Djakarta – System wyborczy w Stanach Zjednoczonych jest jednym z najbardziej unikalnych na świecie, znanym ze swojej dużej złożoności i dużej roli, jaką odgrywają państwa w ustalaniu zasad wyborów. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, amerykański system wyborczy ma na celu zapewnienie równowagi pomiędzy władzą stanową i federalną, a także stworzenie mechanizmów mogących reprezentować kraj jako całość.
Przeczytaj także:
200 ekspertów ds. zdrowia psychicznego twierdzi, że Trump nie nadaje się na prezydenta. Czy cierpi na zaburzenie narcystyczne?
Poniżej zostaną omówione kluczowe aspekty amerykańskiego systemu wyborczego, w tym wybory prezydenckie, rola Kolegium Elektorów, wybory do organów legislacyjnych i różne kwestie stojące przed systemem wyborczym w Stanach Zjednoczonych.
1. Wybory prezydenckie
Przeczytaj także:
Rupia nadal słabnie pod presją konfliktu na Bliskim Wschodzie i wyborów w USA
Wybory prezydenckie w USA odbywają się raz na cztery lata w pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada. Proces rozpoczyna się na długo przed dniem wyborów, tzw. „głosowaniem podstawowym”. wybory pierwotne I “klika”który zwykle zaczyna się około 10 miesięcy wcześniej, jeśli nie wcześniej. W ramach tego procesu główne partie (Demokraci i Republikanie) wybierają kandydata na prezydenta, którego wybiorą w wyborach.
A. Wybory do prawyborów i klubów
Przeczytaj także:
Oto wypowiedź Taylor Swift, która budzi nienawiść Donalda Trumpa
W podstawowy I klikakandydaci na prezydenta rywalizują o poparcie przedstawicieli swoich partii w każdym stanie. Wynik podstawowy I klika określa liczbę delegatów, jaką kandydat otrzymuje na ogólnokrajową konwencję partii, która odbywa się w celu oficjalnego wyłonienia kandydatów na prezydenta i wiceprezydenta.
Różnica pomiędzy podstawowy I klika jest w procesie selekcji:
- Podstawowy to wybory bezpośrednie, podobne do wyborów powszechnych, w których zarejestrowani wyborcy bezpośrednio wybierają kandydatów.
- Klika to lokalne spotkania organizowane przez partie, podczas których członkowie partii zbierają się, aby omówić kandydatów i wybrać delegatów.
- Państwa mają swobodę wyboru formatu, którego będą używać, dlatego też zasady wyborcze mogą się znacznie różnić w poszczególnych stanach.
B. Konwencja Krajowa
Po wstępnej selekcji sieci i klikapartia organizuje ogólnokrajową konwencję w celu oficjalnego wyłonienia kandydatów na prezydenta i wiceprezydenta. Konwencja ta ma również na celu zjednoczenie partii i określenie platformy partyjnej, czyli polityki i zasad, które będą kierować kampanią.
2. Kolegium Elektorów (Kolegium Elektorów)
Jednym z najbardziej wyjątkowych aspektów wyborów prezydenckich w USA jest system Kolegium Elektorówco często jest mylące dla międzynarodowych obserwatorów. W tym systemie Amerykanie nie wybierają prezydenta bezpośrednio. Zamiast tego wybierają „wyborców” (elektorzy) na szczeblu stanowym, którzy następnie głosują nad Kolegium Elektorów.
A. Przydział Kolegium Elektorów
Każdy stan dysponuje określoną liczbą głosów elektorskich, która jest obliczana na podstawie liczby jego przedstawicieli w Kongresie, czyli liczby członków Izby Reprezentantów (wyliczanej na podstawie liczby ludności stanu) plus dwóch senatorów. Na przykład Kalifornia, która ma największą populację, ma 55 głosów elektorskich, podczas gdy mały stan, taki jak Vermont, ma tylko 3 głosy elektorskie.
Ogólna liczba głosów elektorskich wynosi 538, a aby zostać prezydentem, kandydat musi uzyskać większość 270 głosów. W większości stanów zwycięzca większości głosów na szczeblu stanowym otrzyma wszystkie głosy elektorskie stanu (system „zwycięzca bierze wszystko”)z wyjątkiem Nebraski i Maine, w których stosuje się system proporcjonalny.
B. Proces selekcji i potwierdzenia
Wybór Kolegium Elektorów odbyło się w grudniu, po wyborach powszechnych. Ci „elektorzy” następnie głosują na prezydenta i wiceprezydenta na podstawie wyników wyborów w swoich stanach. Wyniki ich głosowania zostały następnie potwierdzone przez Kongres w styczniu.
System Kolegium Elektorów stwarza to sytuację, w której kandydat może wygrać wybory pomimo utraty ogólnokrajowego głosowania powszechnego, co miało miejsce w kilku poprzednich wyborach, w tym w latach 2000 i 2016.
