Niedziela, 3 listopada 2024 r. – 15:26 czasu polskiego
Gaza, NA ŻYWO – Palestyńska grupa oporu Hamas nazwała proponowane zawieszenie broni w Gazie „zasłoną dymną” lub oszustwem, ponieważ nie obejmuje ono zakończenia wojny izraelskiej ani wycofania wojsk syjonistycznych z enklawy.
Przeczytaj także:
Przy wsparciu Egiptu Hamas i Fatah konsultują się w Kairze na rzecz jedności Palestyny
W sobotę 2 listopada 2024 r. starszy członek Hamasu Izzat al-Rishq powiedział, że przedstawiona w ostatnich dniach propozycja zawieszenia broni nie obejmuje zaprzestania izraelskich ataków, wycofania się z Gazy ani powrotu wysiedlonych Palestyńczyków na ich terytorium.
„Pozytywnie angażujemy się we wszystkie propozycje i pomysły, które zapewniają zaprzestanie agresji i wycofanie sił okupacyjnych z Gazy” – dodał.
Przeczytaj także:
Izrael atakuje palestyńskich cywilów, w ciągu 24 godzin zginęło 55 osób, 192 zostało rannych
Rishq oskarżył izraelskiego przywódcę Benjamina Netanjahu o wykorzystywanie negocjacji jako przykrywki dla ciągłej agresji reżimu syjonistycznego.
Przeczytaj także:
Siły izraelskie „porwały” starszych członków Hezbollahu
„W Libanie, podobnie jak w Gazie, toczy się gra polegająca na odgrywaniu ról pomiędzy okupantem a administracją Stanów Zjednoczonych” – powiedział.
Hamas ogłosił we wtorek, że odpowiedział na prośbę mediatora o omówienie nowej propozycji zawieszenia broni w Gazie i sfinalizowania umowy o wymianie zakładników z Izraelem.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru oświadczyło również, że trwają wysiłki mediacyjne w sprawie zawieszenia broni w Gazie.
Wysiłki mediacyjne prowadzone przez USA, Egipt i Katar jak dotąd nie doprowadziły do zawieszenia broni w Gazie, ale Waszyngton argumentuje, że zabicie przez Izrael przywódcy Hamasu Yahyi Sinwara 18 października może spowodować przełom w negocjacjach.
Jednak Hamas twierdzi, że konflikt zakończy się dopiero wtedy, gdy Izrael wstrzyma kampanię wojskową w zablokowanej enklawie, w której od października 2023 r. zginęło ponad 43 300 osób.
W ramach trwającej blokady izraelska ofensywa wysiedliła prawie całą ludność regionu, co doprowadziło do poważnych niedoborów żywności, czystej wody i lekarstw.
Izrael stoi także w obliczu sprawy o ludobójstwo przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości za swoje brutalne działania w Gazie. (mrówka)
Następna strona
Hamas ogłosił we wtorek, że odpowiedział na prośbę mediatora o omówienie nowej propozycji zawieszenia broni w Gazie i sfinalizowania umowy o wymianie zakładników z Izraelem.