Poniedziałek, 4 listopada 2024 r. – 19:14 WIB
Djakarta – Minister Energii i Zasobów Mineralnych Bahlil Lahadalia potwierdził, że program przetwarzania węgla w eter dimetylowy (DME) będzie kontynuowany przez rząd prezydenta Prabowo Subianto.
Przeczytaj także:
Zwiększając wydajność, Bahlil prosi nowego dyrektora zarządzającego Pertaminy o wykorzystanie „nieczynnych” odwiertów ropy i gazu
Jako jeden z programów zainicjowanych w czasach administracji prezydenta Jokowi, Bahlil ma nadzieję, że program ten pozwoli zwiększyć wartość dodaną węgla i zmniejszyć zależność od importowanego paliwa.
„Jednym z programów, które będziemy forsować w przyszłości, jest forma odejścia od węgla, będziemy w dalszym ciągu do tego dążyć” – powiedział Bahlil na konferencji prasowej w Ministerstwie Energii i Zasobów Mineralnych w Dżakarcie, poniedziałek, 4 listopada 2024.
Przeczytaj także:
Bahlil twierdzi, że dopłaty do paliwa będą rozdzielane za pośrednictwem BLT i wśród towarów, oto wyjaśnienie
Wyjaśnił, że oprócz PT Bukit Asam (PTBA) było wielu innych posiadaczy Specjalnego Zezwolenia na prowadzenie działalności górniczej (IUPK), którzy byli wcześniej posiadaczami umów o prace koncesyjne w górnictwie węgla kamiennego (PKP2B).
Przeczytaj także:
Optymizm BRI co do polityki gospodarczej w dobie nowego rządu
Należą do nich PT Arutmin Indonesia, PT Kaltim Prima Coal (KPC), PT Adaro Indonesia i PT Kideco Jaya Agung. Zapewnił, że do udziału w programie downstream, który rząd obecnie intensyfikuje, zostaną skierowane także wszystkie spółki węglowe.
Ponadto Bahlil podkreślił, że warunkiem przedłużenia zezwoleń dla tych spółek jest prowadzenie downstreamingu węgla w kraju, z uwzględnieniem w ramach jednej z opcji DME.
„Downstreaming jest obowiązkowy, ale nie musi to być DME. Próbujemy przeprowadzić jeden z nich (DME)” – powiedział.
Wiadomo, że już wcześniej Sekretarz Generalny Ministerstwa Energii i Zasobów Mineralnych Dadan Kusdiana mówił, że obecnie rząd w dalszym ciągu poszukuje odpowiednich inwestorów do realizacji projektu zgazowania węgla do eteru dimetylowego (DME), m.in. z Chin.
„Technologicznie, z tego co wiem, sytuacja dotyczy Stanów Zjednoczonych, wcześniej było tak samo w Republice Południowej Afryki, był Sasol (południowoafrykańska fabryka konwersji węgla). Ale teraz Chiny też mają coś takiego” – powiedział.
Następna strona
Źródło: ANTARA/MTohamaksun.