3. Wybory legislacyjne
Oprócz wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych odbywają się także wybory członków organów ustawodawczych, czyli członków Senatu i Izby Reprezentantów (DPR) w Kongresie.
A. Wybory do Izby Reprezentantów (Izba Reprezentantów)
Członkowie DPR wybierani są co dwa lata na dwuletnią kadencję. Liczba miejsc w Izbie Reprezentantów wynosi 435 i są one przydzielane każdemu stanowi w zależności od liczby ludności. Członkowie Izby Reprezentantów wybierani są w wyborach bezpośrednich w odpowiednich okręgach kongresowych na terenie całego stanu.
B. Wybory do Senatu
Każdy stan ma dwóch senatorów, niezależnie od liczby ludności, co daje łączną liczbę członków Senatu do 100. Senatorowie wybierani są na sześcioletnią kadencję, a wybory na jedną trzecią mandatów Senatu odbywają się co dwa lata. Wybór senatorów odbywa się także bezpośrednio.
4. Wybory stanowe i lokalne
Każdy stan ma swój własny system wyborczy służący do wybierania urzędników stanowych, w tym gubernatora, ustawodawców stanowych, a także urzędników lokalnych, takich jak burmistrzowie i rady miejskie. W tych wyborach lokalnych zasady, harmonogramy i formaty głosowania są bardzo zróżnicowane i zwykle zależą od prawa stanowego.
5. Wyzwania i problemy amerykańskiego systemu wyborczego
System wyborczy w Stanach Zjednoczonych wiąże się z kilkoma wyjątkowymi problemami i wyzwaniami, które nadal stanowią przedmiot debaty, w tym:
A. Gerrymandering
Gerrymandering to praktyka wyznaczania granic okręgów wyborczych w celu uzyskania określonej korzyści politycznej, zwykle przez partię sprawującą władzę w legislaturze stanowej. Prowadzi to do nieproporcjonalnego udziału i pozwala partii zachować władzę, mimo że jej ogólny udział w głosach w państwie nie stanowi większości.
B. Tłumienie wyborców (Tłumienie wyborców)
Istnieją obawy co do wysiłków mających na celu ograniczenie dostępu wyborców do lokali wyborczych, zwłaszcza w społecznościach mniejszościowych. Niektóre przepisy w niektórych stanach nakładają rygorystyczne regulacje, takie jak bardzo specyficzna identyfikacja wyborcy, co może utrudnić niektórym obywatelom proces głosowania.
C. Bezpieczeństwo wyborów
Wraz z rozwojem technologii wybory w USA stają przed także wyzwaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym zagrożeniem włamaniem do elektronicznych systemów głosowania. Rodzi to obawy o uczciwość wyborów i wpływy zagraniczne w procesie wyborczym.
D. Debata na temat Kolegium Elektorów
W centrum uwagi znajduje się również system Kolegium Elektorów, ponieważ uważa się, że nie odzwierciedla on w pełni głosowania obywateli, biorąc pod uwagę, że kilkukrotnie zwycięski kandydat na prezydenta nie uzyskał większości głosów powszechnych. Debata na temat zmiany lub likwidacji Kolegium Elektorów trwa, chociaż system nadal obowiązuje.
6. Wysiłki na rzecz reformy systemu wyborczego
Oprócz stojących przed nami wyzwań istnieją różne ruchy i organizacje nawołujące do reformy amerykańskiego systemu wyborczego. Niektóre proponowane reformy obejmują:
- Wymiana układu Kolegium Elektorów w drodze wyborów bezpośrednich, opartych na głosowaniu powszechnym.
- Należy unikać zmiany układu okręgów wyborczych gerrymandering za pośrednictwem niezależnych instytucji.
- Wprowadź bardziej sprawiedliwe przepisy dotyczące wyborców, aby je zmniejszyć tłumienie wyborców.
- Dodanie nadzoru i cyberbezpieczeństwa w celu ochrony systemów wyborczych przed zagrożeniami hakerskimi.
System wyborczy w Stanach Zjednoczonych ma na celu zrównoważenie władzy federalnej i stanowej oraz odzwierciedla zasady demokracji kraju. Mimo to złożoność systemu Kolegium Elektorów a różne wyzwania w procesie wyborczym często stają się przedmiotem debaty. Wybory w USA nie tylko wyłonią najwyższego przywódcę kraju, ale także ukazują zróżnicowaną dynamikę polityczną w kraju, a także wyzwania stojące przed współczesną demokracją w dobie globalizacji.
Następna strona
Prawybory to wybory bezpośrednie, podobne do wyborów powszechnych, w których zarejestrowani wyborcy bezpośrednio wybierają kandydatów. Kluby to lokalne spotkania organizowane przez partie, podczas których członkowie partii zbierają się, aby omówić kandydatów i wybrać delegatów. Państwa mają swobodę wyboru formatu, którego będą używać, dlatego też zasady wyborcze mogą się znacznie różnić w poszczególnych stanach.