MANILA, Filipiny – Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (Phivolcs) zaobserwował w sobotę cztery zjawiska „popielenia”, czyli emisji popiołu, z krateru wulkanu Kanlaon w Negros Occidental.
Phivolkowie opisali zdarzenie „spopielenia” jako „szary popiół porywany lub wydobywany w wyniku ciągłego odgazowywania z wulkanu Kanlaon”.
Według Phivolcs pierwsze trzy emisje gazu miały miejsce o 6:24, 7:05 i 7:27. Zdarzenia trwały odpowiednio cztery, 12 i dziewięć minut.
PRZECZYTAJ: Phivolcs wykrył „ciągłe odgazowanie” w wulkanie Kanlaon
„Wydarzenia te wygenerowały szarawe smugi, które wzniosły się 400 metrów nad kraterem, po czym popłynęły na południowy zachód” – powiedział Phivolcs w poście na Facebooku.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Tymczasem ostatnio zarejestrowane „popielanie” miało miejsce w godzinach od 11:49 do 12:02
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Stanowi sejsmolodzy dodali, że w wyniku zdarzenia „wygenerowały się jasnoszare pióropusze, które wzniosły się na wysokość 500 metrów nad kraterem, po czym poszybowały na południe”.
PRZECZYTAJ: Eksperci obawiają się „wybuchowych niepokojów” na górze Kanlaon
Co więcej, Phivolcs podali, że zarejestrowano 31 wulkanicznych trzęsień ziemi, podczas których wulkan wyrzucił 6993 ton dwutlenku siarki.
Wulkan pozostaje na poziomie alarmowym 2, gdzie wjazd do strefy stałego zagrożenia w promieniu czterech kilometrów i latanie jakimkolwiek samolotem w pobliżu krateru wulkanu jest zabronione.
Agencja ostrzegła również, że mogą wystąpić eksplozje freatyczne.