Broadway League nie będzie już zaangażowana w ogłaszanie przyciemnienia świateł w namiotach w celu upamiętnienia śmierci artystów, pisarzy i innych członków społeczności Broadwayu.
Ogłoszenia zostaną teraz ogłoszone przez zewnętrznego rzecznika prasowego Komitetu Właścicieli Teatrów na Broadwayu, grupy właścicieli teatrów, która nadzoruje decyzje dotyczące hołdów za przyciemnianie światła. Wcześniej zapowiedzi grupy publikowała Liga – branżowa organizacja reprezentująca właścicieli i producentów teatrów – mimo że Liga nie uczestniczy w procesie hołdowym.
Zmiana ta następuje po niedawnych kontrowersjach związanych z decyzjami Komitetu – które zostały odwrócone – o przyciemnieniu świateł tylko w wybranych teatrach (a nie we wszystkich teatrach na Broadwayu) dla aktorów Gavina Creela i Adriana Baileya. Ponieważ decyzje te zostały ogłoszone przez wewnętrzny zespół ds. komunikacji Ligi w ramach usługi na rzecz Komitetu Właścicieli, sama organizacja branżowa była w świadomości opinii publicznej utożsamiana z procesem decyzyjnym. (Wbrew temu, co mogłoby sugerować słowo „komitet”, Komitet Właścicieli działa niezależnie od Ligi.)
Chociaż nie ogłoszono jeszcze formalnie praktyk komunikacyjnych Komitetu, dwa ostatnie ogłoszenia przyciemniające światło – jedno w ostatni piątek dla Maggie Smith i dzisiejsze poranne ogłoszenie dla Creel – zostały opublikowane przez Polk PR, firmę reklamową specjalizującą się w klientach na Broadwayu. Ogłoszenia przypisano Komitetowi Właścicieli Teatrów na Broadwayu, bez wzmianki o Lidze Broadway.
Deadline potwierdził, że Liga nie będzie już uczestniczyć w ogłoszeniach o przyciemnieniu.
Komitet Właścicieli Teatrów na Broadwayu składa się z przedstawicieli każdego z głównych właścicieli teatrów na Broadwayu, w tym Nederlander, Shubert, ATG Entertainment, Disney, Lincoln Center Theatre, Manhattan Theatre Club, Roundabout Theatre Company, Second Stage Theatre i Circle In The Square.
W ogłoszeniu z zeszłego piątku, w którym wyznaczono dzień 7 listopada na hołd Smithowi, stwierdzono, że „Komitet Właścicieli Teatrów na Broadwayu kontynuuje tradycję przyciemniania świateł na Broadwayu w geście szacunku i hołdu dla uczczenia śmierci wybitnej postaci społeczności teatralnej. Kiedy umiera aktor, reżyser, dramaturg lub inna wpływowa postać, właściciele teatrów na Broadwayu wybierają datę, w której przyciemniają światła w namiotach swoich sal, zazwyczaj na minutę przed wieczornymi przedstawieniami. Tradycja ta, sięgająca początków XX wieku, symbolizuje wkład jednostki w świat teatru i stanowi wyraz głębokiej straty odczuwanej przez społeczność. To moment, aby zarówno profesjonaliści teatralni, jak i widzowie zastanowili się nad dziedzictwem i wpływem artysty.
W dzisiejszym komunikacie Polk PR wydanym w imieniu Komisji wyznaczono dzień 3 grudnia jako dzień przyciemnienia dla Creela.
W zeszłym miesiącu Broadway League spotkała się z ostrą krytyką publiczną, gdy Komisja Właścicieli ustaliła, że Creel, zdobywca nagrody Tony z licznymi osiągnięciami scenicznymi i oddaną rzeszą fanów i rówieśników, oraz Bailey, aktor, który wystąpił w 15 produkcjach na Broadwayu, ale wycofał się z występujący w 2008 roku po tragicznym wypadku na scenie, zostałby uhonorowany przyciemnieniem tylko w wybranych salach – po jednym od każdego z właścicieli teatru.
Decyzje o częściowym przyciemnieniu skłoniły krytyka teatralnego Time Out New York, Adama Feldmana, do rozpoczęcia petycji Change.org wzywającej do pełnych hołdów – petycji podpisanej przez ponad 22 000 osób w niecały tydzień. Actors’ Equity, związek reprezentujący aktorów teatralnych i kierowników scen, również zabrał głos, wydając oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie „praktyką przyciemniania świateł tylko w kilku teatrach ku pamięci tych, których straciliśmy”.
Choć wprowadzenie częściowych przyciemnień zawsze miało na celu poszerzenie grona uhonorowanych osób poza bardziej oczywiste śmierci „supergwiazd”, takich jak Stephen Sondheim, Chita Rivera czy James Earl Jones, praktykę tę często interpretowano jako ocenę wartościującą zasługi lub talent wykonawcy. Ta interpretacja osiągnęła punkt zwrotny wraz ze śmiercią Creela, która miała miejsce 30 września, jednego z najpopularniejszych twórców musicali na Broadwayu i uwielbianego za swój aktywizm LGBTQ+.
Ogłoszenie Komitetu z 9 października o cofnięciu decyzji o częściowym przyciemnieniu i złożeniu pełnego hołdu Creelowi i Baileyowi zostało opublikowane przez wewnętrzny dział komunikacji Ligi i było to ostatnie ogłoszenie o przyciemnieniu rozesłane przez Ligę. W ogłoszeniu tym stwierdzono również, że „Komitet dokonuje przeglądu swojej obecnej polityki i procedur w zakresie przyciemniania”.
Choć początki przyciemniania światła sięgają początków XX wieku, tradycja ta zaczęła się na dobre w 1952 r. wraz ze śmiercią aktorki Gertrude Lawrence. Hołdy pojawiały się stosunkowo rzadko aż do ostatnich dziesięcioleci, a wraz ze zwiększoną częstotliwością pojawiały się coraz większe kontrowersje: po śmierci Joan Rivers w 2014 r. Komitet początkowo ignorował prośby fanów o przyciemnienie w ogóle – Rivers był znany przede wszystkim jako telewizor gwiazda, mająca zaledwie trzy występy na Broadwayu, ale ostatecznie zmieniła swoją decyzję, gdy poszczególne sale dostosowały się do życzeń publiczności.
Cztery lata później częściowe przyciemnienie aktorek Jan Maxwell i Marina Mazzie rozgniewało wielu członków społeczności Broadwayu, a w marcu ubiegłego roku, po pierwotnym ogłoszeniu przez Komitet częściowego przyciemnienia aktora Hintona Battle, pioniera kolorowego aktora, który zagrał w Czarodziejoburzenie w mediach społecznościowych wywołało hołd, który objął wszystkie 41 teatrów na Broadwayu.