Dane satelitarne potwierdzają kryzys klimatyczny w miarę wzrostu poziomu morza i globalnej temperatury

Satelity krążące wokół Ziemi dostarczyły niezaprzeczalnego dowodu na to, że zmiany klimatyczne nie są już odległym problemem, ale współczesnym kryzysem. W 2024 r. średnia globalna temperatura osiągnęła rekordowy poziom, a poziom mórz stale się podnosił przez ostatnie 30 lat. Według Cedrica Davida, naukowca z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, te długoterminowe dane satelitarne stanowią wyraźny dowód na to, że nasz klimat drastycznie się zmienia w wyniku działalności człowieka.

Technologia satelitarna zmieniła nasze rozumienie zmian klimatycznych, dostarczając niezbitych dowodów na kryzys klimatyczny. W miarę wzrostu temperatur na świecie i nasilania się klęsk żywiołowych dane z satelitów malują ponury obraz przyszłości Ziemi. Lipiec 2024 r. był najgorętszym miesiącem w historii od 175 lat, a ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huragan Helene, stają się coraz częstsze ze względu na globalne ocieplenie. Według raportu opublikowanego w czerwcu 2024 r. działalność człowieka jest główną przyczyną zmiany klimatu, a rosnące emisje gazów cieplarnianych przyspieszają niszczenie środowiska.

Śledzenie zmian klimatycznych z kosmosu

Satelity odegrały kluczową rolę w monitorowaniu zmian na Ziemi. Należący do NASA satelita Sentinel-6 Michael Freilich zarejestrował alarmujący wzrost poziomu mórz w ciągu ostatnich trzech dekad. Korzystając z wysokościomierza radarowego, naukowcy mogą mierzyć wzrost poziomu oceanów, dostarczając mocnych dowodów na globalne ocieplenie. Eksperci tacy jak Cedric David, naukowiec z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, atrakcja znaczenie satelitów w obserwacji zjawisk takich jak topnienie lodowców, zmiana siedlisk zwierząt i wylesianie.

Rola satelitów w przewidywaniu przyszłości

Technologia satelitarna zapewnia także korzyści praktyczne. Pomaga przewidywać i śledzić huragany, identyfikować gorące punkty emisji metanu i monitorować stan ekosystemów. Proponowane przez NASA Obserwatorium Systemu Ziemi (Earth System Observatory) – proponowana flota satelitów – będzie monitorować ziemską atmosferę, systemy wodne i ruchy lądu, pomagając w zarządzaniu kryzysem klimatycznym. David podkreśla, że ​​zebrane dane są niezbędne do podejmowania przyszłych decyzji dotyczących globalnego ocieplenia.

Zrodlo