nad infrastrukturą zaopatrzenia w wodę, zarządzania i wsparcia dla interesariuszy instytucjonalnych.

„Jednak dzięki dotacjom w ramach programu kontraktowego, zwanym funduszem CAREVO, jesteśmy w stanie zaspokoić konkretne potrzeby, które zaobserwowaliśmy niedawno lub które występowały od kilku lat” – stwierdził Racicot.

Jednakże niektórzy z laureatów powtórzyli swoje zaangażowanie w zapewnienie osiągnięcia celów USAID/LUWASH.

Jedna z laureatek, dr Mimidoo Achakpa z programu „Prawo kobiet do edukacji”, powiedziała, że ​​dzięki dotacji jej organizacja wzmoże działania na rzecz zwalczania epidemii cholery.

„Zasadniczo będziemy pracować dla różnych rządów, spotykać się z najważniejszymi zainteresowanymi stronami, a także budować potencjał oraz organizować szkolenia i seminaria, aby zapobiec epidemiom cholery.

„Naszym podstawowym przesłaniem byłoby więc to, abyśmy pracowali razem, aby osiągnąć cel LUWASH. Nieustannie angażujemy społeczności, z którymi współpracujemy. Nie pozostawimy nikogo w tyle w działaniu i wierzymy, że uda nam się osiągnąć cele programu” – powiedział Achakpa.

Ze swojej strony pan Julius Akwashiki z Fundacji JAM, kolejny laureat, określił dotację jako szansę dla swojej organizacji na zajęcie się problemem osadów odchodowych w stanie Lagos.

„Dzięki naszemu programowi chcemy przyspieszyć oczyszczanie osadów odchodowych w Oregun w Lagos dzięki naszej oczyszczalni ścieków.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że z biegiem czasu zarzucono plan leczenia kałem. Jest to infrastruktura zbudowana prawie 60 lat temu i od tego czasu liczba ludności stale rośnie.

„Naszą własną interwencją jest zatem zapewnienie usprawnienia oczyszczania osadów, tak aby to, co jest odprowadzane do środowiska, co spowodowało tak ogromne obciążenie dla zdrowia w Lagos, zostało usunięte u źródła.

„Zdecydowanie realizacja naszego projektu była tym, czego oczekiwaliśmy. Doceniamy firmę LUWASH za tę możliwość” – powiedział Akwashiki.

Inny laureat, dr Timothy Akinmurele z inicjatywy Equitable Health Access Initiative, stwierdził, że dotacja stanowi okazję do zwiększenia wsparcia przeciwko epidemiom cholery w siedmiu obszarach samorządu lokalnego (LGA) w stanie.

„Nasz projekt nosi nazwę Wymiar społecznościowy w walce z cholerą w Lagos poprzez WASH. Jest on skierowany do siedmiu dotkniętych gmin lokalnych w stanie Lagos, gdzie realizujemy strategie dotarcia do szkół, rynków, części samochodowych i społeczności z metodami i produktami zapobiegającymi cholerze.

„Chcemy mieć pewność, że jesteśmy w stanie zająć się przyczyną cholery i zapobiec jej ponownemu wystąpieniu. LUWASH to projekt o dużym wpływie, jeśli chodzi o wyniki rozwojowe i walkę z cholerą, ponieważ trafia do sedna społeczeństwa, docierając do społeczności.

„Dociera do społeczności, aby upewnić się, że rozumieją, czym jest cholera, co ją powoduje i jak jej zapobiegać” – powiedział Akinmurele.

Zrodlo