Brytyjski Instytut Filmowy poinformował dziś, że podczas tegorocznej edycji, która odbywała się w dniach 9–20 października, na dorocznym Londyńskim Festiwalu Filmowym odnotowano największą od dziesięciu lat frekwencję.
Z danych opublikowanych przez BFI wynika, że frekwencja zarówno na bezpłatnych, jak i płatnych osobistych pokazach i wydarzeniach w londyńskich obiektach wzrosła o 92%, przy czym 49% biletów zostało zarezerwowanych przez uczestników LFF po raz pierwszy. Ogółem w festiwalu osobiście wzięło udział 230 342 osób, co stanowi wzrost o 18% w porównaniu z 194 960 w 2023 r.
„Największe podziękowania kierujemy do artystów i kolegów z branży z Wielkiej Brytanii i całego świata, którzy w tym roku podsycili naszą zbiorową ciekawość” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor BFI London Film Festival Kristy Matheson. „To była wielka przyjemność widzieć, jak widzowie angażują się w ten program – po raz kolejny udowadniając, że wszyscy odnajdujemy radość i komfort w kulturze ekranowej”.
BFI ogłosiło dziś także zwycięzców festiwalowych nagród publiczności. Komediodramat Darrena Thorntona Cztery matki, opowiadający o irlandzkim synu radzącym sobie z czterema bardzo różnymi matkami, zdobył Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu fabularnego. Holloway Sophie Compton i Daisy-May Hudson, opowiadający historię sześciu kobiet przetrzymywanych wcześniej w niegdyś największym więzieniu dla kobiet w Europie, zdobyło Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego, a Dwie minuty Jamiego Benyona zdobyły Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Film jest opowieścią o dwóch braciach, którym przerywa się kradzież nielegalnego prawa jazdy.
Londyński Festiwal Filmowy zakończył się dwa tygodnie temu pokazem biografii Pharrella Williamsa Kawałek po kawałku. Uwzględniono wielkich zwycięzców w kategoriach konkursowych festiwalu Wspomnienie ślimakanajnowsze zdjęcie poklatkowe autorstwa nagrodzonego Oscarem reżysera Adama Elliota. Film ten zdobył nagrodę dla najlepszego filmu, a jednocześnie zapadający w pamięć debiut fabularny Laury Carreiry O upadku zdobył nagrodę Sutherlanda w konkursie na pierwszy film pełnometrażowy. Wyprodukowany przez Jacka Thomasa-O’Briena w Sixteen Films, O upadku to pierwszy brytyjski film fabularny, który zdobył nagrodę Sutherlanda od 2010 roku. Clio Barnard zdobyła ją w tym samym roku filmem Altana. Poprzednimi zwycięzcami byli Andrea Arnold, Lynne Ramsay, Robert Eggers, Julia Ducournau i Mati Diop.