Grupa propalestyńska kradnie rzeźby izraelskiego prezydenta (WIDEO)

Grupa propalestyńska ukradła rzeźby pierwszego prezydenta Izraela i przeprowadziła skoordynowane ataki wandalizmu na organizacje proizraelskie w Wielkiej Brytanii w rocznicę Deklaracji Balfoura.

Grupa protestacyjna Action Palestine stwierdziła, że ​​jej piątkowe ataki były symbolicznym odrzuceniem listu brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Arthura Jamesa Balfoura z 1917 r., w którym aprobował on pomysł utworzenia „narodowy dom narodu żydowskiego” w Palestynie. W tamtym czasie region obejmujący dziś Izrael, Zachodni Brzeg i Strefę Gazy był częścią Imperium Osmańskiego.

Na Uniwersytecie w Manchesterze aktywiści ukradli dwa popiersia Chaima Weizmanna, który był tam wykładowcą, a później został pierwszym prezydentem Izraela. Na filmie opublikowanym w serwisie X widać dwóch zamaskowanych napastników rozbijających młotkami szkło ochronne i ukrywających rzeźby w czarnych workach.

W swoich postach na portalu X grupa opisała Weizmanna jako: „architekt czystek etnicznych Palestyńczyków” kto miał „zabezpieczony” Deklaracja Balfoura.

Któregoś dnia aktywiści oblali czerwoną farbą Instytut Produkcji Uniwersytetu Cambridge, potępiając jego partnerstwo z firmami z branży obronnej, które prowadzą interesy z Izraelem.

Akty wandalizmu trwały w Londynie, gdzie członkowie Action Palestine obrzucili czerwoną farbą biura Brytyjskiego Centrum Komunikacji i Badań nad Izraelem (BICOM) oraz Żydowskiego Funduszu Narodowego (JNF). Metropolitalna policja bada oba zdarzenia pod kątem podejrzeń o przestępstwa z nienawiści.




„Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​mamy zerową tolerancję dla przestępstw z nienawiści” – dodał. – powiedział starszy inspektor Paul Ridley.

BICOM potępił wandalizm jako „tchórzliwe, brutalne akty krajowego terroryzmu” To „nie róbcie nic, aby wesprzeć sytuację na Bliskim Wschodzie; i jedynie grożą i narażają obywateli brytyjskich”.

Phil Rosenberg, szef Izby Deputowanych Żydów Brytyjskich, stwierdził, że takie działania „sprawiają, że wielu Żydów czuje się w tym kraju celem i zagrożeniem”.

Aktywiści bronili swoich działań w mediach społecznościowych. „Izraelskie grupy lobbystyczne i media głównego nurtu są zszokowane czerwoną farbą, a mimo to ociekają krwią Palestyńczyków” Akcja Palestyna napisała na X.

Od wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem w październiku 2023 r. w wielu krajach doszło do protestów propalestyńskich i proizraelskich. Demonstracje solidarności z Palestyńczykami obejmowały protesty okupacyjne i improwizowane obozowiska na kampusach uniwersyteckich, a niektóre protesty zakończyły się starciami z policją .

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:



Zrodlo