MFW zwraca się do Salwadoru o zawężenie zakresu prawa dotyczącego bitcoinów i ograniczenie ekspozycji publicznej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ponownie wyraził swoje obawy dotyczące szerokiego zaangażowania Salwadoru w Bitcoin. Temat poruszyła rzeczniczka MFW Julie Kozack podczas czwartkowej konferencji prasowej. Organizacja konsekwentnie ostrzega kraj przed ryzykiem związanym z działalnością kryptograficzną, biorąc pod uwagę niestabilny charakter wirtualnych zasobów cyfrowych. Obecnie MFW współpracuje z Radą Stabilności Finansowej (FSB) nad opracowaniem kompleksowych ram przepisów, które mogłyby regulować wiele scenariuszy związanych z działalnością kryptograficzną.

Według Kozacka MFW nalegał, aby Salwador ograniczył narażenie ludzi na Bitcoin. Organizacja zwracała się do administracji o ograniczenie swojej polityki kryptograficznej w ciągu ostatnich trzech lat, odkąd w 2021 r. uznano ją za prawny środek płatniczy obok dolara amerykańskiego w Salwadorze.

„Zaleciliśmy zawężenie zakresu prawa Bitcoin, wzmocnienie ram regulacyjnych i nadzoru nad ekosystemem Bitcoin oraz ograniczenie ekspozycji sektora publicznego na Bitcoin” – Kozack powiedział w odpowiedzi na pytanie.

Po zalegalizowaniu używania Bitcoina w 2021 r. Salwador podjął kilka innych kroków, aby najstarsza i najdroższa kryptowaluta stała się integralną częścią swojej gospodarki. Prezydent Salwadoru Nayib Bukele jest głośnym zwolennikiem Bitcoina.

Od zatwierdzania firm zajmujących się kryptowalutami po rozpoczęcie działalności w kraju, Bukele przewodzi tworzeniu „Bitcoin City”, które ma stać się rajem wolnym od podatku dla górników z dostępem do odnawialnej energii wulkanicznej. Prezydent Salwadoru zatwierdził także obligacje Bitcoin, aby umożliwić krajowi zgromadzenie kapitału na spłatę długów za kraj.

w kwietniu współpracownik MFW wysłał nowe ostrzeżenie do Bukele o zaniepokojeniu instytutu ryzykiem finansowym związanym z Bitcoinem.

W piątek cena Bitcoina wynosiła 61 400 dolarów (około 51,5 lakh rupii). W zeszłym roku, kiedy cena Bitcoina wynosiła około 29 449 dolarów (około 24,5 lakh rupii), Salwador odnotował 18-procentowy spadek przekazów pieniężnych opartych na BTC.

Ze względu na ciągłe zaangażowanie Salwadoru w Bitcoin, MFW podobno wstrzymał pomoc finansową o wartości 1,4 miliarda dolarów (około 11 754 crore rupii), której Salwador potrzebuje, aby przyspieszyć spłatę długu publicznego i innych zobowiązań finansowych.

urzędnik MFW Tobias Adrian wysłane przedstawił w lutym obawy organu finansowego dotyczące kryptowalut.

„Nierówny rozwój rynków kryptowalut na całym świecie oznacza, że ​​wyzwania stojące przed organami regulacyjnymi są różne. Jednocześnie zdolność organów regulacyjnych do monitorowania i reagowania na ryzyko generowane przez rynki kryptowalut jest również inna” – powiedział.

Zrodlo