DUMAGUETE CITY, Filipiny — Projekt renowacji i ulepszenia terenu kultowej wielowiekowej wieży strażniczej w Dumaguete City w Negros Oriental przebiega zgodnie z planem.
ks. Julius Perpetuo Heruela, przewodniczący Komisji ds. Dziedzictwa Kulturowego Kościoła w diecezji Dumaguete, powiedział w wywiadzie, że projekt, który rozpoczął się we wrześniu, jest ukończony w około 11 procentach i ma zostać ukończony za około sześć miesięcy.
Powiedział, że Muzeum Narodowe Filipin (NMP) przeznaczyło 9 milionów P na projekt, który obejmuje nie tylko renowację konstrukcji, ale także zagospodarowanie terenu, na którym znajduje się dzwonnica z czasów hiszpańskich.
Oryginalna wieża strażnicza parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej została zbudowana na początku XIX wieku w celu ochrony ufortyfikowanego kościoła przed rabusiami.
Dwie najwyższe kondygnacje dodano w 1867 roku, aby przekształcić ją w Campanario, czyli dzwonnicę kościoła.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Heruela powiedziała, że na podstawie zapisów historycznych ta zabytkowa budowla hiszpańska jest uważana za najstarszą dzwonnicę na wyspie Negros.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Ze względu na jego „wyjątkowe, kulturalne, artystyczne i historyczne znaczenie dla kraju” NMP uznał go za ważne dobro kulturalne.
Podczas niedawnego pierwszego spotkania zainteresowanych stron w tym miejscu członkowie zespołu NMP-Dumaguete stwierdzili, że na zewnątrz dzwonnicy nadal trwają prace, takie jak ustawianie rusztowań, układanie płyt wapiennych na miejscu, usuwanie porostów roślinnych i usuwanie czarnych osadów powodując przebarwienia powierzchni konstrukcji.
Architekt Glenn Enrique Balangkig powiedział, że materiały użyte do renowacji są albo takie same jak oryginał, albo bardziej zbliżone do oryginału.
Heruela powiedziała, że wkrótce po usunięciu publicznych toalet i groty przymocowanej do dzwonnicy rozpocznie się renowacja konstrukcji.
Przed zagospodarowaniem terenu należy rozważyć pewne zmiany dotyczące pobliskich obiektów, ponieważ wydaje się, że władze miasta są właścicielami pobliskiej nieruchomości, na której budowany jest zbiornik na wodę – dodał.
Tymczasem, jeśli chodzi o trwałość struktury dziedzictwa, Heruela powiedziała, że diecezja i władze miasta będą współpracować w celu utrzymania dzwonnicy po zakończeniu projektu renowacji i przekazaniu go NMP.