Badanie pokazuje, że hodowla mrówek rozpoczęła się 66 milionów lat temu

Mrówki zajmują się hodowlą grzybów od zdumiewających 66 milionów lat. Praktykę tę rozpoczęto wkrótce po uderzeniu asteroidy, które doprowadziło do wyginięcia dinozaurów. To katastrofalne wydarzenie stworzyło warunki sprzyjające szybkiemu rozwojowi grzybów, które rozwijały się na obfitym martwym materiale roślinnym. W miarę rozkwitu tych grzybów zaczęły je uprawiać innowacyjne gatunki mrówek, co doprowadziło do skomplikowanego partnerstwa ewolucyjnego, które trwało przez wieki. Niedawne badania dostarczyły nowych informacji na temat rozwoju i ewolucji tej relacji na przestrzeni czasu.

Wyniki badań Smithsonian

w badanie opublikowane 3 października 2024 r. w czasopiśmie Science, zespół naukowców z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian pod przewodnictwem entomologa dr Teda Schultza przeanalizował dane genetyczne setek gatunków mrówek i grzybów. To kompleksowe badanie pozwoliło naukowcom zrekonstruować ewolucyjną oś czasu, która pozwala określić, kiedy mrówki po raz pierwszy zaczęły uprawiać grzyby. Przeanalizowali zbiór danych obejmujący 475 gatunków grzybów, z których 288 jest uprawianych przez mrówki, a także 276 gatunków mrówek, z których 208 zajmuje się hodowlą grzybów. Ten obszerny zbiór danych jest największym, jaki kiedykolwiek zgromadzono na temat mrówek hodujących grzyby.

Ewolucja technik hodowli mrówek

Odkrycia wskazują, że mrówki i grzyby były ze sobą powiązane od 66 milionów lat, co zbiega się z okresem uderzenia asteroidy pod koniec ery kredowej. Chociaż uderzenie miało niszczycielskie skutki dla wielu organizmów, było korzystne dla grzybów, które rozwijały się w rozkładającej się ściółce. Ta interakcja położyła podwaliny pod trwałe relacje rolnicze.

Badania wykazały również, że opracowanie zaawansowanych technik hodowlanych zajęło mrówkom prawie 40 milionów lat. Około 27 milionów lat temu ochłodzenie klimatu skłoniło mrówki do uprawy grzybów w suchszych siedliskach, izolując je od dzikich przodków. Ta znacząca zmiana środowiska spowodowała, że ​​mrówki hodowały te grzyby w warunkach domowych, podobnie jak ludzie udomowili rośliny uprawne.

Lekcje z rolnictwa mrówek

Dzięki tym badaniom długotrwały sukces mrówek w rolnictwie uwydatnia ewolucyjną podróż, która w dalszym ciągu oferuje cenne lekcje dotyczące zdolności adaptacyjnych i przetrwania.

Zrodlo